Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Rechtspraak

BIT toetst digitale toegankelijkheid Rechtspraak

17 januari 2020 - 09:15ActueelInnovatie & Transformatie
Diederik Toet
Diederik Toet

Het Bureau ICT-toetsing (BIT) doet onderzoek naar de nieuwe plannen van de Rechtspraak voor digitale toegankelijkheid. Dit gebeurt in opdracht van Sander Dekker, minister voor Rechtsbescherming. Hij wil de plannen pas financieren na een positief oordeel van het toetsingsbureau. Eerdere digitaliseringsplannen sneuvelden door vertraging en budgetoverschrijding.

De nieuwe plannen voor digitale toegankelijkheid moeten het mogelijk maken om digitaal te procederen in civiel en bestuursrecht. In andere rechtsgebieden, zoals het strafrecht en het faillissementsrecht, is digitalisering al deels gerealiseerd. Bij asielzaken is digitaal procederen inmiddels wettelijk verplicht. 

‘Kwaliteit en Innovatie’

Het BIT toetst de risico’s en kans van slagen bij dit nieuwe digitaliseringsproject. De plannen worden met argusogen gevolgd. Digitalisering bij de Rechtspraak gebeurt te langzaam, concludeerde een speciale commissie een klein jaar geleden. Zo werd een eerdere poging tot digitalisering in april 2018 stilgelegd. Het programma KEI, dat staat voor Kwaliteit en Innovatie, kampte met vertraging en budgetoverschrijding. In plaats van de begrote zeven miljoen euro, stond de teller halverwege 2018 al voorbij de tweehonderd miljoen. Personele en financiële krapte zouden dit hebben veroorzaakt, aldus de onderzoekers.

De nieuwe plannen voor digitale toegankelijkheid in civiel en bestuursrecht hebben impact op een groot aantal organisaties. Onder de Rechtspraak vallen alle Nederlandse rechtbanken, gerechtshoven en organen zoals de Raad van Beroep, het College van Beroep voor het bedrijfsleven, de Hoge Raad en de Raad voor de rechtspraak. Ook advocaten krijgen met de plannen te maken.

Na de zomer

Pas als het BIT positief oordeelt over de plannen, maakt minister Dekker er geld voor vrij. De verwachting is dat het bureau zes maanden voor het onderzoek nodig heeft en dat het digitaliseringsproject op zijn vroegst na de zomer van start gaat.

De Raad voor de rechtspraak, opdrachtgever van het onderzoek door het BIT, wil het nieuwe plan daarna stap voor stap invoeren, te beginnen bij één gerecht op vrijwillige basis. In eerste instantie worden alleen rechtszaken over belasting en beslagleggingen digitaal toegankelijk gemaakt en pas later vreemdelingenzaken, volksverzekeringszaken en echtscheidingen. Uiteindelijk worden alle professionele juridische procespartijen verplicht om digitaal te procederen. Alleen burgers mogen dit dan nog op papier doen.

Meer over

Archivering

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    Design Sprints: 4 dagen van idee naar prototype

    Hoe zet je in vier dagen tijd een gevalideerd prototype neer met Design Sprints?

    Computable.nl

    Dit is de weg naar informatietransformatie

    In een wereld waar data en informatie centraal staan, moeten organisaties zich aanpassen aan de digitale toekomst. Informatietransformatie is de sleutel tot het versterken van beveiliging en het bevorderen van efficiëntie.

    Meer lezen

    Rechtspraak
    ActueelInnovatie & Transformatie

    ‘Rechtspraak digitaliseert te langzaam’

    vrouwe justitia rechter rechtszaak rechtbank
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Financiële strop rechtspraak groter dan verwacht

    vrouwe justitia rechter rechtszaak rechtbank
    ActueelGovernance & Privacy

    Minister Dekker schrikt van digi-drama rechtspraak

    vrouwe justitia rechter rechtszaak rechtbank
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Digi-ambities rechtspraak veel te hoog gegrepen

    Justitia
    ActueelGovernance & Privacy

    Weer extra miljoenen nodig voor ict in de rechtspraak

    knop op toetsenbord met rolstoelsymbool
    ActueelOverheid

    Digitale toegankelijkheid overheid is drama

    Eén reactie op “BIT toetst digitale toegankelijkheid Rechtspraak”

    1. Jeroen schreef:
      17 januari 2020 om 22:11

      Bit zou eens moeten actualiseren. Het advies aan de politie geven te stoppen met functioneel based programmeren… Clubje amateurs. Functies op containers en kubernetes om juist niet steeds in de life-cycle update te belanden..modulaire opzet in microservices… architectuur. Stoppen met BIT

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs