Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Overheid start groot onderzoek naar ICT

16 december 1999 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & Transformatie
Michiel Couzy
Michiel Couzy

De Nederlandse overheid brengt de invloed van ICT op de samenleving in kaart. Minister Loek Hermans van Onderwijs gaf deze week het startsein voor het grootschalig onderzoeksprogramma ‘Maatschappij en Elektronische Snelweg’ (MES) van de Nederlandse organisatie voor Wetenschappelijk Onderzoek (NWO). Hiervoor is acht miljoen gulden uitgetrokken.

Hermans zegt dat het onderzoek uit moet wijzen welke invloed ICT-ontwikkelingen hebben op mensen, samenleving en onderlinge contacten. De minister wees hierbij op een onderzoek van de organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling (Oeso), waarin staat dat landen economisch flink kunnen profiteren van de nieuwe technologieën, mits zij de juiste investeringen doen. ‘En dan vooral in mensen’, concludeert Hermans.
Het grootschalig onderzoek van de NWO moet de basis vormen voor nieuw overheidsbeleid. Het MES-programma bestaat uit beleidsrelevant onderzoek van één jaar en een langdurige studie van vier jaar. Bovendien is er ruimte voor de ontwikkeling van ICT-informatiesystemen, waarin via een databank op Internet de onderzoeksinformatie centraal wordt opgeslagen.

Drie vragen

Het programma richt zich op drie vraagstukken. Allereerst gaat het om nieuwe vormen van arbeid en bedrijvigheid ten gevolge van de ICT-ontwikkelingen. Hierbij valt te denken aan de veranderende economische verhoudingen, doordat bijvoorbeeld uitgeverijen en computerbedrijven zich op elkanders terreinen begeven.
Daarnaast kijken de onderzoekers naar de toegankelijkheid van ICT. Hierbij komt de kloof aan de orde tussen de mensen die wel en geen toegang hebben tot nieuwe technologieën. Tot slot richt het programma zich op maatschappelijke hervormingen, zoals democratische betrokkenheid door ICT en de strijd tussen gedrukte media en de Internetkranten.

Tekort onderzoekers

Minister Hermans benadrukte tijdens de presentatie het belang van IT-onderzoek in de moderne kennis- of onderzoeksmaatschappij. Het tekort aan jonge onderzoekers vormt hierbij echter een groot probleem. ‘Het aantal jongeren neemt af. Dat is zorgwekkend. Het is enorm lastig om jonge onderzoekers op het gebied van de informatietechnologie te vinden.’ De bewindsman zei zich te bezinnen op de mogelijkheden om het carrièreperspectief van onderzoekers te verbeteren. ‘Niet met geld, maar met meer creatieve ruimte voor onderzoek.’
Reinder van Duinen, voorzitter NWO, voegde toe dat automatiseringsbedrijven steeds meer onderzoekers wegzuigen. ‘Het gaat hierbij niet om geld, maar vooral om maatschappelijke waardering. Het moet weer een goede zaak zijn om voor het wetenschappelijk onderzoek te kiezen.’
 
Geen sociale ongelijkheid
Het Sociaal en Cultureel Planbureau deed een vooronderzoek naar ICT en sociale ongelijkheid. Uit deze studie blijkt dat er geen sprake is van een tweedeling in de maatschappij tussen mensen die wel en niet om kunnen gaan met ICT. Er bestaan wel verschillen tussen bevolkingsgroepen, maar deze zijn niet onoverbrugbaar. Verder is het bezit van moderne ICT niet voor iedereen noodzakelijk. Er bestaat bovendien altijd een toegankelijk alternatief voor moderne ICT in de vorm van bijvoorbeeld televisie of video.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Overnames Channable en IC-Automatisering; groeikapitaal Bash en GoDutch

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Dit zijn de 10 beste oplossingen voor klanten!

    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘Maak haast met investeringen in digitale infrastructuur’

    ActueelData & AI

    Lleverage ontvangt drie miljoen voor ‘vibe automation’

    ActueelCarrière

    Groningers verkopen crypto-platform Deribit voor 2,9 miljard dollar

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs