Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

EU-lidstaten stemmen tegen software-patenten

26 november 2000 - 23:00ActueelInnovatie & Transformatie
Jeroen Bezem
Jeroen Bezem

De plannen van de European Patent Office (EPO) om patenten aan te vragen op computersoftware, krijgen van de EU-lidstaten nauwelijks steun.

Vorige week stemden op een conferentie in Duitsland vrijwel alle lidstaten tegen een ‘VS-achtig’ patent op software. Alleen Oostenrijk was voor octrooien op software. Op dit moment kunnen computerprogramma’s onder de Europese wet- en regelgeving nog niet worden gepatenteerd. Het is daarentegen wel mogelijk om een Europees patent te krijgen voor innovatieve producten die grotendeels door software worden aangestuurd. Via deze ‘omweg’ heeft de EPO inmiddels al dertigduizend softwarepatenten uitgeschreven, onder meer voorone-click aankopen via internet, een internet-veilingsysteem en een webgebaseerd database-publicatiesysteem.
In de ogen van sommige industriële sectoren staan software-patenten mogelijke innovatie in de weg. De gedachtegang is dat kleinere bedrijven in de problemen komen als veel van de software waarop zij hun producten baseren, wordt afgeschermd door allerlei octrooien. Het tegenstemmen door de EU-lidstaten zal in deze kringen als een belangrijke steun in de rug worden ervaren.
Aan de andere kant zijn er ook veel partijen, waaronder de EPO, die vinden dat patenten de innovatie juist stimuleren. Grote bedrijven zijn immers niet geneigd veel geld te steken in onderzoek naar en de ontwikkeling van dure programma’s als vervolgens de hele wereld daar (bijna) gratis de vruchten van plukt.
De Europese Commissie is een consultatieproces begonnen dat duidelijk moet maken of software-patenten innovatie stimuleren of juist blokkeren. De Commissie hoopt een reactie te krijgen van betrokken bedrijven, gebruikers, wetenschappers, belangengroepen en andere geïnteresseerden. Tot 15 december kunnen zij hun visie in Brussel deponeren. Daarna zal de Europese Commissie een standpunt formuleren. Ondanks de stemming van vorige week, kan dat nog best uitvallen in het voordeel van de EPO.
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Innovatie & Transformatie

    Database steeds vaker een belemmering: Tijd voor een radicaal andere aanpak

    Data & AI

    8 vragen over de Nederlandse AI-fabriek

    Innovatie & Transformatie

    Nominaties: 10 vernieuwende Digitale innovatie-projecten

    Innovatie & Transformatie

    Nominaties: 10 duurzame projecten

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs