Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

AMD komt in 2005 met K9

13 november 2003 - 23:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

AMD wil in 2005 een opvolger voor zijn semi 64-bit Opteron-processor gereed hebben. Het ontwerpt nu de architectuur van zijn K9-chips om in de tweede helft van 2005 de eerste proefexemplaren aan computerproducenten te kunnen leveren.

  
President Hector Ruiz van AMD.

De huidige K8-generatie Opteron-processoren is – na enkele malen uitstel – in april dit jaar op de markt verschenen. De desktop- annex consumentenuitvoering, Athlon64, is in september gelanceerd – eveneens na veelvuldig uitstel. De plannen voor de K8 zijn in 1999 al onthuld.
AMD zette eind vorige week zijn toekomstplannen uiteen, maar verstrekte nog geen concrete details over de K9. Die processor lijkt hoe dan ook meerdere chipkernen te krijgen. Chipontwerpers en producenten als IBM, Sun Microsystems en Intel werken elk ook aan processoren met meerdere kernen. IBM heeft dit echter al op de markt in zijn Power 4-chips, die dienst doen in zijn servers: de iSeries (AS/400 met OS/400) en pSeries (RS/6000 met Unix-variant AIX).

Opteron-ontwerp

Technisch directeur Fred Weber van AMD onthulde dat het ontwerp van de Opteron al de mogelijkheid in zich draagt om een tweede chipkern toe te voegen. "We zullen dus een multicore-product uitbrengen", aldus de topman. Daarmee laat hij nog de optie open of dat de toekomstige K9 zal zijn of een herziene uitvoering van de K8.
Daarnaast werkt AMD aan technologie waarmee een chip – of chipkern – meerdere applicatie-delen (threads) tegelijk kan afhandelen. Ook dit is iets waar andere processorontwerpers aan werken of wat ze al hebben. Intel roemt al enige tijd de voordelen van zijn Hyperthreading-technologie waarmee één fysieke processor zich voordoet als twee voor besturingssysteem en applicaties. Hyperthreading is eerst geïntroduceerd in de server- en werkstationprocessor Xeon en vervolgens in de topmodellen Pentium 4.
Voordat AMD klaar is met de K9 komt het nog met verbeteringen voor zijn huidige processorgeneratie. In de tweede helft van 2004 wil het de Opteron produceren op 90 nanometer met sillicium-op-isolatiemateriaal (soi), alsook verbeterde Athlon64-chips en een uitvoering voor laptops. Dit was in september nog gepland voor de eerste helft van het komende jaar. In die periode komt nu eerst de Mobile Athlon64 op 130 nanometer en met soi. Daarnaast verschijnt er nog een versnelde Athlon64, met de codenaam Newcastle.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    DDA waarschuwt: ai‑golf legt zwakte datacentersector bloot

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Werkplek & Beheer

    Nominaties: 10 sterke ict-projecten in het mkb

    Data & AI

    Nominaties: 10 veelbelovende tech startups

    Cloud & Infrastructuur

    Nominaties: 10 grootzakelijke projecten

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs