Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Intel quadcore

Ontwerper C++: multicore vraagt om nieuwe taal

07 november 2007 - 14:313 minuten leestijdActueelCloud & Infrastructuur
Jolein de Rooij
Jolein de Rooij

De komst van multicore-processoren vraagt om nieuwe programmeertalen. Volgens Bjarne Stroustrup, de ontwerper van de programmeertaal C++, moet het mogelijk zijn een programmeertaal te ontwerpen met hetzelfde onderliggende model als C++, die echter tien keer zo klein is en meer ondersteuning biedt voor parallelle processen.

Stroustrup: "Vanuit een onderzoeksperspectief is C++ geen perfecte taal. Het is vijfentwintig jaar oud, heeft beperkingen op het vlak van compabiliteit en er zijn veel dingen die we tegenwoordig beter kunnen doen. Volgens mij moet het mogelijk om een taal te ontwerpen die ongeveer tien keer zo klein is als C++, niet alleen in grootte maar ook in complexiteit, maar toch even goed presteert, zo niet beter. Dan denk ik vooral aan betere ondersteuning voor parallelle processen en aan volledige type-safety."

Een taal is type-safe, als er geen operaties kunnen worden uitgevoerd op een datatype dat daarvoor niet geschikt is. "C++ is niet volledig type safe. We weten hoe we daar om heen kunnen werken, maar het zou beter zijn als er helemaal geen typefouten gemaakt zouden kunnen worden."

Daarnaast zou C++ volgens Stroustrup parallelle rekenprocessen beter moeten ondersteunen. "Parallelliteit wordt al ondersteund door grote delen van de standaardbibliotheek van C++ en door bepaalde taaleigenschappen, maar die ondersteuning gaat niet zo ver als ik zou willen. Parallelliteit komt steeds vaker voor, niet alleen binnen netwerken, maar ook binnen processoren, door de komst van multicores."

Ingebed

De nieuwe taal zou de verworvenheden van C++ moeten behouden. "C++ is de enige taal in zijn soort die heeft overleefd. C++ spreekt rechtstreeks de hardware aan en heeft een minimale runtime omgeving nodig, waardoor het onder andere zeer geschikt is om ingebed te worden in apparaten. Daarnaast gaat C++ zeer goed om met de beschikbare bronnen: onmiddellijk zodra een stuk code is uitgevoerd, worden alle bronnen zoals geheugen en bestanden die de code heeft aangesproken, automatisch vrijgegeven. Dat leidt tot hele elegante code en heel efficiënt gebruik van bronnen. Verder maakt C++ zwaar gebruik van de stack, waardoor minder een beroep op het geheugen hoeft te worden gedaan en snellere toegang mogelijk is tot gegevens. Maar het moet mogelijk zijn om dat beter te doen dan het in C++ is gedaan, ook al is dat een moeilijke opdracht. Het zou goed zijn als wetenschappers zich daar in zouden verdiepen."

Stroustrup deed zijn uitspraken op een conferentie van de Nederlandse Vereniging voor Open Systemen en Open Standaarden (NLUUG). De NLUUG, die in 1982 het licht zag onder de naam Netherlands Local Unix User Group, viert vandaag haar vijfentwintigjarig jubileum in de Beurs van Berlage in Amsterdam.

Ook professor Andrew Tanenbaum van de Vrije Universiteit in Amsterdam, die op dezelfde conferentie sprak over de toekomst van de ict, riep op tot meer onderzoek naar het programmeren van multicore-processoren: "Niemand heeft nog een clue hoe je die dingen moet programmeren." Om er lachend aan toe te voegen: " Ik denk zelfs Intel niet."

Meer over

C++Netwerken

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Parijs bedrijf biedt uitweg uit multi-core crisis

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Twente maakt parallelle processor zuiniger

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Servers en applicaties groeien uit elkaar

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    OS moet schok parallel programmeren opvangen

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Intel geeft Visual Studio multicore-plugins

    Computable.nl
    AchtergrondCloud & Infrastructuur

    Multicore wacht nog op software

    3 reacties op “Ontwerper C++: multicore vraagt om nieuwe taal”

    1. David H schreef:
      7 november 2007 om 19:33

      Gaat het dan C+=2 heten?? 😛

      Ik hoop wel dat het iets meer op C gaat lijken want als ik als beginner kijk naar C en C++ dan ziet C er makkelijker uit dan C++…

      Login om te reageren
    2. David H schreef:
      7 november 2007 om 19:56

      nope ik had het fout,het is namelijk “C++0x”

      dit heb ik van de homepage van Stroustrup:

      http://www.research.att.com/~bs/bs_faq.html#When-next-standard

      Login om te reageren
    3. Leendert Schouten schreef:
      8 november 2007 om 08:44

      Wat betreft parallel programming denk ik dat er toch wel een aantal talen is om eens naar te kijken.
      Neem bijvoorbeeld de taal Occam, ooit ontwikkeld om de Inmos-transputer te programmeren, deze leent zich uitstekend voor dit soort toepassingen, even daar gelaten of dit voor een breed publiek toegankelijk is.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs