Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Minuscule koelkast koelt bulk

26 mei 2005 - 22:00AchtergrondCloud & Infrastructuur
Gijs Hillenius
Gijs Hillenius

Amerikaanse wetenschappers hebben een halfgeleider ontwikkeld die de temperatuur tot vlak boven het absolute nulpunt brengt. Met de minuscule koelkast worden voorwerpen gekoeld met een elfduizend keer groter volume.

De microchipkoelkast is gebouwd door wetenschappers van het National Institute of Standards and Technology in de staat Colorado. Met deze nieuwe techniek daalt de temperatuur tot 100 milliKelvin. De ontwikkelaars zien als mogelijke toepassing het koelen van zeer temperatuurgevoelige sensoren, bijvoorbeeld voor het nakijken van halfgeleiders of sterrenkundig onderzoek. Dergelijke sensoren worden gebruikt voor het opsporen van minieme verschillen in straling die afkomstig is van deeltjes niet groter dan enkele nanometers. De Amerikaanse ruimtevaartorganisatie Nasa is dan ook een van de financiers van het onderzoek.

Vrijheidsbeeld

De onderzoekers beschrijven hun apparaat in het tijdschrift Applied Physics Letters van 25 april. De vier halfgeleiders, ieder 25 bij 15 micrometer groot, bestaan uit een normaal metaal, een isolerende laag een laagje supergeleidend materiaal. Een elektrische spanning over de drie lagen zorgt ervoor dat de heetste elektronen een tunnel vormen van het metaal door de isolerende laag naar de supergeleider. De temperatuur in het metaal daalt dan ‘dramatisch’ en trekt slorpt daardoor elektrische- en ’tril’-energie op van de te koelen objecten.
De onderzoekers gebruiken vier van deze blokjes voor het koelen van een brok siliciumnitraat van 450 bij 0,4 micrometer dik. Daar was een blok germanium van 250 bij 250 micrometer opgelijmd. Deze metalen kubus is daarmee elfduizend keer groter dan de vier koelblokjes samen. De wetenschappers: “Dat is vergelijkbaar met het koelen van het Vrijheidsbeeld met een koelkast zo groot als een mens.” De kubus werd gekoeld tot 200 mK, en dat resultaat is nog te verbeteren, stellen de onderzoekers.
De koelblokjes zijn gemaakt met dezelfde lithografische techniek als gebruikt wordt om computerchips te ontwerpen. Productie en integratie met andere minuscule apparaten moet dan ook niet ingewikkeld zijn. De koelers zijn veel kleiner en goedkoper dan andere superkoelapparaten die nu worden ingezet voor het koelen tot 100 mK.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Mobile apps krijgen geen tweede kans:...

    In de wereld van mobile apps bestaat er nauwelijks een tweede kans. Binnen enkele seconden kan een gebruiker al besluiten een app te verwijderen wanneer deze niet goed presteert. De...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Governance & Privacy

    Hoe realiseer ik een soevereine informatiehuishouding?

    Innovatie & Transformatie

    Australische DroneShield meldt zich in de Benelux

    Cloud & Infrastructuur

    ACM focust op digitale autonomie, datadeling en online-veiligheid

    Cloud & Infrastructuur

    Worldstream lanceert soevereine S3-objectopslag voor Nederlandse markt

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Workplace Technology Center en CCare ICT in huwelijksbootje, app tegen pornoverslaving lekt data (en meer)

    Innovatie & Transformatie

    Microsoft introduceert M365 E7, markeert omslag naar ai‑tijdperk

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs