Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Overheid onvoldoende voorbereid op nieuwe DigiD’s

30 maart 2023 - 09:473 minuten leestijdActueelCloud & InfrastructuurAlgemene RekenkamerMinisterie van BZK
Rik Sanders
Rik Sanders

De overheid is onvoldoende voorbereid op nieuwe vormen van digitale identificatie. Zo zijn er nog geen duidelijke voorwaarden gesteld over de nieuwe inlogmiddelen die private partijen mogen aanbieden. Ook ontbreekt er één centraal aansluitpunt en is het onduidelijk hoe de toekomstige e-wallet in het bestaande stelsel past. Dit stelt de Algemene Rekenkamer na onderzoek.

DigiD voor burgers en eHerkenning voor bedrijven zijn ingeburgerd. De Algemene Rekenkamer onderzocht deze publieke authenticatiemiddelen met het oog op de Wet digitale overheid (Wdo) die 1 juli in werking treedt en de Europese elektronische portemonnee (e-wallet) die wordt ontwikkeld. De Wdo verandert het stelsel voor digitale toegang. De bedoeling is dat burgers straks ook met andere digitale-identiteitsmiddelen dan DigiD en eHerkenning kunnen inloggen bij overheidsdiensten.

Welke middelen dit zijn is nog niet bekend. Vanaf medio 2023 kunnen private aanbieders zich aanmelden bij de overheid voor goedkeuring. Maar op dit moment is het nog onduidelijk welke voorwaarden de overheid stelt aan die nieuwe inlogmiddelen, concludeert de rekenkamer in het rapport ‘Digitale identiteit vraagt veel van DigiD en eHerkenning‘

Daarnaast, vindt de Rijkswaakhond dat er één centraal aansluitpunt dient te komen voor alle dienstverlenende organisaties die nu gebruikmaken van DigiD en eHerkenning en straks van de nieuwe inlogmiddelen. Omdat dat aansluitpunt er nu niet is, ontstaat het risico dat er straks wel nieuwe inlogmiddelen beschikbaar zijn, maar dat overheidsdiensten deze (nog) niet accepteren. Op dit moment is het nog onduidelijk welke voorwaarden de overheid stelt aan die nieuwe inlogmiddelen.

Digitale kluis

Op Europees niveau zijn er in de eIDAS-regeling (electronic identification and trust services) afspraken gemaakt over de voorwaarden voor digitale inlogmiddelen in alle EU-lidstaten. Komend jaar gaan er nieuwe, uitgebreidere regels gelden, die het onder meer mogelijk moeten maken om een zogenaamde ‘wallet’ te creëren. Dit is een soort digitale kluis met daarin persoonsgegevens, die een burger of bedrijf kan delen met publieke en private partijen.

Burgers kunnen met die e-wallet straks naar verwachting ook inloggen bij overheidsdiensten. De Nederlandse overheid kiest ervoor een apart systeem te ontwikkelen voor deze Europese wallet en DigiD en eHerkenning daarnaast draaiende te houden. Hoe de wallet eruit komt te zien en met name hoe deze past in het bestaande stelsel is echter nog onduidelijk, oordeelt de Algemene Rekenkamer.

In haar reactie laat de staatssecretaris van Digitalisering Alexandra van Huffelen weten dat bij de doorontwikkeling van inlogmiddelen en het betrouwbaarheidsniveau dat daarbij hoort, de afweging tussen veiligheid en toegankelijkheid centraal staat. Daarnaast geeft ze aan dat er wordt gewerkt aan de eisen voor nieuwe inlogmiddelen.

Verder meldt Van Huffelen dat de aansluiting van publieke dienstverleners op het nieuwe stelsel Toegang niet in één keer, maar geleidelijk gaat. Dienstverleners sluiten zich na de inwerkingtreding van de Wdo geleidelijk aan op dit stelsel. De Wdo zal ook, naar verwachting op 1 juli, gefaseerd in werking treden.

Meer over

DigiDPrivacy

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Well-Architected: slim bouwen en beheren in de cloud

    Een paper met concrete handvatten om cloud-architectuur naar een hoger niveau te tillen.

    Meer lezen

    AchtergrondCarrière

    Van Huffelen: Ik weet wat er fout kan gaan

    identity management
    ActueelFinanciële dienstverlening

    SIDN test e-wallets voor Europese Commissie

    ActueelInnovatie & Transformatie

    E-wallet en meer: Van Huffelen presenteert plannen

    knop op toetsenbord met rolstoelsymbool
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Logius maakt DigiD-app in vier stappen toegankelijker

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs