Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Pdf en html geliefde malware-dragers

13 juni 2023 - 10:183 minuten leestijdAchtergrondCloud & InfrastructuurPalo Alto Networks
William Visterin
William Visterin

Pdf is met ruime voorsprong de belangrijkste e-maildrager voor malware. Ook html blijkt een extensie die vaak wordt aangehaald als gevaarlijk bestandstype. De ene specialist wijst naar pdf, de andere naar html. Hoe zit dat precies?

‘Pdf-documenten het populairst voor malware.’ Zo titelde Palo Alto Networks in een recent persbericht. Hackers gebruiken in twee op de drie gevallen een vals pdf-document om hun malware in te verstoppen. Dat blijkt uit het Network Threat Report van hun Unit 42-onderzoekstak. Onder het voorwendsel van een of andere financiële transactie krijgt de e-mailbijlage vaak de weinig originele naam factuur_AUG_4601582.pdf of Updated_budget_0623.

Bijlages in .rar- of .exe-formaat boeken, volgens de onderzoekers, dan weer minder snel succes omdat de gebruikers minder vertrouwd zijn met het documenttype. Pdf wordt als formaat gevolgd door varianten van extensies voor Excel-documenten, zoals .xls en .xlsx, ergens tussen de zes en tien procent van de gevallen.

Html

Al valt het htm-formaat natuurlijk ook niet te onderschatten. Zo stuurde Barracuda in maart 2023 nog het bericht de wereld in dat html ‘nog altijd het gevaarlijkste bestandstype is’. Bijna de helft van alle html-bijlagen is volgens hen schadelijk. Dat was twee maal zo veel als in dezelfde periode vorig jaar. ‘Html is en blijft een succesvol en populair aanvalsmiddel’, oppert Fleming Shi, chief technology officer bij Barracuda.

Zo wordt html niet alleen gebruikt voor websites en andere online content, maar ook vaak in e-mails – bijvoorbeeld in geautomatiseerde nieuwsbrieven of marketingmateriaal. Ook worden allerlei rapporten vaak in html-formaat (bijvoorbeeld met de bestandsextensie .html, .htm of .xhtml) als bijlage met een e-mail meegestuurd. ‘Aanvallers gebruiken html ook als onderdeel van een phishingaanval om logingegevens te stelen of om malware te versturen.’

Insteek

Bij Palo Alto en Unit42 staat html als bestandstype niet in hun lijst van aanvalsmiddelen. Hoe komt dat? ‘Wij hebben ons gericht op bijlagen die niet op tekst gebaseerd zijn, zoals pdf, uitvoerbare binaire bestanden en Office-bestanden’, klinkt het als we het Unit42-onderzoeksteam hierop aanspreken. Of hoe hun insteek anders is. ‘Het gaat bij ons om bestanden die complexe gegevensstructuren, opmaak of uitvoerbare code kunnen bevatten die verder gaat dan alleen tekstuele inhoud. Ze vereisen vaak specifieke softwaretoepassingen of tools om ze te openen, te bekijken, te bewerken of uit te voeren. In tegenstelling tot tekstbestanden kunnen ze multimedia-elementen, ingesloten objecten of complexe bestandsstructuren bevatten’, klinkt het.

Naast het analyseren van de vehikels voor die kwaadaardige software, is er ten slotte ook de malware zelf. Die zijn doorgaans varianten op vorige programma’s en kunnen dus worden ingedeeld in grote families. De populairste malware familie gaat, volgens Palo Alto Network, in 2022 naar Ramnit, een computerworm die zichzelf kan kopiëren en al miljoenen slachtoffers wereldwijd heeft gemaakt. Ramnit is goed voor 1,05 procent van alle malware-vormen, gevolgd door Wapomi (0,74) en Emotet (0,52).

Meer over

HTMLMalwarePDF

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Toekomst van netwerkbeveiliging

    Waarom geïntegreerde architecturen bepalend worden voor schaal en controle

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.

    Datagedreven integrale aanpak van complexe casuïstiek in het sociaal domein (Stichting Optimale Samenwerking in samenwerking met INKIS B.V.)
    Pijl naar rechts icoon

    osapiens

    Hoe Solo midocean van duurzaamheidsregels een groeikans maakt (Osapiens)
    Pijl naar rechts icoon

    AI Flitsmeester

    Interactieve flitskaarten (AI Flitsmeester)
    Pijl naar rechts icoon

    AgentsLab

    AgentsLab
    Pijl naar rechts icoon

    Genesys

    Genesys Cloud Agentic Virtual Agent powered by LAMs (Genesys Cloud)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    De QR-code als strategische sleutel vo...

    Productdata speelt een belangrijke rol binnen productieketens. Consumenten verwachten transparantie en ketenpartners vragen om betrouwbare informatie. En ook wet- en regelgeving stelt steeds hogere eisen aan de beschikbaarheid en kwaliteit...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    DeepL
    Data & AI

    Duitse DeepL stapt over naar AWS

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Equinix maakt scholieren warm voor datacenters, Paul Brainerd overleden (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    ASML sleept megadeal SK Hynix binnen

    Cloud & Infrastructuur

    Dertig jaar na de eerste robuuste CF-25 is er de Panasonic Toughbook 56  

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: AP helpt bij medische data in cloud, Europol haalt bezem door darkweb (en meer)

    deal ceo
    Cloud & Infrastructuur

    Als eerste lokale Benelux-partner officieel erkend door Anthropic

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs