De kijk van Van Eijk: Linux of Windows?
Deze week was de LinuxWorld in Utrecht. Dat brengt de aandacht weer op de volgende vraag: ‘Moet je nu kiezen voor Windows of Linux op de server?’
Eerder betoogde ik al dat het belangrijk is een consistente keuze te maken voor het hele serverpark dat onder je beheer is, en je niet onnodig te laten verleiden tot een mengeling van beiden. Ik heb alleen geen eensluidend antwoord of dat Windows of Linux moet zijn.
Ik heb verstand van Unix en Linux. Voor wat het waard is: ik heb Dennis en Ken (de oorspronkelijke ontwikkelaars van Unix) persoonlijk gekend. Toch zal ik niet schromen om organisaties Windows te adviseren als dat voor hen het beste is.
Als eerste kunnen we kijken naar de total cost of ownership (tco). Welk platform is nu eigenlijk het goedkoopste, gerekend over de hele levensduur? Er zijn verschillende studies naar gedaan, en je kunt elk antwoord krijgen dat je wilt. Bij Microsoft zijn er whitepapers die uitleggen dat Windows een betere tco heeft en bij IBM vindt je whitepapers die uitleggen dat Unix-varianten een betere tco hebben.
Windows-licenties kosten geld, Linux-licenties niet. Deze kosten zijn echter verwaarloosbaar ten opzichte van de kosten die je moet maken om een competente beheerorganisatie op peil te houden, en de kosten van systeemintegratie. De belangrijkste verschillen zijn namelijk de vaardigheden die je organisatie bezit over het platform, en of er een ‘culturele fit’ is.
De Linux-wereld is met al zijn verscheidenheid aan hardware platforms, ontwikkelomgevingen en versies, vergelijkbaar met een oosterse bazaar, waar een duizelingwekkende verscheidenheid aan geuren en smaken op je afkomt. Als je daar je weg in weet te vinden, kun je fantastische dingen tegenkomen, tegen weinig geld. Als je verdwaalt, moet je je door een dure gids terug laten brengen naar je hotel. Linux kent vele smaken, Windows eigenlijk maar één. Wat dat betref is Windows net McDonald’s. Het wordt nooit echt spectaculair, maar het wordt ook nooit echt slecht, en het is overal hetzelfde.
1. Lijkt me duidelijk. Waarom zowel Windows als Linux systeembeheer noodzakelijk maken? Dat betekent dat je systeembeheer twee keer uitgevoerd moet worden, mogelijk verschillende backupsystemen, beheer en monitoringtools nodig hebt, etc. etc.
2. De paar honderd euro per seat zijn verwaarloosbaar bij de kosten van hardware en beheer. Die miljarden komen echt niet van 1 bedrijfje, maar van miljoenen klanten
3. Success met Outlook draaien onder Linux. Nog altijd de de facto standaard
4. NT4? Dat is "ancient history". Geen mens die bij het kiezen tussen Windows en Linux nu nog voor NT4 kiest. Bovendien zou je dan ook moeten vergelijke van de linuxkernel van die tijd... En dat wil je niet.
5. Windows draait op ieder systeem dat nu te koop is. Tientallen W2K3 servers op een doodnormale blade draaien is geen enkel probleem.
6. Tja, dit zijn van die dooddoeners die het in de tijd van Windows 98 leuk deden, maar je zult nu toch echt met wat meer op de proppen moeten komen.
Ik wil totaal niet zeggen dat Windows beter is dan Linux of omgekeerd, maar je argumenten zijn niet steekhoudend.
Wat betreft het aantal volwassen Linuxdistributies is het alleen maar toe te juichen dat er zoveel verscheidenheid is. Voor iedere smaak is er een distributie. Zaak is natuurlijk wel dat je binnen 1 bedrijf je zoveel mogelijk aan 1 distributie houdt, maar verder geeft het weinig problemen, aangezien de onderliggende architectuur bij elke Linuxdistributie nagenoeg hetzelfde is.
Geef mij maar Linux!
10-02 Van Vliet: Zonder internet geen welvaart
06-02 De kijk van Van Eijk: Sleutels weg
01-02 Spoelstra spreekt: Het is helemaal geen crisis
27-01 Van Vliet: Geen e-bank, geen bonus!
23-01 De kijk van Van Eijk: Technologie is een risico
18-01 Spoelstra spreekt: Flut hackers
15-01 Van Vliet: Uit het web
02-01 De kijk van Van Eijk: Onvermijdelijke vooruitgang
28-12 Spoelstra spreekt: Het verschil
23-12 Van Vliet: Politie.nl kent geen cybercrime
10-02 Complexiteit elimineren met Backup Exec 2012
10-02 Avocent van Emerson beheert datacenter
08-02 Blue Coat MACH5 kan versleutelde Flash Video aan
08-02 'ICT-afdeling is te traag voor ontwikkeling apps'
07-02 Western Digital haalt hard uit naar Stellar Data
07-02 Detron beheert ICT voor RTL
07-02 Detron zoekt naar scherper profiel
07-02 Europese ICT-beslissers voorzichtig met budget
06-02 Erasmus Universiteit reorganiseert ICT
06-02 Banometer: Topstart vacaturemarkt krijgt vervolg
|
|
Het herschrijven van de regels van het patch-beheer
De meeste organisaties slagen er niet in patches bijtijds uit te rollen, waardoor ze continu beveiligingsrisico’s......



1. Hoezo een consistent serverpark? Zijn alle elektronica apparaten bij jou thuis van dezelfde leverancier? Bij mij niet. Hangt helemaal af van de soort toepassing.
2. Kosten licenties verwaarloosbaar? Verrek, waar zouden dan toch die jaarlijkse miljarden van Microsoft vandaan komen?
3. Hoezo culturele fit? Als ik een Windows 2003 SBS server vervang door een linux open source MKB server met proxy, contentfilter, file, print, email, antivirus, antispam, agenda, webmail, intranet, intrusion detection -services, etc, dan zien de gebruikers met hun XP-desktopje daar helemaal niets van, de server is totaal transparant. Installatie doorlooptijd? Dat hele ding installeer ik in minder dan een halve dag...........
4.Windows wordt nooit echt slecht? Ik kan merken dat jij nooit NT4 systeembeheer hebt gedaan, want uit eigen ervaring kan ik je melden dat dat je nachtrust niet ten goede zou zijn gekomen.........
5. Lagere hardware eisen: Linux server kun je op elke hardware draaien, maar Windows stelt bizar hoge eisen aan de hardware.
6.Tot slot: Alleen al om security redenen zou elk bedrijf voor een Linux server moeten kiezen om de simpele reden dat de architectuur van Windows niet gebouwd is op security en laat DAT nu juist bij Linux in de genen zitten ........ !
Be secure, kies voor Linux !