Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Intel exploiteert Wet van Moore

02 oktober 2003 - 22:004 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Hans van Thiel
Hans van Thiel

Chiptechnologie blijft zich verbeteren, waardoor ook de komende jaren de rekenkracht exponentieel blijft groeien. Dat is de boodschap op het Intel Development Forum in San Jose, Californië. De convergentie van informatieverwerking en communicatie blijft hoeksteen van de bedrijfsstrategie en de draadloze verbinding op chip is de nieuwste component. ‘Radio Free Intel’ wordt de renaissance van de radiocommunicatie, aldus cto Pat Gelsinger.

  
Paul Otellini met een 300 mm-wafel in de hand op het IDF in San José.

De gids in het Intel-museum in Silicon Valley, zelf een elektronica-ingenieur, verwijst nog eens naar de fundamenten. Het verwerken van een grote plak silicium kost nauwelijks meer dan een kleinere variant, maar er passen wel meer ic’s op. Het verkleinen van de basiscomponenten van een chip heeft eenzelfde effect en zo is nu al 35 jaar lang ruwweg elke twee jaar de capaciteit van een microchip verdubbeld.
Het einde van deze Wet van Moore is nog niet in zicht, zo vertelt Intels coo Paul Otellini de volgende dag in de eerste keynote van het Intel Developer Forum in San Jose. Sterker nog, de gemiddelde verlaging van de siliciumdichtheid met een factor 0,7 per drie jaar, uit de eerste 25 tot 30 jaar, is het laatste decennium teruggebracht tot dezelfde verkleiningsfactor per twee jaar.
Intel werkt nu met 300 mm-wafels en 90 nm-technologie – dat is kleiner dan het griepvirus – maar er is al tien miljard dollar geïnvesteerd in een 65 nm-proeffabriek en de volgende stap wordt 45 nm. In 2009 en 2010 zal dat 32 resp. 22 nanometer zijn – 22 nm is kleiner dan de breedte van een dna-molecule.
Zo zal in 2010 een enkele microprocessor enkele miljarden transistors bevatten en meer dan een biljoen instructies per seconde kunnen uitvoeren, vertelt cto Pat Gelsinger in zijn eigen r&d-keynote twee dagen later. Dat is meer rekenkracht dan de huidige Cray X1 supercomputer. Of, op Otellini terugkomend, de handsets van 2010 zullen dezelfde prestaties kunnen leveren als de snelste pc van vandaag met Intel Pentium 4-technologie.

Exploitatie

De voortdurende verbeteringen worden onder meer benut om parallellisme en multi-tasking te ondersteunen in de processorarchitectuur. ‘Hyper-threading’ zal eind van dit jaar in de helft van alle desktopproducten voorkomen en eind volgend jaar in vrijwel alle. Daarna volgen dualcore- en multicore-processoren, om te beginnen in de servers. Beveiliging tegen virussen en andere aanvallen krijgt hardwareondersteuning met de zogenaamde ‘LaGrande’-technologie, die onder de codenaam ‘Vanderpool Technology’ zal uitgroeien naar partitionering voor verschillende besturingssystemen, ofwel virtualisering.
Intel maakt alleen chips en geen eindproducten, maar houdt zich wel degelijk bezig met de mogelijke toepassingen in die eindproducten. Het bedrijf heeft bijvoorbeeld de leiding genomen bij het ontwerp van een opvolger van de pci-bus. Die standaard, die bedoeld is om tien jaar mee te gaan, wordt nu onder de naam ‘Pci Express’ door tientallen bedrijven ondersteund. In naar schatting eenvijfde van alle stands op de expositie worden Pci Expressgerelateerde toepassingen gedemonstreerd.
Intel maakt zelf ook geen pc’s, maar doet onder de codenaam ‘Big Water’ wel degelijk onderzoek naar nieuwe ‘form factors’ voor de klassieke computerkasten. Het project, vorig jaar nog uitgebreid behandeld in een keynote, is dit jaar wat naar de achtergrond verbannen, maar het werk gaat gewoon door.
Louis Burns van de Desktop Platforms Group concentreert zich in zijn presentatie op de pc als thuiscomputer, en dan vooral als multimediamachine met een groot bedieningsgemak in een thuisnetwerk. Het past volledig in de enkele jaren geleden ingezette bedrijfsstrategie om automatisering en communicatie naar elkaar toe te laten groeien. In de woorden van Paul Otellini: "Alle computers zullen communiceren en alle communicatieapparatuur zal berekeningen uitvoeren".

Radio

Eind dit jaar zal de eerste ‘Wireless-Internet-on-a-Chip’, de Manitoba, in productie gaan. Voor de toekomst is Intel van plan om draadloze connectie te integreren in elke chip, zodat de gebruiker altijd verbonden kan zijn met een netwerk. Dit ‘Radio Free Intel’ betekent een renaissance van de honderd jaar geleden door Tesla uitgevonden radiocommunicatie, vertelt cto Pat Gelsinger.
Intel is bezig met niets minder dan een grondig herontwerp van de draadloze verbinding, licht hij toe. Dit betekent een modulatie die is aangepast aan de wisselende sterkte van het signaal, de toepassing van meerdere antennes voor zenden en ontvangen met signaalvergelijking, en uiteindelijk de bijna volledige digitalisering van de huidige analoge radio op silicium. Door dit alles zal de capaciteit en de kwaliteit van ‘draadloos’ enorm verbeteren en het is de toegenomen rekenkracht, ofwel de Wet van Moore, die dit mogelijk maakt, aldus Gelsinger.
Eén van de vernieuwingen op vrij korte termijn wordt ‘roaming’ tussen verschillende typen draadloze netwerken, bijvoorbeeld naadloze overgang tussen gsm buiten en wifi binnen een gebouw. In een gespecialiseerde sessie ‘Handheld client architecture for heterogeneous wireless networks’ wordt hierop dieper ingegaan. Er zijn in San Jose zo’n 125 van dergelijke sessies te bezoeken.
Zoals de gids in het Intel-museum al demonstreerde: de ontwikkelingen gaan door.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    In memoriam: Gordon Moore (1929-2023)

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Wet van Moore stokt door drie factoren

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Chipmakers moeten leren omgaan met ruis

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs