Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

‘Bij Apple is het nu helemaal over’

26 juni 2000 - 22:003 minuten leestijdActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

De opheffing van de divisie Apple Advanced Technologies is iets dat dit bedrijf over anderhalf tot twee jaar gaat betreuren. "Bij Apple is het helemaal over", meent Gerrit van der Veer.

Van der Veer is als universitair hoofddocent interactieve systemen verbonden aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, Faculteit der Exacte Wetenschappen, afdeling Informatiemanagement en Software Engineering. Zijn kritiek op één der ikonen in de computerindustrie komt voort uit bezorgdheid. Een onderneming moet nadenken over hoe de wereld er over vijf jaar uitziet, en hoe haar producten daarin passen.
In dat proces nemen ergonomen een sleutelpositie in. Zij leggen de verbanden tussen de diverse disciplines; zij breken hun hoofd over de interactie tussen mens en machine. "Maar bij Apple denken ze nu niet verder dan de eerste kerstverkoop." Als lichtende voorbeelden noemt hij Xerox (met het befaamde onderzoekscentrum in Palo Alto) en in Nederland Océ en Philips Design.
De belangstelling voor de post-doctorale beroepsopleiding ‘Ergonomie bij Arbeid’ neemt gestaag toe. Dat doet Van der Veer, van oorsprong cognitief psycholoog, goed. Nog te vaak is de ergonomie in software en hardware niet in balans. "Een apparaat moet door zijn uiterlijk of gedrag vanzelf laten zien wat je ermee moet doen. Als een deur een stang heeft, dan weet je dat je eraan moet trekken om hem te openen. Als hij een duwplaats heeft, ga je duwen. Zo moet het met machines ook zijn. Handleidingen zijn eigenlijk uit den boze. Gelukkig lijkt veel software tegenwoordig in grote lijnen op elkaar, dankzij de Windows-hegemonie. Als een bedrijf daar dan weer net iets van afwijkt, krijgt je problemen, want dan verricht je intuïtief een bepaalde handeling die vervolgens een heel andere uitwerking blijkt te hebben."
Over vijf jaar zijn we omringd door tal van apparatuur, waarvan we, als het goed is, niet meer vermoeden dat er een computer in zit. "Het kan trouwens ook niemand wat schelen of Intel inside is. We praten tegen de thermostaat. Niet alleen simpele opdrachten; je kunt de thermostaat mondeling opdracht geven zuiniger met energie om te gaan, waarna het apparaat gaat uitschakelen in ruimten waar geen mensen zijn. De faculteit Industrieel Ontwerpen, Technische Universiteit Delft, heeft al zo’n ding gemaakt."
Met laptops sjouwen hoeft niet meer. "Er komt apparatuur die je gebruikt in de persoonlijke werksfeer, in huis en op kantoor; intelligente horloges, slimme telefoons, pda’s, interactieve oorbellen, noem maar op. Overal ter wereld moet je gewoon kunnen werken, toegang hebben tot je eigen werkplek op de server."jDe opmerking dat een voorwaarde dan wel is dat je aan een netwerk verbonden moet zijn, pareert de docent met "Je zult moeite moeten doen om niet aan een netwerk verbonden te zijn!"

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    Innovatie & Transformatie

    Database steeds vaker een belemmering: Tijd voor een radicaal andere aanpak

    Data & AI

    8 vragen over de Nederlandse AI-fabriek

    Innovatie & Transformatie

    Nominaties: 10 vernieuwende Digitale innovatie-projecten

    Innovatie & Transformatie

    Nominaties: 10 duurzame projecten

    Carrière

    Nominaties: wie wordt CxO van het jaar?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs