Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
vastgoed

Ai helpt bij berekenen pandwaarde

25 januari 2019 - 07:36AchtergrondInnovatie & Transformatie
Krijn Soeteman
Krijn Soeteman

Stel, u ziet een aardig pand voor uw bedrijf en u vraagt zich af: wat moet dat kosten? Dan heeft u eerst een makelaar nodig en de eeuwige neef/vriend(in)/oom/tante/etc. om het geheel eens goed mee door te nemen. Wat als u dat nou eens kunt doen zonder al die extra poespas? Ja, daar is 'ie weer: kunstmatige intelligentie (ai). Waar kunnen we volgens u ai nog meer inzetten?

Een in Delft opgericht bedrijf GeoPhy heeft net een smak kapitaal binnengehengeld van zo’n 33 miljoen dollar om zijn ai-systeem dat commercieel vastgoed op waarde kan schatten een boost te geven. Daarnaast is het mogelijk om data-analyses los te laten op vastgoed van over de hele planeet.

Het bedrijf heeft inmiddels vestigingen, of in ieder geval postadressen, in Londen, New York en het Litouwse Kaunas. En Delft natuurlijk.

Aan ambities ligt het niet. De ceo van GeoPhy stelt dat ze de waarde van elk gebouw in de wereld willen begrijpen waarbij er een ‘paradigmashift’ moet komen in de waardebepalingsbusiness van onroerend goed.

Meer over

Kunstmatige intelligentie

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Injectie van 111 miljoen in PhotonDelta definitief

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Kort: Innovatiezone in Almere, grote Defensiedeal Pro Warehouse (en meer)

    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en managed services op de MSP Show & Service Desk Show in Utrecht

    AchtergrondOverheid

    Software is gevechtskracht

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Groningse doorbraak bij 3d-printtechniek voor robotjes

    AchtergrondInnovatie & Transformatie

    Tech aan het front

    3 reacties op “Ai helpt bij berekenen pandwaarde”

    1. René Civile schreef:
      25 januari 2019 om 09:33

      Artificial Intelligence is feitelijk een ‘uitdrukking’ dat niet bestaat. Het is gebruik maken van ander geheugen dan het menselijke, in dit geval digitaal geheugen. Het verhaal is erg mooi, ook erg handig want als je automatisering in wil zetten, dan moet dit vooral toegevoegde waarde hebben want anders krijg je gewoon heel veel hele hoge rekeningen.

      Geheugen, lees digitale opslagplaats, het verschaffen van toegang, het onderhouden, het beveiligen, het wijzigen, dat kun je slechts ten dele automatisch laten verlopen en dan nog, is er een heel groot element dat men over het hoofd ziet. Ik noem er graag enkelen….

      Automatiseren zijn hele oude onveranderde essenties en principes die aan de basis liggen van wat he ook is dat u wil automatiseren. Bedenk maar even eenvoudig waar de ontwikkeling van automatiseren vanaf het uitvinden van het wiel tot vandaag de dag, alles wat een wiel heeft, heeft geleid. Ook de motor mag u daar onder scharen. Er is iets met Automatiseren. Eén van de essenties is Less is More, terwijl de essentie van commercie ‘More More More is. Om het maar eenvoudig te houden.

      Nu even terug naar deze publicatie. Ook hier gelden die hele oude onveranderde essenties en principes van automatiseren.
      Om deze software te kunnen maken, heb je tal van elementen nodig en natuurlijk ‘Bronnen’ die data leveren. Allereerst moet er een programma worden geschreven en daarna de database gevuld met ….

      – Objecten zoals vastgoed
      – De leeftijd van het vastgoed
      – De inhoudelijke en technismche specificaties, hoe groot, hoe lang, hoe breed, hoeveel zalen/kamers
      – De technische staat zoals de staat van leidingen, gas, water, elektro, verwarming
      – De staat van de ondergrond, kadastrale inmetingen e.d.
      – De administratieve staat
      – Lokale administratieve bijzonderheden, benodigde vergunningen, lokale wettelijke regels
      – Leegstand, hoe lang is dit gebouw al beschikbaar
      – Zakelijke bestemming, niet elk object mag en kan zomaar voor van alles in gebruik worden genomen
      – Staat van onderhoud
      – Vorige eigenaren/huurders
      – Lokatie specifieke informatie
      – Bereikbaarheid, logistieke informatie
      – overige bijzonderheden

      Dan is er ook nog zoiets als vraag en aanbod. Dit is een zeer dynamisch gegeven dat zich vaak zeer moeilijk laat kwantificeren. Ligt het object in een bewaakte (duurder) gebied of staat het object ergens aan de rand van gangland Los Angeles waar het gevaar op inbraak vernieling en brandstichting aanzienlijk groter is.

      Kortom, u leest al, dat het maken van een stuk software en de onderhoud daarvan, als men het op deze schaal wil gaan opzetten, nogal het nodige vraagt en dan zal de vraag ook nog zijn, op welke landen gaat men zich specifiek richten? Wat zullen de kosten zijn van abonnement en zal men dit toereikend genoeg vinden om als toevoegende waarde te bezien?

      Soms kan een eenvoudig email en google areal maps, u al enorm veel meer laten zien en zeggen om de vraagprijs en direkte omgevingsfactoren te koppelen en al een idee te geven van gewenste haalbaarheid. De vraag of de beantwoording van al die essentiele elementen, de dynamische factoren, in een stukje software kan worden vervat, is dan ook een oprechte vraag.

      Temeer omdat een flink deel van de essentiele informatie die u of ik zouden inzichtelijk zouden willen hebben, wel eens niet zomaar kunnen worden opgenomen in een software pakket.

      Just a thought.

      Login om te reageren
    2. Johan Duinkerken schreef:
      28 januari 2019 om 07:38

      Interessante casus. Denk wel dat het extreem gevoelig is voor manipulaties. Wat de bedenkers hiervan betreft denk ik wel dat het snor zit. Die zullen er waarschijnlijk genoeg geld aan overhouden om de rest van hun leven rustig aan te kunnen doen.

      Trouwens is dat mechanisme wellicht dan ook van toepassing op bijv. 2e hands spullen. Een AI die alle veilingen afstruint en alles opkoopt wat relatief goedkoop is en dat voor een kleine winstmarge weer doorverkoopt op de markt waar de meeste vraag voor is. Iets wat met financiële producten op beurzen eigenlijk al jarenlang de normaalste zaak van de wereld is.

      Login om te reageren
    3. Ewout Dekkinga schreef:
      28 januari 2019 om 11:18

      De ‘waardebepalingsbusiness van onroerend goed’ gaat om speculatie, de miljarden aan fraudes met vastgoed zijn velen nog niet vergeten. Er is dus niks mis met de uitgangspunten van Teun van den Dries:

      https://fd.nl/fd-persoonlijk/1137861/teun-van-den-dries-maakt-vastgoed-inzichtelijk

      De vraag is wat de begrenzingen zijn van AI in open data want een ‘informatieachterstand’ wordt niet alleen door het achterhouden van informatie veroorzaakt. De ‘paradigmashift’ gaat ook om het witwassen van crimineel geld via commercieel vastgoed.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialInnovatie & Transformatie

    Ontdek de toekomst van IT-support en m...

    Op 16 september 2025 vindt in de Jaarbeurs in Utrecht een gloednieuw event plaats dat volledig is gericht op IT-professionals:...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs