Belastingdienst krijgt geen totale SOA
De Belastingdienst krijgt niet één service-oriented architecture (soa), maar meerdere. 'We splitsen alles in stukjes', zegt staatssecretaris Jan Kees de Jager in een vraaggesprek met Computable. 'We gaan wel verder met zo'n architectuur, maar niet een totale voor de Belastingdienst. Er komt er bijvoorbeeld eentje voor de douane of voor de toeslagen.' De afdeling IT Beleid let er op dat deze architecturen op elkaar aansluiten.
De Jager gaf in 2007 in een interview met Computable al aan dat hij denkt dat een service-oriented architectuur voor de Belastingdienst een oplossing is. 'We presenteren elk jaar op Prinsjesdag het belastingplan dat vervolgens pas in november plenair in de Tweede Kamer wordt behandeld, en in december in de Eerste Kamer, en dan in de Staatscourant staat en ingaat per 1 januari van het nieuwe jaar. Dan begrijpt u vast dat er uiterst hoge schaalbaarheidseisen aan de ict-omgeving van de Belastingdienst worden gesteld. Het verschil met grote systemen van andere organisaties is dat die veel meer tijd krijgen om een verandering in te zetten. Gezien onze uitgangspunten geniet zo'n flexibele ‘service-oriented architecture' mijn absolute voorkeur', zei de staatssecretaris in dat gesprek.
Meer aandacht aan infrastructuur
In een brief aan de Tweede Kamer schrijft de staatssecretaris dat hij meer aandacht gaat geven aan de infrastructuur bij de Belastingdienst. Er wordt momenteel te veel geld gestoken in applicatie-ontwikkeling. 'De infrastructuur moet gewoon goed zijn bij een service-oriented architectuur. Dat is een voorwaarde, anders gaat een soa nooit goed draaien.'
De Belastingdienst gaat de projecten die het doet minder groot maken. De projectduur mag maximaal een jaar zijn en het budget maximaal tien miljoen euro. Daardoor zijn projecten makkelijker te sturen en lopen ze minder makkelijk uit de hand, zegt de staatssecretaris. 'Daar is een soa uitermate geschikt voor.'
Ik weet niet wie jou salaris betaald, maar werk je ook wel eens overdag?
De kern van SOA is toch opknippen van bedrijfsfuncties in kleine services? Meerdere SOA's klinkt dan een beetje vreemd. Of je richt je op het inrichten van services of je doet dat niet.
Misschien een architect die hier zijn/haar licht op kan laten schijnen?
Maar alle gekheid op een stokje - net als D's commentaar, hoezo "meerdere Soa's"? Dat maakt mij een beetje wantrouwig: de roep om intergale overall control is kennelijk bij de belastingdienst nog zo sterk aanwezig dat er niet echt gebroken is met het denken in ouderwetse megasystemen. Dan wordt het middel Soa gegarandeerd erger dan de kwaal.
Is de belastingdienst bijvoorbeeld een vakantiepark met allemaal losse huisjes?
Een architectuur zorgt juist wel voor de samenhang; het fundament waar we jaren op kunnen bouwen; of gaat dat architectonische principe niet op bij ICT?
Daarin staat dat de tijd nog niet rijp is voor SOA. Eerst puinruimen. En alle vernieuwing even in de ijskast.
Wat onze zeer geachte staatssecretaris hier doet, is proberen te verhullen dat hij gestuurd heeft op de juiste dingen op het verkeerde moment.
SOA kan op zich al complex genoeg zijn. SOA kan op vele verschillende manieren geimplementeerd worden en het is verstandig om van te voren het concept te bepalen.
Ook het hanteren van het juiste ambitieniveau is belangrijk. Begin klein en bouw het later uit. Zorg dat je voorbereid bent op het totaal, maar niet alles hoeft direct/tegelijk.
Een goed begin is het halve werk.
" Ein totalen SOA" Bespottelijk!
10-02 Infor helpt Ferrari met bouwen F1-auto's
10-02 Tester Four Oaks in Israëlische handen
10-02 IS Online en Tres zijn klaar voor Elfstedentocht
10-02 SecureLink migreert Microsoft-diensten Atradius
10-02 Nieuwe software brengt Vitens in problemen
10-02 Ex-Misys-topman moet CSC uit penarie helpen
10-02 Veenman en 20/20 vision adviseren samen klant
10-02 Cisco maakt 2,2 miljard dollar kwartaalwinst
10-02 Misys en Temenos willen fuseren
10-02 Raet stelt Schrijnemaekers als nieuwe CFO aan
05-12 Traxion introduceert IAM4Cloud
02-12 Progress breidt RPM-suite verder uit
26-10 Infor presenteert Twitter-ERP
03-10 Macaw zet nieuw servicecentrum op
22-09 SOA en agile kunnen best door één deur
07-07 Compuware neemt Dynatrace Software over
22-06 IBM Rational levert nieuwe ontwikkelingstools
19-04 ROC Aventus: datakoppelingen en zeggenschap
13-04 HP wilde Tibco Software overnemen
31-03 'Ivent heeft te weinig kennis van SOA'
|
|
27-12-10 Uitstel systeem kost fiscus 4 miljoen per maand
22-07-10 Sterke sturing ICT fiscus voorbeeld voor rest
21-05-10 Fiscus had in 2009 minder ICT-problemen
20-05-10 Belastingsystemen EU sluiten niet op elkaar aan
05-01-10 Belastingdienst regelt ICT-cursus
24-06-09 Belastingdienst huurt externen bij Harvey Nash
28-05-09 ICT-kosten fiscus hoger dan in andere landen
15-05-09 'ICT Belastingdienst nam te veel risico's'
14-05-09 De Jager geeft CIO Belastingdienst meer macht
08-04-09 Belastingdienst stopt vooral nieuwbouw
10-07-08 De Belastingdienst krijgt CIO
27-02-08 De Jager: 'Belastingdienst heeft SOA nodig'
16-11-07 Niet leuker, wél makkelijker
De gecombineerde kracht van JD Edwards en Salesforce.com
De integratie van JD Edwards en Salesforce.com drijft organisaties vaak tot wanhoop. Deze whitepaper beschrijft hoe......




