SSD goedkoop mits kostprijs goed berekend
De prijzen van solid state device (SSD) technologie is behoorlijk gezakt. Dat is het positieve nieuws. Aan de andere kant worden de kosten voor SSD vaak onterecht op basis van prijs per gigabyte(GB) in kaart gebracht, waardoor SSD duurder lijkt dan het is. Een investeringsafweging voor SSD op basis van I/O per seconde levert een betere weergave op van de return on investment (roi). Met die berekening is SSD zelfs beduidend goedkoper dan een investering in harddisks. Volgens berekeningen van de Storage Networking Industry Association uit 2008 kost een harddiskdrive in dat geval twee Amerikaanse dollars, terwijl Flash SSD en DRAM SSD respectievelijk slechts 84 dollarcent en 20 dollarcent kosten.
Waarom ik een pleidooi houd voor het gebruik van SSD? Tot voor kort werd harddiskloze storage met name gebruikt voor apparaten zoals telefoons en mp3-spelers. Inmiddels is SSD ook zeer interessant om te gebruiken voor bedrijfsapplicaties, zeker wanneer de snelheid van een applicatie van belang is en er op die manier businessvoordelen te behalen zijn. Terwijl een harddisk blijft steken op een I/O-niveau van 200, levert Flash SSD een I/O van respectievelijk 20.000 (write) en 100.000 (read). DRAM SSD gaat nog een stapje verder met een I/O van 400.000 (bron: Storage Networking Industry Association). Dat zijn serieuze getallen als het gaat om snelheidswinst in de storage-omgeving.
Flash SSD is veel energiezuiniger dan DRAM SSD. Flash is ook veel goedkoper, gemeten dan in prijs per GB. Aan de andere kant levert DRAM betere prestaties en is de betrouwbaarheid hoger. Nadeel aan Flash is dat er fouten op de chip kunnen ontstaan, die overigens met andere storagetechnieken verholpen kunnen worden.
De kenmerken van DRAM maken deze SSD-variant geschikt voor bijvoorbeeld het inrichten van missiekritische datawarehousing. Ook voor webtransactiedatabases en andere latency-gevoelige applicaties is de betrouwbaarheid van DRAM uitermate geschikt. Flash SSD is toegankelijker, met een lagere directe kostprijs. Ook kan het lagere energieverbruik een afweging zijn om voor flash te kiezen. Flash zul je straks met name terugzien in een storage array, waarin de voordelen van flash worden benut en de nadelen worden opgeheven door het te combineren met bijvoorbeeld caching, RAID en/of SATA.
Wellicht dat laptops gaan zorgen voor de killerapplicatie en een verdere prijsdoorbraak van SSD naar beneden. Met SSD kan een laptop het OS sneller opstarten en een lager energieverbruik realiseren. In ieder geval is het belangrijk dat we de kostprijs van SSD in perspectief zien en ons niet blindstaren op een verouderde investeringsafweging.
het klopt dat groot, snel en goedkoop per definitie niet voordeliger hoeft te zijn. Elke business architectuur vereist een eigen aanpak. Er zijn genoeg omgevingen waar SSD totaal geen voordeel heeft. Enkele voorbeelden van de voordelen van SSD zijn bijvoorbeeld:
- Telco operator met een multi TB datawarehouse database waar de bottleneck zat in de log performance. Door voor het log gedeelte een SSD oplossing te gebruiken zijn het aantal transactie per seconde aanzienlijk gestegen.
- Financiële instelling met juist een zeer kleine database, 100GB, maar wel de behoefte zeer veel creditcard transacties per seconde af te kunnen handelen. Hierbij is de volledige database op een SSD oplossing gebaseerd.
- Hosting partij met de behoefte performance onafhankelijk te kunnen schalen van de capaciteit en een laag energie verbruik. Hierbij zorgde de SSD oplossing voor de onafhankelijke performance schaling en door alleen daarachter capaciteit gebaseerde disken te gebruiken met een lager energie verbruik, kon zowel de benodigde capaciteit geboden worden als een aanzienlijke besparing op het energie verbruik.
Mvg,
Ties
10-02 Het einde van het begin van cloud en virtualisatie
10-02 De windwakken van de cloud-sector
09-02 Citoto
09-02 Lang leve de hackers!
09-02 Modder gooien in ICT-land
08-02 Reseller verliest slag om het groene huishouden
08-02 Hadoop lijkt een alleskunner
07-02 Hou zicht op de informatie bij HNW
07-02 Eigen werknemer kan ook een vijand zijn
06-02 Krachtenbundeling NGI en TestNet is goede zaak
09-02 Vodafone: Wij spelen klantinformatie niet door
09-02 Talk & Vision biedt Personal Video in de cloud
09-02 'Ook met cookiewet is gebruiker niet anoniem'
09-02 'KPN koppelt ID aan internetverkeer'
08-02 Nokia verplaatst smartphoneproductie naar India
08-02 'Nieuwe cookiewet is eenvoudig te omzeilen'
07-02 iPad app Teamcenter AppShare deelt desktop
06-02 Netgear introduceert Intelligente Edge-switches
06-02 Duitse PMCS.helpLine neemt Leidse MCH+ over
03-02 Apple eist alsnog Samsung Galaxy-verbod
|
|
14-12-11 Apple heeft interesse in SSD-specialist Anobit
08-12-11 Overstroming Thailand drijft vraag naar SSD op
11-11-11 Snellere SATA Express en SSD op komst
28-07-11 Intel werkt aan patch voor bug in SSD 320
02-03-11 Gebruiker kan niet alle data van SSD wissen
24-02-11 Solid state drive vervangt harde schijf
14-02-11 SSD nestelt zich in notebooks en servers
19-11-10 Intel verlaagt prijzen SSD’s
Optimale controle over uw communicatie
Organisaties willen dat medewerkers altijd en overal optimaal bereikbaar zijn en toegang hebben tot bedrijfsinformatie.......



Kun je ook aangeven wat de bedrijfseconomische voordelen expliciet zijn van SSD's (naast de inkooptechnische voordelen) voor ondernemingen ?
Ik kan me zo voorstellen dat het aantal beschikbare IOPS en het aantal beschikbare GB/Euro een non-discussie is indien het niet gekoppeld kan worden aan de business architectuur van ondernemingen. Groot, snel en goedkoop hoeft per definitie niet te betekenen dat het voor ondernemingen voordeliger is om te kiezen voor SSD's in het bijzonder.