Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Uitverkoop telecomsector

11 oktober 2001 - 22:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Sytse van der Schaaf
Sytse van der Schaaf

Het water staat de fabrikanten van telecomapparatuur en hun afnemers, de telecomaanbieders, aan de lippen. De inkomsten zijn onvoldoende om de torenhoge schulden aangegaan tijdens de internethype, af te lossen. Ontslagen helpen niet genoeg. Wat rest is het slachten van de kip met de gouden eieren. Voor veel geld gekochte bedrijfsonderdelen gaan voor een fractie van de aanschafwaarde over de toonbank.

De Canadese fabrikant van telecomapparatuur Nortel Networks meldde vorige week zijn crm-softwarepoot (customer relationship management) Clarify te verkopen aan Amdocs voor tweehonderd miljoen dollar. Nog geen twee jaar terug betaalde Nortel er 2,1 miljard dollar in aandelen voor. Het concern had hooggespannen verwachtingen van deze software, waarmee bedrijven klantencontacten kunnen registreren en hun factuur- en ordermanagement uitvoeren. Nortel, dat voornamelijk switches en andere netwerkapparatuur produceert, zegt crm nu niet meer tot zijn kernactiviteiten te rekenen.
Nortel zit klem. De Clarify-tak wordt dan ook contant afgerekend. Over zijn derde financiële kwartaal noteerde het concern een nettoverlies van 3,6 miljard dollar. De slechte resultaten zetten het bedrijf aan tot een ingrijpende reorganisatie. Het schrapt twintigduizend banen, bovenop de dertigduizend ontslagen die het begin dit jaar aankondigde. Van de 95 duizend werknemers die het concern vorig jaar telde resteren er nu 45 duizend.
Maar sanering alleen is niet voldoende om het bedrijf weer op de rails te krijgen. Naast de Clarify-tak meldde Nortel begin oktober dat het zijn belang in het Franse datacommunicatiebedrijf Matra Nortel Communications Distribution verkleint. Eerder al verkocht het zijn belang in Arris Interactive, specialist in breedband toegang tot internet via de kabel.

Uitverkoop

Ook Lucent Technologies ziet zich gedwongen bedrijfsonderdelen van de hand te doen. In augustus verkocht de fabrikant van telecommunicatieapparatuur zijn divisie voor de productie van glasvezelkabel voor 2,75 miljard dollar, terwijl het eerder op een bedrag tussen de vijf én acht miljard had gerekend. Drie weken terug meldde Lucent dat het zijn Octel-product, gericht op unified messaging, wil verkopen. Het kocht Octel in 1997 voor 1,8 miljard dollar.
Het is onwaarschijnlijk dat Lucent hetzelfde bedrag ervoor terugkrijgt. Dit komt deels doordat het alleen nog maar het Octel-product voor telecombedrijven in handen heeft. Het Octel-onderdeel voor het bedrijfsleven is als bruidschat meegegeven aan het inmiddels zelfstandige Avaya. Belangrijker nog is dat de hype rond unified messaging in het huidige economische klimaat ingezakt is. Naar dit soort software, waarmee telefoongesprekken, e-mails en faxen via één centrale ingang te benaderen zijn, is weinig vraag nu de resultaten onder druk staan. Dit zal de prijs die Lucent voor zijn Octel-product krijgt niet ten goede komen.

Schulden

Kampen de producenten van telecomapparatuur met tegenvallende orders, de aanbieders van telefonie verkeren in moeilijkheden omdat ze torenhoge schulden aangegaan zijn. KPN staat door dure umts-licenties en belangen in buitenlandse telecombedrijven 22 miljard euro in het rood. Eind juli verkocht het zijn datacenters aan Atos Origin. In totaal heeft het telecombedrijf nu voor 2,2 miljard euro aan niet-kernactiviteiten verkocht. Eind dit jaar moet vijf miljard euro binnen zijn om aan het kredietschema te kunnen voldoen.
Andere belangen zal KPN met veel pijn en moeite verkopen. Een woordvoerder bevestigt dat het bedrijf morrelt aan de overeenkomst met KPN Qwest om zijn belang van 44 procent in de onderneming te kunnen afstoten. Nu is dat onmogelijk omdat KPN tot 2004 vastzit aan dit belang. Veel zal het aandeel in KPN Qwest momenteel niet opleveren. Was dat aandelenpakket maart 2000 nog 6,2 miljard euro waard, tegen de huidige beurskoers is dat geslonken tot 960 miljoen. Om dezelfde reden besloot KPN eerder zijn belang in de netwerkdienstverlener Infonet aan te houden omdat de verkoop ervan te weinig zou opleveren.
 

Meer over

NetworkingTelecom

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Searoutes

    CO₂-transparantie voor digitale freight forwarding bij Shypple (Shypple en Searoutes)
    Pijl naar rechts icoon

    INNO-WAY Rabotics

    Verkoopstijgingen behaald van 100% op geselecteerde producten en meer klanten geholpen bij Gamma (GAMMA en INNO-WAY)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Vier oorzaken van iot-storingen en hoe je de risico’s kunt beperken

    Data & AI

    AWS en Snowflake verdiepen partnerschap met 6 miljard dollar

    EDIC EU digitaal
    Overheid

    Zo wil de EU los komen van Amerikaanse tech

    Cloud & Infrastructuur

    Nvidia lanceert Windows-pc’s voor ai-agenten

    Innovatie & Transformatie

    TU Delft leert drones navigeren met bijenstrategie Bee-Nav

    Carrière

    Kort: Betty Blocks herijkt zichzelf, SoftBank steekt 75 miljard in Franse ai (en meer)

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs