Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Gemeenten creëren mist

03 februari 2006 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Rik Sanders
Rik Sanders

Centric heeft het kort geding tegen de gemeente Eindhoven gewonnen. Volgens directeur Karim Henkens wordt het, rond de gang van zaken bij aanbestedingen in gemeenteland, van kwaad tot erger.

In 2005 schreef de gemeente Eindhoven een aanbesteding uit voor een nieuw belastingsysteem. Eind september kreeg Centric, leverancier van de huidige belastingsoftware, te horen dat de voorlopige gunning aan Gouw IT was verleend. “Tijdens het evaluatiegesprek bleek de gemeente er een potje van te hebben gemaakt”, vertelt Karim Henkens, directeur bij Centric. Nadat de ambtelijke materiedeskundigen de offertes hadden beoordeeld, kwam het aanbod van de automatiseerder in eerste instantie als beste uit de bus. “Het management toverde daarna echter een wegingsmatrix uit de hoed, waardoor we alsnog de aanbesteding verloren.”

Henkens besloot namens Centric naar de rechter te stappen. Een moeilijke beslissing, omdat Eindhoven een belangrijke klant is en hij van het hoofd Publiekszaken te horen kreeg dat “zoiets niet in het commercieel belang is.” De rechtbank in Den Bosch gaf Centric vorige maand gelijk: de beoordelingsmethodiek rammelde aan alle kanten. De gemeente moest het gunningsproces stopzetten. Een woordvoerder laat weten dat Eindhoven nog nadenkt over een hoger beroep of een nieuwe aanbesteding.

Wisselend succes

Centric is al vaker naar de rechter gestapt omdat het bedrijf het niet eens was met de aanbestedingsprocedure. Met wisselend succes overigens: het won de zaak tegen de gemeente Heerlen, maar verloor procedures tegen het ministerie van Binnenlandse Zaken en Hoogeveen. Henkens meent dat het in gemeenteland steeds moeilijker waarneembaar is of een tender zuiver verloopt. “Dan wordt een partij uitgekozen vanwege het ‘prijseconomisch kwalitatief beste aanbod’, of vergelijkbare mistige bewoordingen. Mij bekruipt toenemend het gevoel dat gemeenten zoiets hebben van ‘dat hebben we Europees aanbesteed, want dat moet’, en daarmee is de kous af.”

Hoewel hij geen voorstander is van (Europese) aanbestedingen voor dit soort lokale trajecten – “Buitenlandse bedrijven? Ik kom ze niet tegen” – vindt de Centric-directeur wél dat men zich aan de regels moet houden. “Iedereen dient een eerlijke kans te krijgen. Een keuze behoort zorgvuldig te gebeuren, en niet op basis van fingerspitzengefühl. Een aanbesteding kost veel voorbereidingstijd, maar draait nu vaak uit op een circus voor de kat z’n viool.”

De uitspraak

“Het toekennen van wegingsfactoren achteraf aan de ruwe scores door – naar valt aan te nemen – de leidinggevenden van de betrokken afdelingen, zet de deur open voor de mogelijkheid van manipulatie achteraf. Een dergelijke beoordelingsmethodiek voldoet niet aan eisen van objectiviteit en toetsbaarheid achteraf”, aldus de Bossche voorzieningenrechter over de aanbesteding van de gemeente Eindhoven.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Governance & Privacy

    Klachtenregen bij Autoriteit Persoonsgegevens

    Governance & Privacy

    Kort: Danthas ICT in handen van Your.Cloud, Rabobank moderniseert compliance (en meer)

    Governance & Privacy

    DigiD en Mijn Overheid extra versleuteld

    Overheid

    Defensie zoekt alternatief voor Palantir-software

    Security & Awareness

    Spoelstra Spreekt: Geen gezicht

    EDIC EU digitaal
    Overheid

    Zo wil de EU los komen van Amerikaanse tech

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs