Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Cybercriminelen misbruiken monitoringsoftware

06 augustus 2020 - 08:17ActueelSecurity & Awareness
Christel Dieleman
Christel Dieleman

Bijna een derde van de cyberaanvallen die in 2019 door het Kaspersky Global Emergency Response-team werd onderzocht, gebeurde via legitieme instrumenten voor beheer en administratie op afstand. Hierdoor blijven aanvallers langer onopgemerkt.

Zo hadden continue cyberspionage-aanvallen en diefstal van vertrouwelijke gegevens een mediaanduur (de middelste waarde van de naar duur gesorteerde reeks van cyberaanvallen) van 122 dagen. Dit blijkt uit het ‘Incident Response Analytics Report’ van Kaspersky.

Cybercriminelen gebruikten de legitieme software om informatie over bedrijfsnetwerken te verzamelen en vervolgens laterale bewegingen uit te voeren, software- en hardware-instellingen te wijzigen of een of andere vorm van kwaadwillige actie uit te voeren, zoals het versleutelen van klantgegevens.

Cybercriminaliteit onder de radar

Aanvallers blijven via legitieme software makkelijker onder de radar van veiligheidsanalisten, omdat deze acties zowel deel kunnen uitmaken van een geplande cybercriminaliteit-activiteit als van een reguliere systeembeheerderstaak. Zo wordt de aanval vaak pas gedetecteerd nadat de schade is aangericht. In het segment van de aanvallen die meer dan een maand aanhielden, hadden de cyberincidenten bijvoorbeeld een mediaanduur van 122 dagen. Aan de andere kant merken experts van Kaspersky op dat in sommige gevallen kwaadaardige acties met legitieme software zich juist vrij snel openbaren. Zoals bij een ransomware-aanval waarbij de schade duidelijk zichtbaar is. De mediaanduur voor korte aanvallen was overigens een dag.

Criminelen gebruikten deze software

In totaal bleek uit de analyse dat achttien verschillende legitieme instrumenten door aanvallers werden misbruikt voor kwaadaardige doeleinden. De meest gebruikte was PowerShell (in een kwart van de gevallen). Deze krachtige administratietool is voor vele doeleinden in te zetten, van het verzamelen van informatie tot het uitvoeren van malware. PsExec werd in iets meer dan twintig procent van de aanvallen gebruikt. Deze console-applicatie is bedoeld voor het opstarten van processen op externe eindpunten. Dit werd gevolgd door SoftPerfect Network Scanner (veertien procent), bedoeld om informatie over netwerkomgevingen op te halen.

Meer over

CybercrimeDDoS

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    ActueelOverheid

    Justitie Beieren en TNO samen tegen cybercrime

    ActueelSecurity & Awareness

    Bijna 7 procent bedrijven last van corona-cybercrime

    ActueelSecurity & Awareness

    Cybercrime kost bedrijven meer geld

    OpinieSecurity & Awareness

    Machine learning inzetten tegen cybercrime

    OpinieInnovatie & Transformatie

    Zit de toekomst van cybercrime in ai?

    dark web
    ActueelSecurity & Awareness

    ‘Opmars ransomware niet te stuiten’

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs