Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

AMQP verdient aandacht beslissers en adviseurs

01 augustus 2014 - 09:484 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Borjan Cace
Borjan Cace

Advanced Message Queuing Protocol (AMQP), een OASIS-standaard voor betrouwbare berichtenuitwisselingen, is sinds mei dit jaar ook een ISO/IEC-standaard, een belangrijke erkenning. Voor de specialisten is dit geen nieuws . AMQP verdient echter ook de aandacht van beslissers en adviseurs. Er zijn alle tekenen dat het vroegtijdig inzien van de potentie van deze standaard veel kan opleveren voor grote bedrijven en de overheid . En dit met beperkte risico’s: er zijn producten van betrouwbare leveranciers voorhanden en AMQP wordt al gebruikt voor bedrijfskritische toepassingen bij onder meer de financiële giganten Deutsche Börse Group en JP Morgan.

AMQP is de eerste breed gedragen open specificatie voor Message Oriented Middleware (MOM – zie kader). Producten die AMQP gebruiken beconcurreren de dominante MOM-producten van IBM en Tibco die gebaseerd zijn op proprietary protocollen. In 2008 hadden IBM en Tibco samen 93 procent van de MOM-markt in handen.

De voordelen van AMQP ten opzichte van andere MOM-protocollen zijn:
–  openheid (resulterend in interoperabiliteit en een lage prijs van producten, o.a. ook Open Source);
–  het is een zeer modern protocol, de ontwikkelingen hebben recent plaatsgevonden;
–  AMQP is ontworpen met de ‘cloud’ in gedachten;
–  ondersteuning door grote leveranciers van applicatieplatforms (Red Hat, Microsoft, Software AG).

Commodity

De openheid van AMQP betekent dat MOM een commodity geworden is. Voorheen kon het gebruik van MOM alleen worden gerechtvaardigd voor de bedrijfskritische toepassingen, dit omdat uitsluitend dure, proprietary producten als voldoende betrouwbaar werden gezien. De recente praktijk leert dat AMQP producten even betrouwbaar zijn en dat de prijsfactor nu geen relevantie meer heeft, zowel in aanschaf alsook voor wat betreft ontwikkeling en beheer.

MOM vult webservices aan door de ondersteuning van asynchrone interacties. Een combinatie van Webservices infrastructuur en een MOM infrastructuur betekent een volledige berichtensnelweg. De ‘opritten’ van deze snelweg passen in de gestandaardiseerde applicatie-interfaces van moderne applicatieplatforms. Deze standaardisatie betekent dat infrastructurele voorzieningen kunnen worden ingericht los van de bedrijfsapplicaties, dit tegen zeer geringe kosten. Daarnaast, omdat AMQP open is, zijn de interacties over de grenzen van datacentra (en de cloud) significant eenvoudiger en daardoor beter te beveiligen. Het betekent ook dat de drempel om SaaS te benutten verder verlaagd is. En het is bovendien meer dan lage kosten alleen; een open infrastructuur maakt de realisatie van service gerichte oplossingen eenvoudiger.

Kans voor de overheid

AMQP opent een prima mogelijkheid voor de Nederlandse overheid om de ‘Digikoppeling’-standaardisatie naar een hoger niveau te tillen. Op dit moment zijn overheidsorganisaties verplicht om asynchrone interacties te baseren op protocollen ebMS of WS-RM. De praktijk heeft uitgewezen dat ebMS-koppelingen (in vergelijking met webservices) complex zijn,  maatwerk vereisen en veel kosten. Het recent aangeboden alternatief, het gebruik van WS-RM, belooft niet veel verbetering. Het blijft het forceren van een specifieke infrastructuur, gebaseerd op een te laag niveau van standaardisatie. Minder maatwerk, kortere integratietrajecten of lagere kosten zijn niet te verwachten. Omdat het aantal externe koppelingen van overheidsorganisaties natuurlijkerwijs zal blijven groeien, wordt het voor de overheid steeds moeilijker om de complexiteit te bedwingen. De echte oplossing moet hoger op de standaardisatieladder worden gezocht.  Het is een onderzoek waard om er achter te komen of de overheid nu al op een open MOM-infrastructuur kan inzetten.

Borjan Cace, zelfstandig onafhankelijk architectuur consultant

Wat is MOM?

Met de term ‘Message Oriented Middleware’ (MOM) wordt het type softwareproduct bedoeld dat betrouwbare, asynchrone berichtenuitwisselingen tussen applicaties ondersteunt. Het is gebruikelijk dat berichten tussentijds in wachtrijen (queues) worden opgeslagen (‘store-and-forward’). De onderliggende berichtenprotocollen zijn meestal niet open en verschillen per product, waardoor leveranciersafhankelijkheid kan ontstaan.

Applicaties gebruiken specifieke programma-interfaces (api’s) van het product om berichten te kunnen verzenden en ontvangen, wat een additionele leveranciersafhankelijkheid betekent. Leveranciers bieden hun api’s voor meerdere platforms aan, zodat berichtuitwisseling ook in heterogene applicatie-landschappen mogelijk is. Het probleem van leveranciersafhankelijkheid is in Java omgevingen verzacht door de standaardisatie van berichten-api’s (JMS).

Meer over

ArchitectuurOpensource

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Bouw de AI-organisatie niet op los zand

    Wat is de afweging tussen zelf bouwen of het benutten van cloud?

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Meer lezen

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: WBSO populair bij ict-bedrijven, 6 cloudtrends Gartner, EU-alternatief voor CVE-database VS

    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘Maak haast met investeringen in digitale infrastructuur’

    Gebouw TU/e
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU/e vervangt vpn en voegt mfa toe na cyberaanval

    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kort: Eigen ai-assistent Amsterdam, NIS2-manager Atos, DSA-check ACM en…

    Quantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Nieuwe Cisco-netwerkchip brengt quantum-internet dichterbij

    kaasschaaf
    ActueelCarrière

    VodafoneZiggo schrapt 400 banen

    3 reacties op “AMQP verdient aandacht beslissers en adviseurs”

    1. Jan van Leeuwen schreef:
      8 augustus 2014 om 08:36

      Bedankt voor dit artikel, nog even aangevuld met een link naar de website http://www.amqp.org/.

      Login om te reageren
    2. Ewoud D. schreef:
      8 augustus 2014 om 22:51

      Interessant artikel/product maar met debacle van RBS in het achterhoofd ben ik benieuwd hoe het geheel beheerd moet of gaat worden. Aan elkaar knopen van systemen met MOM is iets wat al vele jaren gedaan wordt en hoe meer koppelvlakken hoe meer vreugd in de ketens zullen we maar zeggen.

      Login om te reageren
    3. Marc de Graauw schreef:
      18 augustus 2014 om 08:57

      Prima artikel, Borjan. Ik heb al vaker naar AMQP gekeken, en ben het er ook zeker mee eens dat Web Services (of REST) prima zijn voor synchrone uitwisseling, maar dat het voor asynchroon beter kan.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs