Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Actie ING Bank valt niet in goede aarde

29 augustus 1996 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & Transformatie
correspondent
correspondent

AMSTERDAM – De ING Bank heeft zich de woede op de hals gehaald van de overige Nederlandse banken. Aanleiding is het aanbod van de ING Bank om betaalautomaten gratis aan te passen voor het gebruik van zowel de Chipper van de Postbank/PTT Telecom als de Chipknip van de gezamenlijke banken.

De gezamenlijke banken vinden dat de ING Bank zich beter rustig had kunnen houden zolang de specificaties van de Chipper niet volledig rond zijn. Van de Chipknip zijn wel alle technische details bekend.
Achter deze ‘bankiersruzie’ gaat een enorme belangenstrijd schuil. Aanvankelijk leek er een standaard te komen voor het betalen via een ‘chipkaart’, de nieuwe manier om snel en gemakkelijk kleinere bedragen af te rekenen. Eind vorig jaar kwam er echter een barst in het kartel, toen de Postbank haar eigen weg koos en samen met de PTT Telecom de technisch meer geavanceerde Chipper ging ontwikkelen. De Postbank die een behoorlijk aandeel in het betalingsverkeer heeft, denkt zich beter te kunnen onderscheiden via een kaart die niet alleen past in automaten, maar ook bijvoorbeeld als studenten-chipkaart kan dienen.

Consortium

De ING Bank die samen met de Postbank in de ING Groep zit, bleef achter in het Chipknip-consortium. Diezelfde ING Bank kondigt nu met veel lawaai aan haar betaalautomaten voor beide systemen geschikt te maken. De overige banken zullen daar toe ook zijn gedwongen, want geen winkelier wil een automaat die maar op één soort chipkaart werkt.
De gezamenlijke banken laakten het aanbod van de ING Bank, omdat de specificaties van de Chipper nog niet klaar zouden zijn. De ING Bank stelt daar tegenover dat NCR als leverancier van geldautomaten al wel over de juiste specificaties beschikt. NCR bevestigt dit, maar feit is wel dat een beperkt aantal specificaties ontbreekt. NCR gaat uitsluitend geldautomaten leveren die voor beide systemen geschikt zijn. Dit betekent dat de chipkaarten die de gezamenlijke banken binnenkort gaan uitgeven, voorlopig vrijwel nergens zijn te gebruiken. Het wachten is namelijk op de precieze technische specificaties van de Postbank.
Overigens kent de jongste geschiedenis van het Nederlandse betalingsverkeer de nodige conflicten. Rond Beanet, de technische infrastructuur van de gezamenlijke banken, hebben zich ook geruime tijd problemen voorgedaan. Het duurde heel lang voordat de organisaties van het midden- en kleinbedrijf, de Consumentenbond en de gezamenlijke banken het eens konden worden over de verdeling van de kosten. Corr.

Chipkaarten kost DNB 100 miljoen

Het elektronische betalingsverkeer komt De Nederlandsche Bank (DNB) behoorlijk duur te staan. De Chipknip van de banken en de Chipper van de Postbank en PTT Telecom kunnen de centrale bank ongeveer 100 miljoen gulden aan winst schelen.
A. Visser, die verbonden is aan De Nederlandsche Bank, schrijft dit in het economenblad ESB. De centrale bank kan aan de banken voorschrijven een renteloos tegoed aan te houden. Deze banken moeten als tegenwicht voor de bankbiljetten die in circulatie zijn, deze zogenoemde kasreserve bij de De Nederlandse Bank aanhouden. De nieuwe bankpassen met ingebouwde chip, die de banken vanaf september uitbrengen, zullen leiden tot een vermindering van het aantal bankbiljetten en munten dat in omloop is.
Visser gaat uit van 10 miljoen Chipknippen met een gemiddelde bestedingsruimte van 150 gulden. Dat scheelt 1,5 miljard gulden aan chartaal geld (bankbiljetten en munten). Bij een korte rente van 6,7 procent ziet de centrale bank ongeveer 100 miljoen gulden aan zich voorbijgaan.
Corr.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst. De praktijk van verschillende manieren van industrieel bouwen

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    AchtergrondData & AI

    Intelligentie op de plek waar het ontstaat

    ActueelData & AI

    Kort: 100 miljoen voor Nederlandse ai, down under investeert ook (en meer)

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    OpinieInnovatie & Transformatie

    ASMI, de stille kracht achter chip van morgen

    Groei
    ActueelInnovatie & Transformatie

    ING: it-dienstensector groeit licht harder dan economie

    Productiviteitsgroei
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Digitalisering en innovatie speerpunt bij Productiviteitsagenda

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs