Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Fiscus betaalt mee aan nieuwe UPS

Cloud datacenter
22 februari 2010 - 11:463 minuten leestijdActueelInnovatie & Transformatie
Rik Sanders
Rik Sanders

Bedrijven die een nieuw energiezuiniger ups-systeem voor hun noodstroomvoorziening aanschaffen, kunnen bij de fiscus een beroep doen op belastingaftrek. Zulke ups-en vallen namelijk sinds begin dit jaar onder de Energie-InvesteringsAftrek (EIA), een fiscale regeling van de ministeries van Financiën en Economische Zaken. Een flink deel van de investeringskosten van een ups is aftrekbaar bij de aangifte van de vennootschapsbelasting.

De EIA-regeling bestaat al sinds 1997 en is bedoeld ter ondersteuning van duurzame en energiebesparende maatregelen. Vanaf 1 januari 2010 zijn op de zogeheten Energielijst van de EIA dertien nieuwe energiezuinige technieken opgenomen waarmee ondernemers die er in investeren belastingvoordeel kunnen halen. Een ervan is ups (uninterruptible power supply), de backup-accu die in datacenters wordt gebruikt om stroomuitval op te vangen om te voorkomen dat computergegevens verloren gaan. Volgens Jan Maassen, manager EIA-Industrie, Duurzame Energie & Landbouw van het Agentschap.NL (uitvoerend onderdeel van EZ die de regeling coördineert) zijn de energiebesparingen van nieuwe ups-systemen dusdanig interessant dat ze daarom zijn opgenomen in het programma. Maassen: ‘Het werkt als volgt: een ondernemer meldt met een meldingsformulier bij het bureau IRWA, een onderdeel van de Belastingdienst, dat hij gebruik wil maken van de EIA-regeling. Hij stuurt daarna op verzoek een kopie van de opdrachtbevestiging van de aangeschafte ups naar de EIA-afdeling, krijgt een verklaring terug en gebruikt dit bij zijn aangifte vennootschapsbelasting.’

Energieslurpers

Volgens Rittal, een aanbieder van ups-systemen geldt de EIA alleen voor de backup-accu’s die aan vastomlijnde prestatie-eisen voldoen (richtlijn 220912: zie kader ‘Aftrek’). Het bedrijf beweert dat klanten, die zulke UPS’en aanschaffen, 44 procent van de investeringskosten (inclusief de kosten voor de batterijen) kunnen aftrekken van de fiscale winst van hun onderneming. Agentschap.nl wil samen met een werkgroep, waarin vertegenwoordigers van de ict-sector zijn vertegenwoordigd, de EIA de komende maanden breder onder de aandacht brengen bij ict-gebruikers. ‘Met name datacenters zijn energieslurpers. Samen met de sector onderzoekt EZ hoe dat verbruik kan worden teruggedrongen. Daarom is er ook voor gekozen om ups-systemen op te nemen op de Energielijst. Daar stonden voor de ict-sector tot voor kort alleen nog koelsystemen op die voor investeringsaftrek in aanmerking komen.’
Thin clientsHet EIA-budget bedraagt in 2010 in totaal 150 miljoen euro. Gemiddeld krijgt een ondernemer zo’n elf procent van het investeringsbedrag terug van de fiscus. Maassen benadrukt dat naast de Energielijst met specifieke middelen ondernemers ook belastingaftrek kunnen aanvragen voor investeringen die een forse energiebesparing opleveren. Op ict-gebied geldt dat onder andere voor de invoering van nieuwe gebouwbeheerssystemen of regeltechnieken (bijvoorbeeld regelaars met een voorwaartse koppeling, feed forward – voor temperatuursregelingen). Ook het vervangen van een pc-park door thin clients kan in aanmerking komen voor EIA-voordeel. ‘Dit hangt wel weer af van de keuze van de serverapparatuur. De energiebesparing moet te bewijzen zijn.’

Aftrek
Omdat de energieprestatie van ups-apparatuur afhankelijk is van het vermogen is bij het maximaal toegestane warmteverlies is er binnen de EIA-regeling onderscheid gemaakt tussen verschillende vermogensklassen. Bij de energiezuinige ups’en die op de Energielijst mogen de warmteverliezen niet groter zijn dan: 8,0%, bij een vermogen tot 10 kW; 7,0%, bij een vermogen van 10 kW tot 80 kW; 6,5%, bij een vermogen van 80 kW tot 250 kW; en 5,0% bij een vermogen groter dan 250 kW. Bij de systemen gaat het om ups met (eventueel) batterijen, vliegwiel en condensator, maar exclusief de noodstroomopwekking.

Binnenvaart
Ook geautomatiseerde routeplanningssystemen voor binnenvaartschepen komen in 2010 in aanmerking voor EIA. Het gaat daarbij om een gps-systeem waarin schippers hun route en aankomsttijd moeten invoeren. De computer regelt daarna zelf de vaarsnelheid. Hierdoor gaat het dieselverbruik van schepen fors naar beneden.

Meer info
Ga naar: www.agentschapnl.nl/eia

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    AI Twin – we vervangen geen mens...

    Mobile XL helpt je op weg met je eigen AI Twin Stel je voor een AI Twin, een digitale kopie...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: AP slingert HAN op de bon, model van Fujitsu brengt mens en robot nader tot elkaar (en meer)

    Data & AI

    DutchStartup.ai wil ‘Dutch ai’ internationaal op de kaart zetten

    Innovatie & Transformatie

    Ai-toepassingen krijgen vaart in 2026 

    Innovatie & Transformatie

    Generatieve ai voorbij de hype: wat echt werkt voor it-leiders

    Innovatie & Transformatie

    Commerciële quantumcomputer komt dichterbij

    Innovatie & Transformatie

    Digitale sector steunt Wennink: knelpunten dringend oplossen

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs