Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Hoeveel CO2-uitstoot veroorzaakt jouw bedrijfsdata?

04 april 2023 - 13:173 minuten leestijdOpinieData & AI
Oscar Wijnants
Oscar Wijnants

Een e-mail naar een collega, een bezoek aan een website of een beroep op een online-dienst? Al deze acties stoten CO2 uit. En hoe meer we dit doen, hoe slechter het is voor het milieu. Het is daarom zaak als bedrijf het gebruik van it en daarmee de uitstoot van CO2 inzichtelijk te maken.

Veel organisaties slaan data op, maar vragen zich niet af of dat noodzakelijk is. Veel data zijn na enige tijd niet meer relevant en te verwijderen. Sommige data moeten voor een bepaalde tijd worden bewaard volgens de wet. Om onnodige belasting van de ict-systemen te voorkomen en onnodig veel CO2 uit te stoten, is het zaak dat organisaties de bewaartermijn van deze data in de gaten houden en de data verwijderen wanneer ze niet meer nodig zijn.

Ook het dubbel opslaan in verschillende systemen belast de ict-systemen onnodig. Er zijn tools om data te ontdubbelen en slimmere opslagsystemen waarmee het mogelijk is om meer data op minder opslagruimte op te slaan. Met slimme systemen is te zoeken naar verouderde data, ongebruikte data of dubbele data. Bij de meeste organisaties wordt ruim tweede van de data niet meer geraadpleegd na het aanmaken. Door deze niet gebruikte data te verwijderen, verminderen we de voetafdruk en daarmee de uitstoot.

Verschillende niveaus

Bedrijven die aan de slag willen met het in kaart brengen van hun CO2-uitstoot en hun data in kaart brengen, zijn erbij gebaat om op verschillende niveaus te kijken om hun emissies te verlagen. Het gaat dan om opslag en services, gegevensanalyse en infrastructuuranalyse.

  • Opslag en services

Hierbij gaat het om opslagefficiëntie, schijven met een hoge capaciteit en de mogelijkheid om data op een intelligente manier te rangschikken naar goedkopere opslag of te verplaatsen naar een locatie die resulteert in een lagere CO2-uitstoot.

  • Gegevensanalyse

Cloud Data Sense bijvoorbeeld, geeft organisaties inzicht in welke data ze hebben en hoe ze deze gegevens wel of niet gebruiken. Met deze data-intelligentie zijn organisaties in staat om betere beslissingen te nemen.

  • Infrastructuuranalyse

Het inzichtelijk maken van het gebruik van computerkracht en storage in alle on-premise en cloud-omgevingen. Zo zijn organisaties in staat om verspillingen en inefficiëntie vast te stellen en aan te pakken.

Inzicht in stroomverbruik

Inmiddels zijn er in de markt hulpmiddelen waarmee bedrijven inzicht krijgen in het realtime-stroomverbruik van hun arrays. In de specificaties van hardware is ook het stroomverbruik te zien. Alleen blijkt het vermelde verbruik in de praktijk vaak anders te zijn. Het is dus belangrijk om het daadwerkelijke stroomverbruik vast te stellen via tools waarbij je goede insights krijgt vanuit meerdere bronnen.  

Naast het stroomverbruik van hardware, is het mogelijk om stroomrapporten te genereren die vaststellen welke workloads de meeste stroom verbruiken. Met deze informatie kunnen gebruikers beslissen of ze een of meer workloads verplaatsen naar platforms met een lager stroomverbruik om zo de CO2-uitstoot te verlagen.

Milieuvriendelijk

Inmiddels zijn er in de markt Lifecycle Assessment (LCA) CO2-voetafdrukrapporten, die gebruikmaken van de Product Attribute Impact Algorithm-methodologie (PAIA). PAIA is een door het MIT gesponsord consortium van peers op het gebied van informatie- en communicatietechnologie. Dankzij het PAIA-consortium kunnen bedrijven een gestroomlijnde LCA voor zijn producten ontwikkelen die is afgestemd op toonaangevende normen zoals EPEAT, IEEE 1680.1 en het Franse initiatief voor product-etikettering Grenelle.

De komende jaren is het belangrijk om de groei van de hoeveelheid data zoveel mogelijk te beperken. Met de juiste tools kunnen we het datagebruik en de relevantie van data geheel inzichtelijk maken en daarmee het milieu sparen

Meer over

Storage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Ontdek hoe je de kracht van private cloud kunt ontgrendelen

    De toekomst van serverbeheer. Nieuwe eisen aan prestaties en beveiliging.

    Computable.nl

    Trek AI uit de experimenteerfase

    Een gids over AI als strategisch instrument en op welke manier je écht waarde toevoegt aan je organisatie.

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Eén reactie op “Hoeveel CO2-uitstoot veroorzaakt jouw bedrijfsdata?”

    1. Een Oudlid schreef:
      25 april 2023 om 18:44

      Een interessante titel want zo’n 80% van de bedrijfsdata schijnt verplaatst te kunnen worden naar tape, ooit aangemaakt wordt veel data nooit meer gewijzigd en nog maar sporadisch geraadpleegd. De simpele classificatie van koude, lauwe en warme data geeft al een idee van de waarde van storage tiering. En tiering naar tape is natuurlijk nog geen archivering maar als het om het laaghangende fruit gaat in het datalandschap dan zijn kopiëen met een lange bewaartijd wel een goede kandidaat voor verplaatsing naar een medium wat niet dood is maar groen. En dat scheelt niet alleen in het stroomverbruik maar ook in de kosten zoals een oplossing als Amazon Glacier laat zien.

      Uiteindelijk gaat het niet om het opslaan van data maar om het bewaren van bedrijfsinformatie want Governance, Risk & Compliance (GRC) kosten stijgen exponentioneel door alle veranderende (privacy) wet- en regelgeving. Wat niet, wat wel bewaren en hoe lang gaat om een andere classificatie. En wat betreft de prestaties per Watt voor data in beweging en data in ruste hebben we LTO-9 waarmee je tot 18 terabyte opslaat met 87% minder CO2 gedurende de lifecycle van informatie. Een revival van tape als een duurzaam opslagmedium voor de digitale preservering van data is dan ook gaande. Want niet alleen de wet- en regelgeving veranderd als we kijken naar wijzigingen in karakteristieken van data.

      Zo zegt een foto meer dan duizend woorden en duizenden foto’s in chronologische volgorde met geluid noemen we video. Wat betreft de karakteristiek van I/O gaat het bij het streamen van data vooral om de doorvoer capaciteit.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Awareness

    NIS2: Europese richtlijn maakt cyberse...

    De Europese NIS2-richtlijn zet cybersecurity definitief op de strategische agenda. Organisaties in vitale sectoren krijgen te maken met strengere eisen...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    shutterstock_2613992723 one photo 16x9
    Security & Awareness

    Het nieuwe ransomwarehandboek: ai-gestuurde afpersing en data-first-aanvallen

    ai shiny bait lokkertje
    Data & AI

    Kort: Consument vertrouwt ai minder maar gebruikt het meer, glasvezelexamens van FttX Certificering (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Event | AWS re:Invent 2025

    Cloud & Infrastructuur

    Aardobservatie als motor voor verantwoorde supply chains

    deal ceo
    Cloud & Infrastructuur

    NorthC Datacenters in Franse handen

    Data & AI

    Hoe ai de keten van Royal FloraHolland verbetert

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs