Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Nieuw logo

Kaspersky: antivirusban kan snel van tafel

03 december 2020 - 10:483 minuten leestijdActueelSecurity & Awareness
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Securitybedrijf Kaspersky hoopt voor het einde van dit jaar duidelijkheid te krijgen over de onderbouwing van een ban van de Nederlandse overheid op de antivirussoftware van het bedrijf. Dat zegt Mark Beunk, hoofd zakelijke klanten bij Kaspersky Benelux, in een gesprek met Computable. Volgens het bedrijf, dat onlangs de verhuizing van data en activiteiten naar Zwitserland afrondde, houdt de maatregel geen stand meer.

Met de nieuwe vestiging in Zwitserland en nieuw transparantiebeleid tot op het niveau van de broncode,  zijn de vermeende banden met de Russische staat volgens het securitybedrijf geweken. In 2018 werd de inzet van antivirussoftware van de Russische leverancier binnen de Nederlandse overheid verboden met het oog op mogelijk spionagegevaar. Kaspersky voert een rechtszaak tegen dat besluit en diende een wob-verzoek (Wet openbaarheid bestuur) in om de informatie boven water te krijgen die tot dat besluit leidde.

De Nederlandse overheid zei eerder die documentatie niet te kunnen geven omdat het daarmee inzicht verschaft in de werkwijze van inlichtingendiensten. Kaspersky zegt niet uit te zijn op inzage in de werkwijze van inlichtingendiensten, maar wil zwart op wit welke documenten hebben geleid tot de ban. Mede door vertragingen door corona wacht het nog steeds op een uitspraak.

Kaspersky had een tiental contracten voor antivirussoftware lopen bij Nederlandse overheidspartijen toen deze door de overheid werden ‘uitgefaseerd’. Het gaat om overheidsdiensten zoals de Onderwijsraad. De ban geldt alleen voor antivirussoftware, omdat die vergaande toegang zou kunnen verschaffen tot beveiligde systemen door kwaadwillenden, zoals de Russische staat. Kaspersky levert wel andere securitydiensten aan de Nederlandse overheid. Het gaat om de diensten rondom threat Intelligence. Het securitybedrijf geeft inzicht in cyberbedreigingen en doet aanbevelingen.

Transparantie

Het securitybedrijf maakte onlangs bekend dat het ‘grote stappen’ heeft gemaakt om klanten meer openheid te geven over hun werkwijze. In het kader van het Global Transparency Initiative zijn vier centra geopend: in Zurich, Madrid, Kuala Lumpur en São Paulo. Begin volgend jaar volgt nog een centrum in het Canadese New Brunswick.

Beunk zegt dat er specifiek voor een centrum in Canada en niet de VS is gekozen omdat Canada strengere wetgeving heeft en de activiteiten daarmee niet vallen onder de Amerikaanse Cloud-act. Die wet wil dat bedrijven die in de VS zijn gevestigd verplicht kunnen worden om data af te staan aan Amerikaanse veiligheidsdiensten. Kaspersky worstelt ook in de VS met een overheidsban op zijn antivirussoftware.

Grapperhaus

De Kamerbrief uit 2018, waarin minister van Justitie Ferd Grapperhaus uitlegt waarom Kaspersky wordt uitgesloten als antivirusleverancier, vermeldt dat als de omstandigheden op basis waarvan dat besluit is genomen, ‘veranderen’, het besluit om de antivirussoftware te bannen, wordt heroverwogen.

Of de overheid overstag gaat nu Kaspersky de  transparantie heeft uitgebreid en de bedrijfsvoering vanuit Zwitserland uitvoert, is niet bekend. Computable heeft de woordvoerder van Grapperhaus om een reactie gevraagd, maar die heeft nog niet gereageerd.

Meer over

DienstenIT-auditingMalwareStorage

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    ActueelOverheid

    Kaspersky Lab opent ‘Transparency Center’ in Madrid

    ActueelSecurity & Awareness

    ‘Haagse ban op Kaspersky is schadelijk’

    ActueelOverheid

    Kaspersky begint grote verhuizing naar Zwitserland

    Verhuizing
    ActueelCarrière

    Kaspersky verhuist naar ’transparant’ Zwitserland

    ActueelOverheid

    Rijk doet antivirus Kaspersky in de ban

    ActueelInnovatie & Transformatie

    NCSC zwijgt over risico Kaspersky-software

    Eén reactie op “Kaspersky: antivirusban kan snel van tafel”

    1. Wim de De Raadt schreef:
      4 december 2020 om 08:36

      Ik ben een grote Fan van Kaspersky. Het is het beste antivirus pakket wat er is, gebleken over de jaren heen. Naar mijn mening zijn mensen als Ferd Grapperhaus incompetent en heeft dit al op meerder fronten bewezen. Kaspersky is een globale speler, dit zijn de feiten ,Denk verder geen uitleg nodig.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs