Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Internet en gegevenspakhuizen

18 januari 1996 - 23:004 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur
Ton van den Haspel
Ton van den Haspel

"Als iemand mij zou vragen welke trends in de informatisering en automatisering de meeste spanningen oproepen, dan mogen het werken met gegevenspakhuizen en Internet beslist niet ontbreken. Dat zijn enerzijds zaken waar je als automatiseerder niet aan kunt ontkomen. Anderzijds moeten er zoveel infrastructuren en lopende projecten voor worden aangepast – met de nodige haken en ogen – dat je toch wel over heel veel lef moet beschikken om daar op korte termijn toe over te gaan."

Die lef moet dan wel op een zodanig hoog niveau in de organisatie verankerd zijn, dat men de consequenties van deze veranderingen niet in al zijn details kan overzien. Iedere zichzelf respecterende automatiseringsmanager zal namelijk met het oog op de continuïteit van de informatievoorziening eerder geneigd zijn om zo’n operatie zo lang mogelijk uit te stellen. Hogerop in de organisatie moet iemand met zoveel visie zitten dat hij de onvermijdelijke desinvesteringen graag op de koop toe zal nemen, als er maar wordt overgegaan op een veelbelovende nieuwe manier van automatiseren.
Normaal gesproken zal men voor zo’n beleid ook nog wel een loodje van echtheid willen hebben van een gerenommeerde consultancy-firma. Dat zou dan toch echt niet meer dan een bevestiging van het voorgenomen beleid moeten zijn. Want zolang de visie en het beleid vanuit kringen van adviseurs moet komen, kan men er maar beter niet aan beginnen.
De problemen die men hierbij tegenkomt lijken in veel opzichten op de problemen in menige grotere organisatie bij de overgang naar een echte client/server omgeving. Dit is echter fundamenteler en abstracter van aard en vereist meer een beleid en een visie op langere termijn. Bij Internet en het werken met gegevenspakhuizen hebben we eigenlijk te maken met praktische toepassingen van de client/server-architectuur, en dus ook met veel concretere zaken die bovendien op korte termijn realiseerbaar zijn.
Het is eigenlijk vreemd dat Internet en het werken met gegevenspakhuizen in het algemeen nog geheel los van elkaar lijken te staan, en dat er in publikaties nog maar zelden een rechtstreeks verband tussen beide trends wordt gelegd. Dat komt waarschijnlijk omdat bij Internet nog te veel naar de technische problemen (zoals beveiliging en benodigde bandbreedte) rondom de wereldwijde communicatie wordt gekeken, en bij het werken met gegevenspakhuizen nog te veel naar de inhoudelijke aspecten van de informatie. Bovendien is de gedachte dat Internet ook bij uitstek geschikt zou kunnen zijn voor de interne communicatie en informatievoorziening binnen een bedrijf nog betrekkelijk nieuw.
De aandacht voor een mogelijke integratie van beide trends zal zeker groeien nu ook de database-leveranciers zich serieus op het Internet geworpen hebben. Ik denk dan ook dat het niet meer zo lang zal duren tot men gegevenspakhuizen aanbiedt, die met Internet zijn opgezet.
Een heel praktische eerste stap in die richting is naar mijn mening gezet met de Alta Vista database, die pas zeer recent door Digital via het Internet voor het publiek is opengesteld (WWW.datavista.digital.com). Deze database bevat een index van alle woorden en combinaties van woorden die in de openbare WWW-pagina’s en nieuwsgroepen over de hele wereld verspreid zijn opgeslagen. Ik haast mij erop te wijzen dat daarmee slechts een fractie van de functionaliteit van een datawarehouse wordt opgepakt. Aan de andere kant is het toch buitengewoon interessant dat zo’n gigantische hoeveelheid documenten, die volstrekt autonoom worden onderhouden, binnen enkele seconden direct toegankelijk kunnen worden gemaakt, waar die documenten en de geïnteresseerden zich ook bevinden. Dit is een wens die in menige grotere organisatie leeft, ook en misschien juist ten aanzien van de interne informatie.
Het gebruik van zoekindexen via Internet is al langer bekend. Maar daarbij zou ik het begrip datawarehouse bepaald niet in mijn mond willen nemen. Bij Alta Vista durf ik dat echter wel te doen, omdat deze combinatie van een centrale index die geheel door Internet wordt gevoed en geraadpleegd, in veel opzichten te beschouwen is als een wereldwijd gedistribueerd datawarehouse van ongestructureerde informatie.

Meer over

Data warehouseECM

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-nominaties

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Pijl naar rechts icoon

    Prodek Solutions BV

    Compleet pakket voor digitale aansturing duurzame energie bij Odura (Odura en Prodek Solutions)
    Pijl naar rechts icoon

    Norday

    Hyper-gepersonaliseerde cultuurpodcasts die nieuwe bezoekers vaker laten terugkomen (Wondercast)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Data & AI

    Blockchain in software: een nieuwe gen...

    Terwijl Nederland en Europa zich steeds luider afvragen hoe lang we nog afhankelijk kunnen blijven van Amerikaanse cloudreuzen, eisen wetgevingen zoals NIS2 en DORA onomstotelijke data-integriteit en sluitende audit-trails.

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Cloud & Infrastructuur

    Bouw Amsterdams Microsoft-datacenter verstoord

    Security & Awareness

    Kort: Wantrouwen in niet‑Europese routers, cybercrimineel dol op remote access-tools (en meer)

    datacenter groei
    Cloud & Infrastructuur

    Overnames en netwerkuitbreiding stuwen groei Eurofiber

    Cloud & Infrastructuur

    DDA waarschuwt: ai‑golf legt zwakte datacentersector bloot

    Innovatie & Transformatie

    Kort: 6 miljoen voor Innoseis, ACM verbiedt overname delen Delta-netwerk door Glaspoort (en meer)

    Carrière

    Deel ASML-engineers pruimt Elon Musk niet

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs