HP houdt met EDS aansluiting bij IBM
HP loopt door de overname van EDS in op concurrent IBM. Het is echter de vraag of de overname leidt tot nieuwe omzetstromen door de grote overlap tussen beide bedrijven. In Nederland staat HP voorlopig derde op de ranglijst van grootste dienstverleners. IDC-analist Peter Vermeulen buigt zich over de overname.
Wat is de voornaamste reden van HP om EDS voor 13,9 miljard dollar over te nemen?
De overname van EDS is een stap waarmee HP zeker stelt dat het de concurrentie met IBM aankan. Als het gaat om beheer van infrastructuur is HP completer. EDS is een goede aanvulling, het heeft veel kennis van mainframe-omgevingen, één van de punten waarop HP duidelijk achter lag ten opzichte van IBM. Maar het is de vraag of de overname leidt tot nieuwe omzetstromen en of de nieuwe combinatie meer oplevert dan in de situatie waarbij de bedrijven apart voortbestaan. IBM staat sterker aan de business-kant, bijvoorbeeld op het gebied van applicatiebeheer, outsourcing , bpo (business process outsourcing) en consultancy. EDS en HP hebben nog altijd te weinig ingangen bij ict-beslissers. Wat dat betreft haalt HP met EDS weinig nieuwe kennis in huis en overlappen sommige diensten elkaar.
HP brengt EDS onder in een apart bedrijfsonderdeel genaamd ‘EDS an HP company', is dat verstandig?
Na de problemen rond de overname van Compaq in 2001 is HP voorzichtiger geworden met het te snel integreren van een nieuw bedrijf. Door de diensten in een aparte tak onder te brengen en de naam en het bestuur van EDS aan te houden wordt de organisatie geleidelijk gecombineerd. Er wordt geleidelijk gekeken waar synergie kan worden behaald. Zo wordt tegengegaan dat belangrijke specialisten vertrekken naar een ander bedrijf door problemen met de nieuwe bedrijfscultuur. Het is verstandig dat EDS een hoge mate van zelfstandigheid krijgt.
Wat zijn de gevolgen van deze overname voor andere bedrijven?
Andere grote partijen komen onder druk te staan van aandeelhouders. Ze moeten een keuze maken. Waar sta je als leverancier? Bedrijven zoals Sun, EMC, en Dell moeten zich afvragen of ze de steeds groter wordende concurrenten kunnen bijbenen of dat ze ook moeten groeien door overnames. Kleine bedrijven moeten zich specialiseren om te kunnen blijven concurreren met de grote dienstverleners.
HP kondigde in 2005 aan in drie jaar tijd uit te zullen groeien tot een van de grootste ict-dienstverleners van Nederland. Lukt dat?
De ambitie is er, maar HP is nog niet de allersterkste dienstverlener die het wil zijn. De dienstverlening van HP is vooral productgerelateerd. Het gaat om onderhoudsdiensten en support van eigen producten en andere leveranciers. Het bedrijf heeft een technische focus. Het richt zich vooral op infrastructuur. Daar is niks mis mee, maar op het gebied van professionele diensten zoals outsourcing, en systeemintegratie is het nog niet de sterke speler die het wil zijn. Met de overname van EDS is HP qua omzet in Nederland na Atos Origin en Getronics de grootste dienstverlener. Bovendien wil Getronics flink wat bedrijfsonderdelen afstoten, dus het kan best zijn dat HP daardoor op de tweede plaats terechtkomt.
EDS heeft 140.000 medewerkers in dienst en behaalt een omzet van 22 miljard dollar.
HP heeft 172.000 medewerkers in dienst die goed zijn voor een omzet van 105 miljard dollar.
Alle dienstverlening, dus ook die van HP, wordt ondergebracht in het bedrijfsonderdeel ‘EDS an HP company'. Het gaat om ongeveer 210.000 dienstverleners die 38 miljard dollar omzet genereren.
IBM boekte over 2007 een omzet van 90,8 miljard dollar en heeft ongeveer 356.000 medewerkers.
10-02 Raadsels rond computerstoring Groningen
09-02 'Ook met cookiewet is gebruiker niet anoniem'
07-02 Detron zoekt naar scherper profiel
07-02 De lange weg naar ERP
01-02 Imtech ICT hoort bij tien grootste dienstverleners
31-01 Infotheek profiteert van overjarige hardware
27-01 iPad is favoriet in de zakelijke markt
25-01 Recessie schrikt ICT-bedrijven niet af bij...
23-01 Boek belicht tien effecten van opkomst apps
20-01 'Oracle wil iPad van de bedrijfs-ICT worden'
10-02 Infor helpt Ferrari met bouwen F1-auto's
10-02 Tester Four Oaks in Israëlische handen
10-02 Ex-Misys-topman moet CSC uit penarie helpen
09-02 Gebouwautomatiseerders kiezen branchebestuur
08-02 Sogeti ontslaat nog eens 110 medewerkers
08-02 Reseller verliest slag om het groene huishouden
07-02 Verhuurder Capgemini-pand vecht verhuizing aan
07-02 Nomineer nu voor de Computable Awards 2012
07-02 Europese ICT-beslissers voorzichtig met budget
06-02 'Marktwaardering Facebook is kwart te hoog'
|
|
11-11-09 HP lijft 3Com in voor 2,7 miljard
29-09-09 Geschrapt EDS is deel van nieuwe indeling HP
10-12-08 Directeur EDS vertrekt uit HP-organisatie
30-10-08 'HP-klanten zijn kritisch, maar positief over EDS'
18-09-08 Reorganisatie HP weinig impact in Nederland
16-09-08 Nederlandse gevolgen ontslaggolf HP onbekend
16-09-08 HP schrapt 25.000 banen
26-08-08 Grootste overname in ICT-dienstverlening klaar
01-08-08 Aandeelhouders EDS akkoord met overname HP
28-07-08 EC keurt overname EDS door HP goed
01-07-08 VS keuren overname EDS door HP goed
03-06-08 Rechtszaak moet overname EDS blokkeren
13-05-08 Overname van EDS door HP is definitief
13-05-08 HP aast op EDS
Probleemloos ontwikkelen voor een hybride cloudmodel
Aanbieders van geavanceerde bedrijfsapplicaties willen nieuwe klanten graag de mogelijkheid geven om op......


