Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief
Onderstaande bijdrage is van een externe partij. De redactie is niet verantwoordelijk voor de geboden informatie.
©

ESET Research APT Report: Russische cyberaanvallen in Oekraïne stijgen,

19 mei 20254 minuten leestijdSecurity & AwarenessKey Communications

• Russische APT-groepen verhogen aantal aanvallen op Oekraïne en de EU, gebruiken zero-day-kwetsbaarheden en zetten wipers in.
• Aan China gelinkte groepen – Mustang Panda en DigitalRecyclers – gaan door met spionage-campagnes, gericht op de EU-overheden en de maritieme sector.
• Aan Noord-Korea gelinkte groepen breiden hun financieel gemotiveerde campagnes uit met nep-vacatures en social engineering.

 

19 mei 2025 — ESET Research publiceert zijn nieuwe APT-rapport over de activiteiten van een selectie APT-groepen die door ESET onderzoekers gedocumenteerd zijn vanoktober 2024 tot maart 2025. Gedurende die periode voerden Sednit en Gamaredon, aan Rusland gelinkte cyberactoren, agressieve campagnes uit, vooral gericht op Oekraïne en EU-landen. Oekraïne was het slachtoffer van de meest intensieve cyberaanvallen op kritieke infrastructuur en overheidsinstellingen. De destructieve operaties van de aan Rusland gelinkte Sandworm-groep tegen Oekraïense energiebedrijven namen toe en ZEROLOT, een nieuwe wiper, werd ingezet. Aan China gelinkte cyberactoren bleven spionage-campagnes voeren, met een focus op Europese organisaties.

Gamaredon was de meest productieve speler die zich op Oekraïne richtte, door malware beter te verdoezelen en de introductie van PteroBox, een bestandsdief die Dropbox misbruikt. “De beruchte Sandworm-groep zette zich in op het compromitteren van de Oekraïense energie-infrastructuur. In recente gevallen werd de ZEROLOT-wiper in Oekraïne ingezet. De aanvallers misbruikten het Active Directory-groepsbeleid van de getroffen organisaties”, aldus Jean-Ian Boutin, Director of Threat Research bij ESET.

Sednit verfijnde de exploitatie van cross-site scripting-kwetsbaarheden in webmail-diensten en breidde Operation RoundPress van Roundcube uit naar Horde, MDaemon en Zimbra. ESET ontdekte dat de groep met succes een zero-day-kwetsbaarheid in de MDaemon Email Server (CVE-2024-11182) had misbruikt tegen Oekraïense bedrijven. Bij verschillende Sednit-aanvallen op defensiebedrijven in Bulgarije en Oekraïne werden spearphishing-e-mailcampagnes als lokaas gebruikt. RomCom, een aan Rusland gelinkte groep, demonstreerde geavanceerde mogelijkheden door zero-day-exploits te implementeren tegen Mozilla Firefox (CVE 2024 9680) en Microsoft Windows (CVE 2024 49039).

In Azië zetten aan China gelinkte groepen hun campagnes tegen overheids- en academische instellingen voort terwijl aan Noord-Korea gelinkte cybercriminelen verdergingen met activiteiten gericht op Zuid-Korea, met een bijzondere aandacht voor burgers, particuliere bedrijven, ambassades en diplomatiek personeel. Mustang Panda was het meest actief en richtte zich op overheidsinstellingen en maritieme transportbedrijven via Korplug-laders en kwaadaardige USB-sticks. DigitalRecyclers bleef zich richten op EU-overheidsinstanties, gebruikte het KMA VPN-anonimiseringsnetwerk en de RClient-, HydroRShell- en GiftBox-backdoors. PerplexedGoblin gebruikte NanoSlate, zijn nieuwe spionage-backdoor, tegen een Centraal-Europese overheidsinstantie, terwijl Webworm een Servische overheidsorganisatie aanviel met SoftEther VPN, wat de aanhoudende populariteit van deze tool bij de aan China gelinkte groepen liet zien.

Noord-Koreaanse dreigingsactoren waren ook bijzonder actief in campagnes gericht op financieel gewin. DeceptiveDevelopment breidde zijn doelwitten uit en gebruikte nep-vacatures, vooral in de crypto-, blockchain- en financiële sector. De groep gebruikte innovatieve technieken in social engineering om de multiplatform WeaselStore-malware te verspreiden. De diefstal van cryptovaluta bij Bybit, door de FBI toegeschreven aan de TraderTraitor APT-groep, ging ook om een inbreuk op de toeleveringsketen van Safe{Wallet}, wat leidde tot verliezen van ongeveer 1,5 miljard dollar. Andere Noord-Koreaanse groepen vertoonden schommelingen in hun operationele tempo: begin 2025 keerden Kimsuky en Konni terug naar hun gebruikelijke activiteitenniveau na een merkbare daling eind 2024, waarbij ze hun doeleinden verlegden van Engelstalige denktanks, ngo’s en Noord-Koreaanse experts naar Zuid-Koreaanse entiteiten en diplomatiek personeel. Andariel dook na een jaar weer op met een geavanceerde aanval op een Zuid-Koreaans bedrijf, gespecialiseerd in industriële software.

Aan Iran gelinkte APT-groepen behielden hun focus op het Midden-Oosten, op overheidsorganisaties en entiteiten binnen de productie- en engineeringsector in Israël. ESET stelde een aanzienlijke wereldwijde toename vast van cyberaanvallen op technologiebedrijven, vooral toe te schrijven aan de activiteiten van DeceptiveDevelopment, een organisatie gelinkt aan Noord-Korea.

“De vermelde activiteiten zijn representatief voor het dreigingslandschap dat we in deze periode onderzochten. Ze illustreren de belangrijkste trends en ontwikkelingen en bevatten slechts deel van de cybersecurity-informatie die ESET aan klanten van zijn APT Reports verstrekt”, voegt Boutin toe.

De in de privé-rapporten gedeelde informatie is gebaseerd op de ESET telemetriegegevens en is geverifieerd door ESET-onderzoekers, die diepgaande technische rapporten en frequente updates opstellen met details over specifieke APT-groepen. Deze analyses van bedreigingsinformatie, bekend als ESET APT Reports PREMIUM, ondersteunen organisaties die burgers, kritieke nationale infrastructuur en waardevolle activa moeten beschermen tegen criminele en door staten aangestuurde cyberaanvallen. Meer informatie over ESET APT Reports PREMIUM en hun hoogwaardige, bruikbare, tactische en strategische informatie over cyberbedreigingen is beschikbaar op de ESET Threat Intelligence pagina.

Voor de nieuwste informatie, volg ESET Research Twitter (today known as X), BlueSky, en Mastodon.

Meer lezen

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data & AI

    7 tips om ai-agents beter te beveiligen

    Phishing
    Security & Awareness

    Belgisch slacht­of­fer van online-fraude verliest gemiddeld 4.000 euro, Ne­der­lan­der 820 euro

    Security & Awareness

    Kort: Wantrouwen in niet‑Europese routers, cybercrimineel dol op remote access-tools (en meer)

    Overheid

    AIVD mag effectiever filteren

    Security & Awareness

    Digitale soevereiniteit bestaat niet in zwart-wit

    Security & Awareness

    WK 2026 luidt nieuw tijdperk van ai-gedreven cyberaanvallen in

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs