Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Het wonder dat Internet heet

10 september 1998 - 22:004 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Charles Groenhuijsen
Charles Groenhuijsen

Hoe lang zal het geleden zijn? Tweeënhalf jaar. Zeker niet meer. We woonden nog net in Nederland. Ik had een peperduur extern modem aangeschaft om mij en mijn 486-Compaq-pc naar de oprit van de digitale snelweg te geleiden.

Ik pochte tegenover bezoek dat ik via Internet het weerbericht – inclusief actuele, fullcolour satellietbeelden – moeiteloos kon binnenhalen. Op mijn zolderkamer toverde ik na een kwartier vol irritante ingesprektonen en onheilspellend modemgepiep eindelijk een satellietkaartje van West-Europa tevoorschijn. Het was bewolkt in Nederland. We keken uit het raam: Inderdaad, behoorlijk bewolkt.
Is het vooruitgang om met een snelheid van 28 duizend baud verteld te krijgen wat voor weer het buiten is?
 
Ik glimlach nu om mijn eerste schreden op het digitale pad. Inmiddels werk ik ruim twee jaar als correspondent in Washington DC. De verbinding met Internet staat op kantoor vrijwel ononderbroken open (21,95 dollar per maand voor unlimited access).
Internet is een droom. Een wondertje dat het werken als correspondent sterk heeft veranderd. En als freelancer ben ik er dubbel blij mee, want Internet is goed voor de omzet. Ik kan nu schrijfopdrachten aannemen over onderwerpen waar ik niks van weet, niks over heb uitgeknipt en nog niemand over weet te bellen.
Vroeger knipte ik met monnikengeduld kranten en stopte stapels knipsels in almaar uitdijende mappen. Of ik ging in de buurt naar een bibliotheek waar ze jaargangen van de Washington Post op microfiche hadden. Naast schele hoofdpijn leverde dat zelden wat op. Nu heeft de Post – net als tientallen andere Amerikaanse kranten – een wonderschone website waar geen tien bibliotheken tegenop kunnen (laat staan de digitaal stuntelende Nederlandse kranten). The Wall Street Journal (http://www.wsj.com/) biedt een digitale bibliotheek met 75 miljoen artikelen uit 5.500 publicaties. Via CNN en E-News krijg ik volgens persoonlijke voorkeuren 24 uur per dag nieuws aangeleverd. Als Van Mierlo aftreedt, piept mijn computer binnen een paar minuten.
Het opzoeken van mensen waarvan je de woonplaats niet precies weet, was vroeger ook a pain in the neck. Nu ga je naar http://www.whowhere.lycos.com/ en floep, daar is de gevraagde persoon. Ik heb vanuit Washington DC onlangs de test gedaan met een vriend in Seattle (vijfduizend kilometer verderop). Nadat ik alleen voor- en achternaam had ingetikt, wist WhoWhere onmiddellijk adres en telefoonnummer – en vroeg of ik ook het e-mail adres en directions wilde over hoe ik zijn huis kon vinden. Gelukkig is er in Amerika maar één Marnix met de betreffende – oer-Hollandse – achternaam. Tik bijvoorbeeld niet Bill Clinton in, want daar zijn er tientallen van in de VS. En die ene (http://www.whitehouse.gov) heeft een geheim telefoonnummer.
Mijn Internetverslaving is behalve voor mijn eigen omzet goed voor die van bijvoorbeeld digitale boekverkopers als Amazon en Barnes & Noble. Ik ben dol op boekwinkels, maar haat het wanneer ik in zo’n oerwoud naar juist dat ene boek moet zoeken. Dat doe ik nu dus digitaal (en goedkoper) via Internet. Wat een tijdwinst! En ik houd meer tijd over voor het rondscharrelen in een echte boekwinkel.
Twee jaar Internet en ik communiceer met mijn vrouw per e-mail als ik op reis ben, stuur rekeningen als attached file, volg de Amsterdamse beurs online, zie per Internet wat er vanavond bij Nova is en lees voor ik naar bed ga waar de Washington Post morgen mee opent.
 
En eerlijk is eerlijk: ik kijk op Internet ook nog steeds naar het weerbericht. Voor elke denkbare plek in de VS heeft The Weather Channel (http://www.weather.com) genoeg aan een postcode of kengetal om binnen een paar seconden de extended outlook naar me toe te sturen. Het weer in Nederland geven ze ook vliegensvlug. Inclusief kleurige satellietplaatjes.
Stiekem toch snel even gekeken: Beetje bewolkt in Hilversum.
 
Charles Groenhuijsen, freelance journalist.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    DDA waarschuwt: ai‑golf legt zwakte datacentersector bloot

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Werkplek & Beheer

    Nominaties: 10 sterke ict-projecten in het mkb

    Data & AI

    Nominaties: 10 veelbelovende tech startups

    Cloud & Infrastructuur

    Nominaties: 10 grootzakelijke projecten

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs