Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Olieopslag mogelijk slachtoffer van ransomware

04 februari 2022 - 10:513 minuten leestijdActueelSecurity & AwarenessNOS
Pim van der Beek
Pim van der Beek

De aanvallen op ict-systemen van olieterminals in Nederland, België en Duitsland zijn waarschijnlijk het werk van cybercriminelen die losgeld eisen. Ze zijn niet gepleegd om de toevoer van olie plat te leggen. Dat blijkt uit voorlopige conclusie van het Nationaal Cyber Security Center (NCSC) en ict-beveiliger Sentinelone.

Gisteren berichtten verschillende media over cyberaanvallen op olieterminals. Over de achtergrond van de aanvallers is nog veel onduidelijk. Het NCSC meldde dat er geen sprake lijkt van een ‘gecoördineerde aanval’. De aanvallen zijn waarschijnlijk gepleegd vanuit een ‘crimineel motief’. Het woord ransomware wordt door het centrum niet genoemd.

De beveiligings-experts van Sentinelone zijn stelliger. Volgens hen zijn de ict-systemen waarschijnlijk aangevallen met ransomware. Het hoofd van de afdeling securityadvies van Sentinelone, Morgan Wright, vreest dat er ‘statelijke actoren’ achter de cyberaanval zitten die ransomware gebruiken om schade aan te richten en chaos te veroorzaken. ‘Deze ransomware-aanvallen nemen in populariteit toe en kunnen aanzienlijke financiële schade aanrichten. Vooral als bedrijven in de toeleveringsketens en kritieke infrastructuur worden getroffen, kan dat onzekerheid creëren onder de bevolking.’

Hij verwijst naar de aanval op de Colonial Pipeline in de Verenigde Staten in mei vorig jaar. Daarbij werden de geautomatiseerde systemen aangevallen die de levering van olie en olieproducten regelden. ‘Een belangrijke les voor de aanvallers was dat je niet per se de productiemiddelen hoeft aan te vallen om paniek te veroorzaken en de supply chain te verstoren. Het aanvallen van de organisaties die verantwoordelijk zijn voor de distributie van de goederen geeft hetzelfde effect’, adus Wright.

Leveringsproblemen Amsterdam en Terneuzen

Beurs- en marktwebsite Marktscreener meldde leveringsproblemen bij olieterminals in het gebied Antwerpen-Rotterdam-Amsterdam. De getroffen terminals worden geëxploiteerd door SEA-Tank, Oiltanking en Evos, en bevinden zich in Antwerpen, Gent, Amsterdam en Terneuzen. Eerder werden de systemen van elf terminals van Oiltanking in Duitsland aangevallen

Volgens Marktscreener leek gisterochtend maar één van de twee terminals van Evos in Amsterdam getroffen te zijn. Het gaat hoogstwaarschijnlijk om terminal Amsterdam Oost die vorig jaar door Evos van Oiltanking is gekocht.

Een woordvoerder van Evos liet gisteren aan de NOS weten dat alleen de olieterminal in Terneuzen problemen heeft. De ict-diensten van die terminal waren ontregeld, waardoor de uitvoering enige vertraging heeft opgelopen. Hij meldde verder dat de andere terminals van Evos in Rotterdam en Amsterdam wel in bedrijf zijn en alle operaties op een veilige manier doorgaan.

Meer over

CybercrimeDDoSDienstenPhishing

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    OpinieInnovatie & Transformatie

    Dé 4 ransomwaretrends voor 2022

    ActueelSecurity & Awareness

    2021: Ransomware heeft security in de houdgreep

    ActueelSecurity & Awareness

    Twee op drie bedrijven getroffen door ransomware

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Wereldwijd verdubbeling ransomware-aanvallen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs