Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Europol: grootste cyberaanval ooit is gaande

13 mei 2017 - 13:37ActueelSecurity & AwarenessEuropolKaspersky LabNCSC
Rik Sanders
Rik Sanders

De gisteren gestarte wereldwijde gijzelsoftwareaanval is volgens Europol de grootste in omvang ooit. De Cybercrime Taskforce van de Europese politieorganisatie neemt deel aan een grootschalig internationaal onderzoek naar de daders. Onder meer Britse ziekenhuizen ondervonden veel last, maar ook grote ondernemingen zoals Deutsche Bahn, Renault en Telefónica. Nederland lijkt vooralsnog de dans te ontspringen.

Europol, waarvan het hoofdkantoor in Den Haag staat, houdt in samenwerking met de Nederlandse politie en een aantal ict-bedrijven een website in de lucht waar tips over het voorkomen en omgaan met gijzelsoftware staan: www.nomoreransom.org.

Het National Cybersecuritycenter (NCSC) stelt dat er nog geen meldingen bekend zijn die duiden op een toename van besmettingen met ransomware in Nederland. Een onderzoeker van MalwareTechblog heeft een zogeheten kill-switch in de ransomware gevonden en het domein hiervoor geregistreerd. Als de ransomware verbinding kan maken met dit domein stopt de infectie en verspreiding, aldus NCSC.

Wannacry

Microsoft heeft, meldt NCSC, bevestigd dat de ransomware voor verspreiding gebruik maakt van MS17-010 en heeft patches beschikbaar gesteld, ook voor niet-ondersteunde versies van Windows. Het NCSC adviseert om patches voor deze kwetsbaarheid zo snel mogelijk te installeren.

Kaspersky rapporteert dat het 45.000 aanvallen in 74 verschillende landen heeft gezien, met name in Rusland. Nederland komt niet in de top twintig voor. Volgens externe analyses gaat het om een variant van de Wannacry-ransomware. Ransomware-verspreiding gebeurt vaak via campagnes. De huidige campagne van Wannacry lijkt veel groter te zijn dan alle eerder geobserveerde campagnes, aldus NCSC.

Volgens de eerste analyses komt de ransomware initieel via e-mail binnen. Vervolgens verspreidt deze zich via een SMB-kwetsbaarheid op het interne netwerk als een worm. Deze verspreidingsvorm zorgt ervoor dat de ransomware in vrij korte tijd binnen een bedrijf veel systemen infecteert.

Meer over

CybercrimeDDoS

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme connectiviteit: de toekomst van bouwen

    Hoe stoom jij jouw organisatie in de bouw en installatie sector klaar voor de digitale toekomst?

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    Beveiliging en IT samen sterk tegen bedreigingen

    Deze paper geeft concrete strategieën en handvatten om IT en Security effectiever te integreren.

    Meer lezen

    AchtergrondSecurity & Awareness

    ‘Ransomware wordt allemansmalware’

    ActueelOverheid

    BEL-gemeenten herstellen van ransomware-aanval

    Star Trek
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Star Trek-ransomware Kirk in omloop

    Hacker
    ActueelCloud & Infrastructuur

    BT en Europol werken samen bij cyberdreigingen

    Gratis Wi-Fi
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Europol waarschuwt voor gevaren openbaar wifi

    Cybersecurity geld budget
    ActueelSecurity & Awareness

    Europol: Cybercrime loopt spuigaten uit

    5 reacties op “Europol: grootste cyberaanval ooit is gaande”

    1. Jaap van Belkum schreef:
      14 mei 2017 om 09:50

      MS vindt het misbruik van het Server Message Block protocol blijkbaar zeer ernstig. Ze maken zelfs patches voor Windows XP, Vista, 8 en 2003.

      Wat opvalt is dat de beveiligingsupdate voor XP SP3 van 13-5-2017 dateert, maar die voor Vista SP2 al van 12-3-2017 (handtekening is zelfs van zaterdag 11 februari 2017 23:59:40). MS heeft deze aanval dus allang verwacht.

      Login om te reageren
    2. Sietze van de burgt schreef:
      14 mei 2017 om 22:15

      heb al die zooi uit staan van ms
      En ook de open poorten dicht
      En veel Linux Inplaats van Windows.

      Veel plezier met het oplappen
      Van de problemen…

      Had men daar al niet idd veel en veel
      Eerder wat aan kunnen doen ?

      En whatabout uefi ?
      8o remote vulnerabilities volgens onderzoek en toen maar opgehouden met tellen ???

      Wordt dat de volgende Achilles hiel ???

