Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Tweede ronde voor softwarepatentwet

10 maart 2005 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondGovernance & Privacy
Gijs Hillenius
Gijs Hillenius

Het Europese wetsontwerp voor softwarepatenten is begonnen aan de tweede ronde. Geheel onverwacht maakten de Raad van Ministers van Economische Zaken in Brussel afgelopen maandag een eind aan het gesteggel over het eerste concept. Parlementen en ministers in Denemarken en Nederland reageerden fel.

De tweede gang, waarin Europarlement en Ministerraad het met elkaar eens moeten worden over het omstreden wetsvoorstel, begint niet onder een gunstig gesternte. De formele afsluiting van de eerste ronde verraste vele politici en lobbyisten.
De Economie-ministers keurden het eerste concept van het patentwetsvoorstel maandag formeel goed. Denemarken deed nog een halfslachtige poging de discussie te heropenen, maar staakte dat na een protest van EU-voorzitter Luxemburg.
Dat een-tweetje zorgde voor een verrassende wending. Het Deense parlement had de minister eind vorige week gevraagd het onderwerp van de agenda te halen, en pas daarna te verzoeken om een nieuwe discussie. Dat er nu niet is verzocht om het punt van de agenda te halen, “is teleurstellend”, aldus Anne Grete Holmsgaard, kamerlid voor de Deense socialisten. Ze weet daags na de goedkeuring nog niet of het nu de fout is van haar minister of van Luxemburg. “Hij mag het hier komen uitleggen.”

Geluidsband

Behalve het Deense parlement spelt ook het Europees Parlement (EP) de gebeurtenissen. Het vroeg de EU-voorzitter om een volledig uitgetypt verslag van de geluidsband van de ministerraad. Net als het Deense parlement had het EP verzocht om een herstart van de discussie.
Ook in Nederland reageerden Kamerleden onthutst. “Het is een diepe schande”, vindt Kees Vendrik (Groen Links). We zijn besodemieterd door Economische Zaken.” Hij en Ada Gerkens (SP) gingen, enkele uren na het sluiten van deze editie van Computable, in debat met staatssecretaris Karien van Gennip. Gerkens: “EZ heeft fouten gemaakt. En volgens mij is de zaak onderling geregeld.” Martijn van Dam (PvdA) vind de formele goedkeuring ‘bedroevend’. Veel verwacht hij niet van nog een debat met de minister. “We balen ervan, maar het is niet anders. Het is nu weer de beurt aan het Europees Parlement.”
Een woordvoerster van Economische Zaken hield dinsdagmorgen vol dat de verschillende moties van de Tweede Kamer met de formele goedkeuring zijn uitgevoerd. “Je kunt filosoferen over wat er gebeurd zou zijn als Denemarken de discussie wel had heropend. Dan was er weer maandenlang niets gebeurd. Nu kan er tenminste eindelijk over de inhoud van het voorstel gediscussieerd worden.” Volgens de woordvoerster is minister Brinkhorst er gelukkig mee dat de Luxemburgse voorzitter het onderwerp als A-item liet staan.
Het wetsvoorstel voor met software geïmplementeerde uitvindingen is omstreden. Vooral kleine en middelgrote softwareontwikkelaars vrezen dat de regels te ruim zijn geformuleerd. Triviale patenten belemmeren hun werk en resulteren in kostbare juridische procedures. Voorstanders van het wetsvoorstel willen hun intellectuele eigendommen in heel Europa met dezelfde regels beschermen.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    GenAI: Veiligheidsrisico of wapen tegen dreiging?

    Wat AI betekent voor jouw securityaanpak? Alles over de risico’s en strategieën om GenAI verantwoord in te zetten.

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    ActueelGovernance & Privacy

    Microsoft: we zijn geen hulpsheriff

    OpinieCloud & Infrastructuur

    Opkomst van soevereine clouds: stel dataportabiliteit centraal

    big tech
    ActueelOverheid

    Na ingreep Microsoft bij ICC: kabinet waarschuwt voor afhankelijkheid Amerikaanse tech

    ActueelCarrière

    Kort: Wagenaar wint Microsoft Power Women Award, Deense investeerder neemt Aimms over (en meer)

    AchtergrondSoftware & Development

    License to bill

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nederlandse bedrijven nog niet kansloos om EU-gelden cloud en ai  

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en m...

    Op 16 september 2025 vindt in de Jaarbeurs in Utrecht een gloednieuw event plaats dat volledig is gericht op IT-professionals:...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs