Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • IT Strategy & Governance
    • Cloud & Infrastructure
    • Data & AI
    • Security & Risk
    • Software & Development
    • Digitale werkplek
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Stem nu!
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Home » Security & Risk » Threat Detection » Phishing

SentinelOne schoont besmette ict ROC Mondriaan op

24 september 2021 - 10:08ActueelPhishingMinisterie van Onderwijs, Cultuur en WetenschapNFIRROCSentinelOne
Diederik Toet
Diederik Toet

Het overgrote deel van de apparaten die bij ROC Mondriaan ten prooi vielen aan ransomware, is opgeschoond en opnieuw in gebruik genomen. De Haagse onderwijsgroep kreeg daarbij hulp van ict-beveiliger SentinelOne.

Het ROC Mondriaan heeft direct na de aanval eerst experts van NFIR ingeschakeld die zijn gestart met triage en digitaal forensisch onderzoek. Daarna heeft de onderwijsgroep SentinelOne in de arm genomen voor herstelwerkzaamheden uitgevoerd aan de data-omgeving. Dit was nodig, omdat criminelen eind augustus ransomware plaatsten, gegevens versleutelden en daarmee de systemen onbruikbaar maakten. De hackers eisten losgeld, maar toen bleek dat de onderwijsgroep niet zwichtte, plaatsten ze persoonsgegevens van studenten en medewerkers online.

Inmiddels worden de herstelde apparaten beschermd door beveiligingsproducten van SentinelOne. Het van oorsprong Californische bedrijf stelde technologie en kennis beschikbaar voor het detectiewerk en het schadeherstel. De scholengroep is dankbaar. ‘Deze oplossing heeft ons geholpen om weer zo snel mogelijk de bedrijfsvoering te kunnen hervatten en om onze kerntaak, het bieden van onderwijs aan onze leerlingen, weer te kunnen uitoefenen’, aldus een woordvoerder.

Papier en pen

Het duurde een paar weken voordat de meeste systemen van de onderwijsinstelling weer bruikbaar waren. Om de leerlingen aan het begin van het schooljaar wel te kunnen ontvangen, werd teruggevallen op ouderwets pen en papier. De educatieve sector is vaak doelwit van cybercriminelen doordat de organisaties vertrouwen op traditionele werkplekbeveiliging die niet is opgewassen tegen complexe dreigingen, legt Eric van Sommeren van het ict-beveiligingsbedrijf uit.

De ransomware-aanval op ROC Mondriaan leidde tot Kamervragen aan demissionair minister Ingrid van Engelshoven (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap). Kamerleden riepen op om geen losgeld te betalen en wilden weten of het incident is gemeld bij Surf-cert en bij de Autoriteit Persoonsgegevens. Universiteit Maastricht betaalde begin 2020 na een ransomware-aanval ongeveer twee ton aan losgeld, wat in de Tweede Kamer veel kritiek opleverde.

Meer over

Phishing

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Security & Risk

    Het netwerk is niet langer een kabel,...

    Jarenlang werd het bedrijfsnetwerk gezien als een noodzakelijke voorziening. Een soort digitale snelweg waarover applicaties, bestanden en communicatie van A naar B werden vervoerd. Security speelde zich elders af: in...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Data Protection

    Gehackt ROC Mondriaan nog weken plat

    Artificial Intelligence

    SentinelOne kwam naar en won op New Yorkse beurs

    Security & Risk

    Minister wil continue it-bewaking onderwijs

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten
      • Persberichten bekijken
    • Blogwire

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs