De kijk van Van Eijk: The Big Switch
In ‘The Big Switch' beschrijft Nicholas Carr de invloed die het internet zal hebben op de maatschappij. Dat doet hij door een parallel te trekken met de invoer van elektriciteit rond het begin van de twintigste eeuw. Destijds had elke fabriek zijn eigen generatoren. Rond 1920 leverden elektriciteitsmaatschappijen echter al de meerderheid van alle stroom, en was eigen stroomopwekking een uitzondering.
In 1913 nam Ford de eerste lopende band in gebruik. Dit werd mogelijk toen men er van uit kon gaan dat overal in de fabriek voldoende elektriciteit aanwezig zou zijn voor alle machines. Dit was een ‘Big Switch' in de manier waarop industriële productie werd ingericht. Dat heeft geleid tot meer welvaart, en minder armoede, maar we leven nu ook in een consumptiemaatschappij.
Ook moderne digitale infrastructuren kunnen meestal beter worden ontworpen met de aanname van universeel aanwezige internet connectiviteit, waarbij de relevante toepassingen ergens in de ‘cloud' of ‘grid' zitten. Het internet is daarbij zelf een soort van enorme schakelaar, ‘Big Switch', tussen al die verschillende computers, gebruikers en toepassingen.
‘The Big Switch' is metaforisch ook de grote schakelaar die de mensheid licht heeft gebracht, zowel letterlijk door van de nacht een dag te maken, met grote invloed op het sociale leven en de maatschappij, als ook figuurlijk door via meer kennisoverdracht ons intellectueel te verlichten. Communicatie is uiteindelijk tussen mensen, niet tussen machines. Het internet heeft daarom grote invloed op hoe mensen met elkaar communiceren.
Carr is er echter niet gerust op dat dit allemaal positief is. Er ontstaat een World Wide Computer, waarin uiteindelijk al onze persoonlijke gegevens en voorkeuren zitten. Elke klik die we doen kan worden gebruikt door marketingmachines om nog beter te weten wat en hoe we gaan kopen. Wij programmeren zo de World Wide Computer, maar daarna programmeert de World Wide Computer ons, om te consumeren.
Peter van Eijk is onafhankelijk adviseur (http://www.digitalinfrastructures.nl/)
10-02 Van Vliet: Zonder internet geen welvaart
06-02 De kijk van Van Eijk: Sleutels weg
01-02 Spoelstra spreekt: Het is helemaal geen crisis
27-01 Van Vliet: Geen e-bank, geen bonus!
23-01 De kijk van Van Eijk: Technologie is een risico
18-01 Spoelstra spreekt: Flut hackers
15-01 Van Vliet: Uit het web
02-01 De kijk van Van Eijk: Onvermijdelijke vooruitgang
28-12 Spoelstra spreekt: Het verschil
23-12 Van Vliet: Politie.nl kent geen cybercrime
10-02 Complexiteit elimineren met Backup Exec 2012
10-02 Avocent van Emerson beheert datacenter
08-02 Blue Coat MACH5 kan versleutelde Flash Video aan
08-02 'ICT-afdeling is te traag voor ontwikkeling apps'
07-02 Western Digital haalt hard uit naar Stellar Data
07-02 Detron beheert ICT voor RTL
07-02 Detron zoekt naar scherper profiel
07-02 Europese ICT-beslissers voorzichtig met budget
06-02 Erasmus Universiteit reorganiseert ICT
06-02 Banometer: Topstart vacaturemarkt krijgt vervolg
|
|
Het herschrijven van de regels van het patch-beheer
De meeste organisaties slagen er niet in patches bijtijds uit te rollen, waardoor ze continu beveiligingsrisico’s......


