Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Ronald Plasterk

Minister Plasterk bant software bij verkiezingen

02 februari 2017 - 09:26ActueelOverheidFox-ITMinisterie van BZKRTL
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Bij de komende Tweede Kamerverkiezingen op 15 maart 2017 worden alle uitslagen met de hand geteld. Dat heeft minister Plasterk (Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties) besloten na commotie over de veiligheid van ondersteunende software. Critici vinden de stap te ver gaan

Door deze maatregel wil de minister voorkomen dat na de uitslag van de verkiezingen het beeld blijft hangen dat de uitslag mogelijk gemanipuleerd is door hackers. Hij schrijft in een brief aan de Tweede Kamer. ‘De berichten van de afgelopen dagen over de kwetsbaarheden van het gebruik van programmatuur van de Kiesraad werpen de vraag op of bij de komende verkiezing de berekening van de uitslag gemanipuleerd zou kunnen worden. Ik ben van mening, en dat is de Kiesraad met mij eens, dat daarover geen enkele schaduw van twijfel zou mogen hangen.’

Plasterk neemt ‘uit voorzorg’ het besluit om de komende verkiezing het pakket Ondersteunende Software Verkiezingen (OSV), dat sinds 2007 bij verkiezingen en referenda wordt ingezet, niet te gebruiken. De software werd gebruikt voor het vastleggen, berekenen en overdragen van het aantal stemmen per gemeente en kiesregio naar het hoofdstembureau en de Kiesraad. Op de lokale stembureaus werd de uitslag al handmatig verwerkt. Later deze maand regiobijeenkomsten voor gemeenten georganiseerd om met de gemeenten door te spreken hoe er nu gewerkt moet gaan worden.

De Nederlandse Verenging Voor Burgerzaken (NVVB), stelt in een reactie dat door enkele maatregelen te nemen het risico van hacking en manipulatie van de uitslagen in de verkiezingssoftware (OSV) nagenoeg kan worden uitgesloten. De belangenverenging voor rijksambtenaren die werken met persoonsinformatie verwacht bij afschaffing van de software een verslechtering van de kwaliteit en acht het berekenen door een computer betrouwbaarder dan handwerk. Het verbaast de ambtenaren dat Plasterk niet eerst de uitkomsten van onderzoek van Fox-IT afwacht. Die beveiligingsspecialist licht de software momenteel door in opdracht van Binnenlandse Zaken. Volgens NVVB zwicht Plasterk voor politiek bestuurlijke druk en laat hij zich teveel leiden door berichtgeving in de media.

23 kwetsbaarheden

Maandag 30 januari meldde RTL Nieuws kwetsbaarheden in OSV. Zelfstandig security-expert Sijmen Ruwhof stuitte na het doorspitten van ontwerpdocumenten en broncode en instructievideos over OSV op 23 kwetsbaarheden. Een masterstudent meldde dat hij al in 2011 de Kiesraad waarschuwde voor zwakheden in de beveiliging van OSV. 

Meer over

Hacking

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Cybercrime Trendrapport 2024

    Een uitgebreide paper over de nieuwste bedreigingen en ruim 50 best-practices in beveiliging.

    Meer lezen

    Computable.nl
    ActueelData & AI

    Kiesraad overvallen door kritiek op stemsoftware

    Computable.nl
    ActueelOverheid

    Kritiek Kiesraad op internetstemmen waterschappen

    MagazineCloud & Infrastructuur

    TK2017: géén ICT-verkiezingen!

    Stemmen
    ActueelOverheid

    9 op de 10 gemeenten wil stemproces digitaliseren

    Ronald Plasterk
    ActueelOverheid

    Gebruik verkiezingssoftware toch deels toegestaan

    3 reacties op “Minister Plasterk bant software bij verkiezingen”

    1. Steven schreef:
      2 februari 2017 om 20:01

      Toch is dit simpel op te lossen: gewoon strikt standalone computers gebruiken en de resultaten doorgeven. Als je de goede leverancier van die IT kiest, en dat zal nog wel even nadenken zijn, dan kan je snelheid en veiligheid zo heel simpel realiseren.

      Denk een out of the box.

      Login om te reageren
    2. Technicus schreef:
      3 februari 2017 om 08:06

      Het out-of-the-box denken is dat analoog stemmen op een of andere manier veiliger is.

      Als het technisch is, dan gaan er opeens hele slimme jongens mee aan de haal. Als het analoog is, dan zal niemand proberen te frauderen. Even los gezien of het überhaupt zin heeft in Nederland te knoeien met zo’n versplinterd politiek landschap.

      Ook was het bekend geworden dat de er laatste verkiezingen al door de PvdA geknoeid is, in o.a. Rotterdam. Meerdere mensen in stemhokjes, stemvee ophalen met busjes, etc.

      Login om te reageren
    3. Johan Duinkerken schreef:
      6 februari 2017 om 14:32

      Uiteraard dat Plasterk zo net voor de verkiezingen wel moet zwichten voor de publieke opinie. In dit geval dus terecht want als je die gevonden beveiligingsgaten ziet dan krijg je als IT’er toch behoorlijk last van plaatsvervangende schaamte.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs