Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Booch inventariseert architecturen

11 februari 1999 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & Transformatie
Roy op het Veld
Roy op het Veld

Grady Booch, chief technology officer van Rational Software, gaat het komende jaar architecturen van bestaande grote informatiesystemen bestuderen. De bekende techneut meent dat er verschillende stijlen in software-architectuur te ontdekken zijn. Hij wil daar een inventarisatie van maken. Booch is één van de grondleggers van het populaire UML (Unified Modelling Language), een taal om systemen te beschrijven.

In de bouwkunst zijn een groot aantal stijlen te onderscheiden, bijvoorbeeld de Victoriaanse. Software-architecturen kennen hetzelfde fenomeen. Ik wil die patronen in software ontdekken", aldus Booch vorige week tijdens een lunchsessie met de pers. IBM’s olympische informatiesysteem noemde hij als toekomstig studie-object. Naast een overzicht van architectonische softwarestijlen moet de studie een praktische lijst met do’s en don’ts in systeemontwikkeling opleveren. Booch wil erachter komen welke aanpakken wel en welke juist niet werken.

Queeste

Booch begint zijn nieuwe queeste nu UML wijd en zijd door de software-industrie met open armen is ontvangen. Hij ontdoet zich zelfverzekerd van kritiek die onderzoeksbureaus als Ovum uitten. De modelleringstaal zou nog niet voldoende uitgekristalliseerd zijn om toe te passen in grote projecten. "Ik heb maar één argument in die discussie: UML werkt in grote projecten. Er zijn grote projecten uitgevoerd op basis van UML. Dat is het bewijs en het is moeilijk argumenteren tegen de werkelijkheid."
Zijn bedrijf Rational is minder bekend dan zijn fameuze handelsmerk UML. Booch legt uit dat Rational lange tijd een zogenoemd ‘Stealth’-bedrijf is geweest: een welhaast ondergronds opererend bedrijf waarvan niemand ooit gehoord heeft maar wel hightech producten ontwikkeld. "We proberen UML meer aan onze bedrijfsnaam te koppelen en daarmee onze zichtbaarheid in de markt te verhogen."

Praktische aanpak

Booch predikt verder een praktische aanpak van systeemontwikkeling. Het CMM (Capability Maturity Model), dat vijf niveaus van volwassenheid van een systeemontwikkelorganisatie beschrijft, is volgens hem slechts deels praktisch toepasbaar. "Verder dan niveau drie hoef je eigenlijk niet te gaan. Daarna worden de investeringen groter dan de opbrengsten. "Projecten die op niveau vijf zijn uitgevoerd, zijn schoolvoorbeelden van software-ontwikkeling. Dat wil echter niet zeggen dat niveau vijf als pragmatisch gezien moet worden in een commerciële omgeving."
Ook over repositories, integrale systeemencyclopedieën waarin ondermeer objecten, ontwerpmodellen en metagegevens opgeslagen worden, heeft Booch een eigen en opvallende mening. Microsoft en Oracle zijn al enige tijd in een zware concurrentiestrijd ontwikkeld om de standaard op dit gebied van de markt neer te zetten. De Rational-topman is niet te spreken over deze technologie die niet gedistribueerd toegepast kan worden. "Internettechnologie is een goede basis voor gedistribueerde applicaties. XML is op Internet naar mijn idee de toekomstige standaard voor het uitwisselen van ontwerpmodellen."

Meer over

UML

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Howden Nederland

    Pieter-Jan Lommerse (cio, Howden Nederland)
    Pijl naar rechts icoon

    Rabobank

    Corence Klop (ciso, Rabobank)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    cover boek De Grote Verandering
    Data & AI

    Van Empel ontrafelt impact van ai – en zet lezer aan het werk

    Data & AI

    Ai neemt ons leven niet over (maar verandert het wel ingrijpend)

    Data & AI

    Surveillance onder de huid

    Innovatie & Transformatie

    Graduate Ventures investeert in quantum-startup FrostByte

    Zorg

    Biomimicry + ai = elektronische hondenneus

    Innovatie & Transformatie

    Delftse QuantWare bouwt grootste quantumprocessor-fabriek

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs