Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Dualkern naar de desktop

24 juni 2004 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

Geavanceerde processoren met dubbele kernen komen komend jaar al in desktopsystemen. AMD volgt het voorbeeld van concurrent Intel en vervroegt de komst van zijn dualkern-processoren.

AMD komt midden 2005 met een dualkern-uitvoering van zijn server- en werkstationprocessor Opteron. In de tweede helft van dat jaar volgt een Athlon64 met twee kernen voor desktopcomputers. De producent onthulde deze koerswijziging vorige week. Het ontwerp van de tweekern Opteron is net afgerond.
De twee processoren, voor servers en desktops, zullen verschillen in de grootte van het cache-geheugen, de kloksnelheid en het aantal i/o-verbindingen. Van de dualkern Opteron staan nu drie varianten op stapel: codenamen Egypt, Italy en Denmark. De dualkern Athlon64 komt vooralsnog in één uitvoering, codenaam Toledo.
De vervroeging van AMD’s dualkern komt in reactie op Intel, dat vorige maand zijn toekomstplannen op dit vlak al herzag. De Pentium-producent slaat een geplande processorgeneratie over en brengt midden 2005 al dualkern-chips. Huidige Intel-chips hebben middels Hyperthreading al een kunstmatige manier om meerdere software-draden (threads) tegelijk af te handelen. De software denkt daarbij dat er twee processoren zijn.

Hitte, energie, prestatie

Het voordeel van processoren met meerdere kernen is meervoudig. Enerzijds is dit een uitweg voor de toenemende hitte-opwekking door hedendaagse processoren, en daaraan voorafgaand de energieconsumptie. Anderzijds is het een uitweg voor de alsmaar complexere productie van die chips, en daarmee de stijgende kosten. Zo is de zware Ultrasparc IV-processor van Sun Microsystems gebaseerd op twee Ultrasparc III-kernen.
Daarnaast kan een multikern-chip een hoger prestatieniveau leveren. IBM had met zijn Power4 al een dualkern processor, maar heeft opvolger Power5 ook voorzien van symmetric multithreading (smt) waardoor die serverchip in totaal vier threads tegelijk kan afhandelen.

Software-draden

Applicaties hoeven hiervoor niet per se aangepast te worden, aangezien een besturingssysteem de taakverdeling over de kernen kan verzorgen. Aangepaste (multithreaded) software maakt echter efficiënter gebruik van multikern. Dit is vergelijkbaar met software voor multiprocessor-systemen (met twee of meer processoren op een moederbord).
Dergelijke functionaliteit, tot op heden voorbehouden aan zware werkstations en servers, komt dus volgend jaar naar de desktop. Intels Hyperthreading wist aanvankelijk de voorgestelde prestatieverhoging niet altijd waar te maken. De chipproducent zegt dat er nu echter aanzienlijk meer multithreaded-software op de markt is. Dit bevoordeelt ook multikern-systemen.< BR>

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Computable.nl

    Beveiliging begint bij de Server

    Is serverhardware de blinde vlek in het securitybeleid? Waarom lifecycle-denken cruciaal is voor IT-security

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    AI in softwaretesten: tussen belofte e...

    De opkomst van kunstmatige intelligentie (AI) wekte hoge verwachtingen in de wereld van softwaretesten. Zelflerende testsuites, automatisch gegenereerde testgevallen en...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Value8 wil totale controle over Ctac

    soevereine cloud
    Cloud & Infrastructuur

    Hoe soeverein moet de NDS zijn?

    Security & Awareness

    Twee dagen volle bak met prominente ot-rol

    Cloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    Data & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    Data & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs