Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

De reis is begonnen…

09 april 2009 - 10:423 minuten leestijdOpinieCloud & InfrastructuurDell EMCVMware

Virtualisatie is de kinderschoenen ontgroeid en is de basis waarop we eindelijk ict als een service kunnen gaan aanbieden. We kunnen het vergelijken hoe begin vorige eeuw elektriciteit een utility werd. Na centrale opwekking met stoommachines, ontstond decentrale opwekking in fabrieken en dorpen. Helaas gebaseerd op een veelheid van spanningen en frequenties. Pas toen we langzaam naar 220 volt en 50 Hz groeiden, kon elektriciteit een echte utility worden voor iedereen. Zoiets gebeurt momenteel in de ict: met VMware leggen we als het ware een laag van 220 volt en 50 Hz over de diversiteit van machines, waardoor je de stekker van een appliance overal kunt insteken om deze te laten werken. De reis naar ict als echte utility is begonnen en onomkeerbaar.

Toen in 2004 VMware werd overgenomen, werd al wel gesproken over virtualisatie, maar het bleven wolken van mogelijkheden. De afgelopen vijf jaren zijn enerzijds de wolken concreter geworden – we spreken in tussen allemaal over de cloud –  maar de wolken rond virtualisatie zijn opgetrokken. Intussen is voor iedereen wel duidelijk dat de virtualisatiereis is begonnen en er geen weg terug is. Ik zie klanten van ons de strategische beslissingen nemen om voor de volle 100 procent naar virtualisatie te gaan en de consequenties daarvan meer en meer te beseffen.

Consequenties van enerzijds vergaande besparingen, schaalbaarheidsvoordelen en optimale serviceleverantie, anderzijds begrijpen dat het niet alleen technologie is, maar dat organisatie en personeel in zo'n gevirtualiseerd datacenter ook heel anders zal moeten zijn. Van een handmatige fabriek waar enkele automatische machines zijn geplaatst, naar een vol geautomatiseerde fabriek waar we in  principe geen directe arbeid meer willen zien, anders dan managementtaken.

Op die wijze heeft in de jaren '80 van de vorige eeuw de productie-automatisering gezorgd dat onder andere de autoindustrie een hyper-automatisering kon doorvoeren, die het eindproduct auto's naar gepersonaliseerde enkel stuks productie bracht, waarin klanteneisen per klant konden worden gerealiseerd. Ditzelfde gebeurt nu met de ict-productie. Elke ict-service zal in een gevirtualiseerd datacenter per klant gepersonaliseerd zijn en in enkel stuks productie kunnen worden aangeleverd.

Dit betekent wel dat er integreerbare, geautomatiseerde ‘informatiebewerkingsmachines en opslagsystemen' moeten zijn die – op afstand gemanaged – zelfstandig hun werk in dat proces moeten doen. Een proces bestaand uit een te realiseren product (de gewenste service), bewerkingsmachines (de gevirtualiseerde server), logistieke systemen (gevirtualiseerde netwerkcomponenten) en de productopslag (gevirtualiseerde opslagsystemen). Dit vraagt ook om managementabstractie en een virtuele architectuur waarbinnen dit alles schaalbaar en flexibel kan functioneren. Een matrix die schaalbaar en flexibel is en op een schaal van 1 miljoen IOPS, met een beschikbaarheid van 24 x 7 x 'voor eeuwig', geografisch verspreid en gebaseerd op gebruikers gedreven provisioning, die ook geheel gevirtualiseerd plaatsvindt.

Hans Timmerman,  CTO, EMC Nederland

Meer over

EmulatieSoftwarebeheerUniversal CommunicationsVirtualisatieVMware-software

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Hybride vergaderen herzien

    Wat moderne werkplekken vragen van meeting- en samenwerkingsomgevingen

    Computable.nl

    Virtualisatie heroverwogen

    Waarom enterprise IT opnieuw kijkt naar kosten, schaal en flexibiliteit

    Computable.nl

    Hoe raakt NIS2 ook jouw bedrijf?

    De nieuwe cyberregels voor het MKB in aantocht

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Qaitbay

    Snel het juiste antwoord binnen je klantenservice
    Pijl naar rechts icoon

    MOBA

    MOBA: digitale transformatie met spare parts webshop op Shopware
    Pijl naar rechts icoon

    Trust Connect

    Laat jullie organisatie nooit gijzelen door cybercriminelen met de AbilityKey
    Pijl naar rechts icoon

    Keurslager

    Keurslager: Mobile-first loyalty voor een 80-jarig icoon
    Pijl naar rechts icoon

    DecisionGuard

    Zero Trust Execution for Autonomous Systems
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon
    Stuur je case voor de Computable Awards en word getoond op de website!
    Ik wil een case insturenIcoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    Software & Development

    Mobile apps krijgen geen tweede kans:...

    In de wereld van mobile apps bestaat er nauwelijks een tweede kans. Binnen enkele seconden kan een gebruiker al besluiten een app te verwijderen wanneer deze niet goed presteert. De...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Carrière

    ASML ‘luistert’ niet: re­or­ga­ni­sa­tie gaat door

    Cloud & Infrastructuur

    Kabinet investeert 142 miljoen in versnelling Nederlandse 6G‑technologie

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Ziekenhuizen ruziën met Chipsoft, Acer presenteert jubileumlaptops (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Besi houdt Amerikaanse kopers voorlopig op afstand

    Cloud & Infrastructuur

    Sharp komt met nieuwe luchthavendisplays  

    Governance & Privacy

    Hoe realiseer ik een soevereine informatiehuishouding?

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs