Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Enterprise resource planning

04 januari 2007 - 15:374 minuten leestijdAchtergrondInnovatie & TransformatieAberdeen GroupBaanCapgeminiInforInvensysLawsonQADSAPSSA
Teus Molenaar
Teus Molenaar

De tijd dat alleen heel grote bedrijven een erp-systeem gebruiken, ligt achter ons. Ook het mkb heeft baat bij een goede vastlegging van de processen.

Wat is dat?

Enterprise resource planning (erp) verwijst naar standaardsoftware voor het bedrijfsbreed registreren van bedrijfsgegevens. Inkoop, verkoop, orderverwerking, personeelsplanning, voorraadbeheer. Al dat soort primaire bedrijfsactiviteiten worden één keer centraal opgeslagen in een database, waardoor tijdwinst ontstaat en de kans op fouten afneemt. Elk bedrijf heeft een financiële administratie en personeelsbeheer. Die zaken tref je dus aan in de kern van elke erp. Niet elke onderneming hoeft aan voorraadbeheer te doen of aan planning van mensen en middelen, dat soort modules zal dan ook niet iedereen aanschaffen. Omdat er zoveel verschillende bedrijfsprocessen zijn, is de variatie in erp-pakketten enorm.
De tijd dat alleen heel grote bedrijven een erp-systeem gebruiken, ligt achter ons. Ook het mkb heeft baat bij een goede vastlegging van de processen. Ook is de tijd voorbij dat de bedrijfsvoering zich moest voegen naar het erp-pakket. Toch is de implementatie van een erp-systeem geen sinecure.

Wat zijn de trends?

  • Consolidatie op de markt. Er zijn honderden erp-leveranciers. Dat heeft enerzijds te maken met de verscheidenheid aan bedrijfsprocessen, anderzijds met de onvolwassenheid van de markt. Grote vissen slokken de kleinere op en breiden daarmee hun modules uit om specifieke gebruikersgroepen te kunnen voorzien. De verwikkelingen rond Baan (erp-software van Nederlandse bodem) laten dat zien. In juni 2000 is het bedrijf opgekocht door Invensys, juni 2003 gaat dit onderdeel naar SSA Global en juni 2006 neemt Infor SSA Global over (en daarmee Baan).
  • Erp gaat naar erp II of extended erp. Dit betekent dat de software meer functionaliteit krijgt. Vaak zijn er rudimentaire voorzieningen in het systeem aanwezig voor bijvoorbeeld magazijnbeheer, maar niet echt uitvoerig voor het hele picking-gedeelte. Daar is dan aanvullende software voor beschikbaar. We zien dat dit soort onderdelen robuuster in modules wordt opgenomen.
    Het begrip extended erp verwijst ook wel naar de mogelijkheid om bij het eigen erp-systeem programmatuur te betrekken van bedrijven in dezelfde keten. Zoiets als onderlinge samenwerking tussen erp-systemen van fabrikant en toeleverancier.
  • Ondernemingen denken, volgens Jacques Wetzels, nog te weinig na over de gevolgen van invoering van een erp-systeem. Wetzels is adviseur bij Capgemini. "De mensen zijn niet gewend echt end-to-end te denken. Een erp-systeem verbindt alles en iedereen met elkaar. Daar moet je dus rekening mee houden."

Welke oplossingen zijn er?

  • Wie voor de aanschaf, uitbreiding of vervanging staat van een erp-systeem doet er goed aan niet alleen naar de functionaliteit te kijken, maar evenzeer naar de ‘bestaanswaardigheid' van de leveranciers. Is hij er volgend jaar ook nog? De top 5 van leveranciers is (volgens onderzoeksbureau Aberdeen Group): SAP, Oracle, Infor, Lawson en QAD. Toch moet je soms voor ‘best of breed' gaan. Als dat maar weloverwogen gebeurt.
  • Vooral de implementatie verdient aandacht. Er is een op zichzelf positieve (om onderhoudskosten te drukken) trend gaande naar consolidatie van het aantal erp-systemen binnen een onderneming. Wetzels wijst erop dat consolidatie als doel op zich niet persé een goede zet is, maar moet passen in een bedrijfsbrede integratiestrategie. "Zeker in een onderneming met divisies zullen er fricties ontstaan. Divisies stuur je aan op output, waarbij het niet uitmaakt hoe ze aan die output komen. Organisaties moeten daarom voorkomen dat een erp-systeem bedrijfsbreed een standaardisatie van processen afdwingt; ook waar dat niet wenselijk is. Je loopt namelijk het risico dat zaken niet goed worden afgehandeld, want een divisie had niet voor niets die best-of-breed oplossing gekozen."
  • Een boekhouder kan op zijn eigen eilandje alles perfect hebben geregeld, maar dat verandert zodra zijn afdeling ook in een erp-systeem is opgenomen. Maar dat geldt ook voor zijn collega's van andere afdelingen die hun handelingen plotseling terugzien in de budgetplanning. Er zijn veel tools op de markt om die onderlinge samenhang duidelijk te krijgen en te automatiseren, maar ‘a fool with a tool is still a fool', wil Wetzels maar gezegd hebben. "Denk goed na over de bedrijfsvoering."

Wie geeft hierover adviezen?

• AAC Cosmos
• Accenture
• Arinso
• Atos Consulting.
• BDO CampsObers Auditors & Consultants
• Capgemini
• Centric
• CIBER
• CIBIT
• CSC Computer Sciences
• Ctac
• DCE Consultants
• Deloitte Consultancy
• Getronics PinkRoccade
• IBM – Global Business Services
• Imtech ICT
• Inter Acces
• LogicaCMG
• Magnus
• M&I/Partners
• O&I
• Oracle
• Ordina
• Pentascope
• Perfect for People
• Profuse
• Polteq International Testing Services
• Sogeti Nederland
• Twijnstra en Gudde Adviseurs en Managers
• Unisys

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Toekomst van IT-talent. Een nieuw tijdperk

    Wat vraagt veranderende technologie van IT-talent? De route van skills naar succes.

    Computable.nl

    Agentic AI in de praktijk

    Hoe autonome AI werkprocessen fundamenteel verandert

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Wiz

    Wiz versterkt cyber resilience met contextgedreven cloudsecurity
    Pijl naar rechts icoon

    Getac

    Realtime inzicht als fundament voor digitale transformatie
    Pijl naar rechts icoon

    JBT Marel

    TechDoc Finder: AI-zoekagent voor service engineers
    Pijl naar rechts icoon

    Milieu Service Nederland

    WIN-platform: realtime afvaldata voor inzameling en facturatie
    Pijl naar rechts icoon

    EGP (Espresso Gridpoint)

    Liber Desk: een soevereine EU-werkplek voor digitale keuzevrijheid
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon
    Stuur je case voor de Computable Awards en word getoond op de website!
    Ik wil een case insturenIcoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Innovatie & Transformatie

    Kort: ING-banen weg door ai, aanpak ai-dis­cri­mi­na­tie faalt, Esprit koopt Veerman, Thinkwise naar België

    Innovatie & Transformatie

    Microsoft onthult netwerktechnieken die datacenters zuiniger maken

    Data & AI

    Rechter dwingt QDNL tot wijzigen naam: geen House of Quantum meer

    Data & AI

    Ai in ziekenhuis: hoge verwachtingen, beperkte realisatie

    Carrière

    Reorganisatie ASML resulteert in vertrouwenscrisis

    Cloud & Infrastructuur

    Nvidia verkoopt tot eind 2027 voor 1 biljoen aan nieuwe ai-chips

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs