Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Nog steeds veel ict-fiasco’s

19 april 2007 - 09:24ActueelGovernance & Privacy
Diederik Toet
Diederik Toet

Organisaties zijn hardleers als het gaat om ict-projecten. Ze trappen in dezelfde valkuilen als drie jaar geleden, toen in Nederland een op de zes projecten sneuvelde.

Kantoorinrichter Samas maakte kortgeleden bekend grote problemen te ondervinden bij de implementatie van een nieuw bedrijfsautomatiseringssysteem. Het bedrijf is niet het enige dat in bekende valkuilen trapt.

In juli 2004 deed Nico Beenker onderzoek naar ict-fiasco's. De managing consultant bij Ordina concludeerde destijds dat 15 procent van de projecten uitdraait op een complete mislukking. Die projecten werden dan niet eens opgeleverd. Nog eens de helft van alle projecten werd wel opgeleverd, maar was te laat, te duur of gewoon niet goed.

Beenker zag in zijn onderzoek steeds dezelfde valkuilen voorbijkomen: gebrekkige communicatie, verschil in perceptie, het ontbreken van een onderlinge ‘fit', een verkeerde samenwerkingsvorm en een onduidelijke commerciële dynamiek erachter. Hij ziet "weinig aanleiding voor verbetering of verslechtering" sindsdien.

De consultant weerspreekt dat het voornamelijk de schuld van de klant zou zijn. "De klant heeft recht op onwetendheid. Het is de taak van de ict-specialist om alles in goede banen te leiden. Bovendien willen klanten de complexiteit zoveel mogelijk beperken. Ook wij als ict'ers proberen vaak de complexe realiteit zodanig plat te slaan dat we alle invloedsfactoren van het project kunnen voorspellen. Dat blijkt niet te kloppen. Ict'ers hebben vaak een utopische kijk op modellen."

Nog steeds lopen veel projecten uit op een drama. Vaak worden schikkingen getroffen en een klein deel eindigt uiteindelijk voor de rechter. Hans Mulder van Stichting Geschillenoplossing Organisatie en Automatisering (SGOA) ziet ook veel ict-fiasco's voorbijkomen. Van de honderden aanvragen, neemt de stichting per jaar zo'n veertig gevallen in behandeling voor mediation of arbitrage. "Geschillen over steeds grotere projecten worden via ons beslecht. Projecten van dertig of veertig miljoen euro zijn niet ongebruikelijk. Het zijn ook vaker internationale projecten, waarbij meer dan twee partijen betrokken zijn. Onze bemiddeling slaagt in 97 procent van de gevallen."

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Governance & Privacy

    Klachtenregen bij Autoriteit Persoonsgegevens

    Governance & Privacy

    Kort: Danthas ICT in handen van Your.Cloud, Rabobank moderniseert compliance (en meer)

    Governance & Privacy

    DigiD en Mijn Overheid extra versleuteld

    Overheid

    Defensie zoekt alternatief voor Palantir-software

    Security & Awareness

    Spoelstra Spreekt: Geen gezicht

    EDIC EU digitaal
    Overheid

    Zo wil de EU los komen van Amerikaanse tech

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs