Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Delft zet nieuwe stap naar quantumcomputer

14 juni 2007 - 09:21ActueelCarrièreTU Delft
Jolein de Rooij
Jolein de Rooij

Onderzoekers van de TU Delft zijn er in geslaagd om bewerkingen uit te voeren met twee quantum bits, de bouwstenen van een mogelijke toekomstige quantumcomputer.

Bruikbare quantumcomputers zullen hoogstwaarschijnlijk moeten worden vervaardigd met bekende fabricagetechnieken uit de chipindustrie. Aan de TU Delft worden met dat uitgangspunt momenteel twee soorten qubits bestudeerd; het ene type maakt gebruik van supergeleidende ringetjes, het andere type van zogenoemde ‘quantum dots'.

Met de supergeleidende ringetjes is nu voor het eerst een zogenoemde controlled-not bewerking met twee qubits gerealiseerd. Dit is belangrijk want hiermee kan elke quantumberekening worden gerealiseerd. Het resultaat werd bereikt door promovendus Jelle Plantenberg in het team geleid door Kees Harmans en Hans Mooij. Het onderzoek vond plaats binnen de FOM concentratiegroep voor ‘Solid state quantum information processing'. Over deze belangrijke stap in de richting van een bruikbare quantumcomputer publiceren de Delftenaren vandaag in Nature.

Quantumcomputers hebben superieure eigenschappen ten opzichte het huidige type computers. Als ze gerealiseerd worden, kunnen quantumcomputers taken uitvoeren die buiten het bereik van alle gewone computers vallen.

Een quantumcomputer is gebaseerd op de wonderlijke eigenschappen van quantumsystemen waarbij een quantum bit, qubit genaamd, in twee toestanden tegelijk verkeert. Daardoor kun je er veel sneller mee rekenen dan ooit mogelijk zal zijn met gewone bits. Met n qubits kun je 2n berekeningen tegelijkertijd uitvoeren.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    Kwantum
    ActueelCloud & Infrastructuur

    ‘NSA ontwikkelt kwantumcomputer’

    Innovatie
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Overheid en TU Delft investeren in quantum

    Leo Kouwenhoven
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Nederlandse wetenschapper vindt Majorana

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    FOM zet stap richting quantumcomputers

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    TU Delft leest qubit uit via verstrengeling

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Delft leest dubbel kwantumbit uit

    3 reacties op “Delft zet nieuwe stap naar quantumcomputer”

    1. Athar schreef:
      14 juni 2007 om 10:01

      Het is een grote vooruitgang, maar quantumputing is nog minimaal 50 jaar van ons verwijderd. Ik denk dat weinig van ons dit nog zullen mee maken.

      Login om te reageren
    2. _Teq_ schreef:
      14 juni 2007 om 17:23

      Twee zaken:
      – Ik ben 23 jaar. Over 50 jaar hoop ik dus nog wel in leven te zijn om zo’n ding in mijn huiskamer te hebben staan.
      – ’50 jaar’ is een gigantisch lange tijd gezien de huidige snelheid van de ontwikkelingen. Het is dus zeer aannemelijk dat er al (veel) eerder dan 50 jaar zo’n computer gemaakt zal kunnen worden

      Login om te reageren
    3. Ronald Heinen schreef:
      15 juni 2007 om 11:29

      Het bedrijf D-Wave ( URL = http://www.dwavesys.com/ ) claimt dat het op dit moment al de eerste commerciele quantum computer operationeel heeft.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs