Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

De kijk van Van Eijk: Ik wil mijn data terug!

16 november 2009 - 10:26OpinieCloud & InfrastructuurDavilexGoogle
Peter van Eijk
Peter van Eijk

Een foto of schilderij aan de muur vervaagt, een langspeelplaat krijgt na verloop van tijd tikken en spetters, en het papier van een boek verkruimelt. In de it-wereld daarentegen kun je door digitale codering eindeloos perfecte kopieën blijven maken en zo gegevens tot in de eeuwigheid goed houden. Bits blijven altijd jong en fris als het ware.

Maar het gaat niet vanzelf. Juist bij digitale codering is het omvallen van een bit meteen een probleem. Dat is niet denkbeeldig. Uit onderzoeken van de Carnegie Mellon Universiteit en Google blijkt dat een harde schijf elk jaar een kans van 2 tot 10 procent heeft om uit te vallen. Wat doe je dus met je dierbare jeugdherinneringen op fotos en dergelijke? Analoog vervagen ze alleen maar, digitaal ben je meteen hele stukken kwijt. Zorg dus dat je voldoende regelmatig een kopie maakt.

En dit probleem speelt ook op andere niveaus, op het gebied van dataformaten. Wie kent er nog WordStar? En belangrijker, wie heeft er nog software die oude WordStar bestanden kan lezen? Vertrouw niet teveel op de leverancier: ik heb ook oude bestanden van Davilex die niet eens door de nieuwste versie worden gelezen. Bij elke upgrade moet ik dus de hele geschiedenis converteren.

In de cloud heb je hetzelfde probleem, maar om andere redenen. De data kunnen nog prima in orde zijn, maar de operator van de software kan zijn business hebben gesloten. Ook dan ben je de pineut. Bij elke dienst die je zo afneemt heb je dus een exitstrategie nodig. Voordat het zover is moet je al weten hoe je van zo'n dienst afkomt. Dat geldt trouwens voor alle outsourcing.

Het omgekeerde kan natuurlijk ook: data die er na al die jaren nog steeds is, maar die je liever kwijt bent. Denk aan de prikkelende natuurfilms die in een dronken bui zijn gemaakt toen je jong was, en die rondzwerven op allerlei sociale netwerken, totdat je ze tegenkomt als je ergens gaat solliciteren. Dat zijn nu net de bits waarvan je zou willen dat ze niet eeuwig jong blijven.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    3 reacties op “De kijk van Van Eijk: Ik wil mijn data terug!”

    1. Franseslag schreef:
      16 november 2009 om 12:01

      Peter,
      Je slaat hier naar mijn mening de spijker op zijn kop voor wat betreft het deel van data die je middels outsourcing extern hebt geplaatst. Ik ben regelmatig bezig met het bekijken van outsourcing van dataopslag of complete ict-diensten, maar vind nooit een bevredigende oplossing voor wat er moet gebeuren als je leverancier omvalt. Uitbesteding gebeurt vaak, om niet vast te zitten bij een calamiteit in je eigen rekencentrum of verbindingen. Snel iets nieuws opzetten lukt dan immers niet. Echter als je data extern staan en de calamiteit bestaat uit het failliet gaan van je leverancier/ASP dat is daarvoor vaak geen scenario, of gelden de afspraken niet meer, omdat degene waarmee je afspraken hebt gemaakt geen rechtspersoon meer is vanwege het faillisement…
      Henk

      Login om te reageren
    2. Jan van Leeuwen schreef:
      16 november 2009 om 20:09

      Ik heb dat gehad. Echter dankzij een ontwikkelaar uit het open source-gebied kon ik twee jaar later mijn gegevens weer lezen, die twee jaar was voor dit archief gelukkig geen probleem.

      @Franseslag
      Back-ups blijven noodzakelijk, ook intern.

      @Peter
      ^QQP
      Weet je nog wel…?

      Login om te reageren
    3. Michiel schreef:
      18 november 2009 om 12:33

      In de serie “fear and doubt” over outsourcing doet ook Franseslag een stevige duit in het zakje. Alle IT dus maar weer onder de keukentafel, dan is het veilig, 100% beschikbaar en raak ik nooit mijn data kwijt. Ik neem aan dat Franseslag ook geen fotos of mail bij Google of Hotmail heeft?
      De praktijk:
      – Als je een eigen copy wilt: gewoon een SaaS of hosing provider kiezen waarmee je een on-premise data replica kan afspreken. Jaja, dat doen ze!
      – Kijk eens naar het grote plaatje: business continuity. Als je door wilt kunnen draaien bij calamiteiten en/of een copy nog ergens anders wilt, moet je in alle gevallen: hosting of zelf doen, sowiezo een extra locatie kiezen met spullen en data.
      – Doe niet te panisch over een fallissement. bedenk dat een curator handelt in het belang van de boedel: dus in de eerste plaats zorgt voor het doorgaan van levering. Tijd zat dan om je data op te halen.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Werkplek & Beheer

    Nominaties: 10 sterke ict-projecten in het mkb

    Data & AI

    Nominaties: 10 veelbelovende tech startups

    Cloud & Infrastructuur

    Nominaties: 10 grootzakelijke projecten

    Amsterdam
    Cloud & Infrastructuur

    Amsterdam kiest KPN voor private cloud

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs