De kijk van Van Eijk: Geef geld voor gratis software
Er is veel goede gratis software te krijgen. Gemaakt door professionals die deze voor hun eigen werk nodig hadden, en onbaatzuchtig met de rest van de wereld delen. Er is natuurlijk ook gratis software te krijgen die je hele systeem verziekt en je adresboek naar Nigeria stuurt, maar daar gaat deze column niet over.
Onlangs had ik bijvoorbeeld behoefte aan een nieuw tooltje om bestandsduplicatie op mijn computer op te sporen, de vorige tool werkte niet op Vista. Ik kwam ‘Clonespy' tegen, dat naar behoren werkte. Er zat wel een klein hikje in, maar na wat heen en weer mailen met de ontwikkelaar draaide het vlekkeloos. Ik heb er al de nodige opschoonacties mee gedaan.
Er wordt heel wat productiviteitswinst, bijvoorbeeld in ict-beheer, gerealiseerd met dit soort software. Daar komt nog bij dat deze software heel snel is in te zetten. Van behoeftestelling naar daadwerkelijk gebruik kan in een half uurtje gebeurd zijn. Probeer in die tijd maar eens een stuk software te kopen. In veel organisaties ben je zo een paar weken verder, als er tenminste niet aanbesteed hoeft te worden.
De makers van deze software verdienen waardering. Uiteraard voelen ze zelf de waardering van hun bijdrage aan een grotere gemeenschap, maar van die waardering kunnen ze nog geen kopje koffie kopen. De meeste bieden dan ook de mogelijkheid om een donatie te doen. Daar knelt het nu. Organisaties zijn meestal niet ingericht op het doen van schijnbaar willekeurige donaties.
Probeer daarom eens het volgende. Neem een officieel budget op voor dit soort software, en laat het beheerteam elke maand gezamenlijk beslissen welke software er deze maand vijftig euro krijgt, om maar een bedrag te noemen,. Dat geeft leuke discussies over werkprocessen en welke software daarin nu het handigst is. Verder waarderen we zo de makers van nuttige software. Hoe je het de boekhouder uitlegt? Boek het als post-paid software. Je betaalt pas na gebruik en gebleken nut.
Peter van Eijk is onafhankelijk adviseur (www.digitalinfrastructures.nl).
Maar toch vind ik het wel een leuk idee. Misschien wil Bill Gates of anders de gezamenlijke IT-branch wel een fonds stichten waar iedereen zijn gratis producten kan indienen en laten beoordelen door onpartijdige deskundigen en door gebruikers. Vanuit dat fonds kunnen dan passende beloningen worden toegekend.
10-02 Van Vliet: Zonder internet geen welvaart
06-02 De kijk van Van Eijk: Sleutels weg
01-02 Spoelstra spreekt: Het is helemaal geen crisis
27-01 Van Vliet: Geen e-bank, geen bonus!
23-01 De kijk van Van Eijk: Technologie is een risico
18-01 Spoelstra spreekt: Flut hackers
15-01 Van Vliet: Uit het web
02-01 De kijk van Van Eijk: Onvermijdelijke vooruitgang
28-12 Spoelstra spreekt: Het verschil
23-12 Van Vliet: Politie.nl kent geen cybercrime
03-02 Itemis betreedt Nederlandse markt via Warmer IT
30-01 LeaseWeb gebruikt besturingssysteem CloudLinux
20-01 Consortium wil open standaard voor...
20-01 Reclasseringsorganisaties kiezen open source
12-01 Mandriva staat op rand van faillissement
05-01 Versimpeling Mozilla licentie vraagt om uitleg
04-01 Open source-dienstverlener Sourcesence failliet
03-01 Windows Azure gaat Linux VM's ondersteunen
29-12 Zarafa levert webbeheerinterface Z-Admin 1.0
29-12 VMware View geschikt voor Kindle Fire, Mac en...
|
|