      Suc6

      En what about een bios flash protect jumper ???
      Zat erin is eruit en na dit gezeur
      Ben ik bang dat we nog lang niet
      Van de problemen af zijn ???

      Betaalt Intel of amd en uncle Sam
      Straks het reflashen van mij bios
      En het insolderen van een flash
      Protect jumper e.d.

      Of gaan we door met de ogen dicht
      Op de afgrond af ???

      Suc6

      Im bouw alvast mijn eigen intranet
      Voordat ik via het internet nog erger
      Dan nu geïnternept word…

      Dit was nog peanuts !!!!
      Alleen oude systemen en een klein
      Beetje schade !!!!

      Als het tegen zit worden straks de problemen alleen maar erger…

      Nobuds ???
      They But Out of there problems
      None bud us ???
      What if the local hacker club starts
      Using nobuds as we seen today ???
      Nice every computer it’s own bios leaks
      Will that be the next level of problems ?

      So today can be seen as a start
      Of a new era,
      And of course Uncle Sam is not to blame
      But once this general rehearsal is over
      Can we please start fixing things
      And prevent the use of a bad bios
      Virus like attacks that we cannot
      Even shield from from within our own
      Operating systems ???

      This attack of today was peanuts compared to what could have happened…

      Why oh why does none fix these things
      Why oh why wait for the worst to happen
      Or did we learn our lesson today ???

      Oh and besides if Uncle Sam does not
      Pay for this fix maybe the computer
      Company’s that have an obligation towards the hospitals and many
      People that do actually need computers
      For very important things like
      Hospitals nuclear facility’s
      And maybe the military to do need
      To know in advance about this instead
      Of later on…

      We do not want to have these problems
      Again with maybe vital systems

      What if a not bevriended nations
      Systems go haywire and cause disaster on us all
      Do we really need any more problems
      Than these In The future ???

      I hope someone with brains will
      Be available to fix some of these problems…

      And no this is no hoaxes
      And bad bios is neither a hoax..

      Just a very concerned person who
      Really hopes for the best…

      Good luck…

      Login om te reageren
    3. Rob D schreef:
      15 mei 2017 om 08:17

      @Jaap
      Wat opvalt is dat de patches voor alle supported platforms in de patch update van Maart van dit jaar beschikbaar waren en dat er desondanks honderd duizenden machines wereldwijd besmet zijn geraakt.

      Dan vraag ik me twee dingen af:
      Hoe zit het dan met de update policies binnen bedrijven? Schijnbaar zijn er nog steeds organisaties die dat niet op orde hebben, terwijl we keer op keer zien dat het belangrijk is om niet te lang te wachten met het installeren van updates. Twee maanden lijkt me een rijkelijk lange periode.

      Hoe zit het dan met zaken als netwerk segmentatie, egress filtering en dergelijke. Als dit een SMB-lek is, dan zijn er schijnbaar machines die SMB v1 open hebben staan naar de wereld toe. Is dat echt nodig? Werkt bepaalde functionaliteit anders niet?

      Login om te reageren
    4. Jaap van Belkum schreef:
      15 mei 2017 om 10:48

      @Rob D, een terechte opmerking.
      Beheer vanuit een conservatieve beheervisie is alle opties uit, poorten dicht, snel (maar gecontroleerd) patchen, tenzij het anders moet. Steeds meer bedrijven en instellingen gaan uit van vrijheid en maximale flexibiliteit. Dus opties aan, poorten open, patchen kan wel later een keer, tenzij we daardoor direct problemen krijgen. En dan zal het eerder goed mis gaan. In dit geval hoeft maar een gebruiker op een verkeerde link te klikken en allerlei Windows machines van het eigen netwerk kunnen daarna ook worden besmet, eventueel ook een Wine omgeving op Linux.

      SMB staat volgens mij standaard aan na de installatie van het OS en zou ook wel eens automatisch na de installatie van een printer aangezet kunnen worden. SMB toestaan voor internet is natuurlijk risicovol.

      Cisco adviseert o.a.:
      Ensure all Windows-based systems are fully patched. At a very minimum, ensure Microsoft bulletin MS17-010 has been applied.
      In accordance with known best practices, any organization who has SMB publically accessible via the internet (ports 139, 445) should immediately block inbound traffic.
      Additionally, organizations should strongly consider blocking connections to TOR nodes and TOR traffic on network.

      Login om te reageren
    5. Ron schreef:
      15 mei 2017 om 11:03

      Wat te denken van het huidige byod-systeem?
      Kan je iemand (het personeel) verplichten om alles zo te configureren dat het optimaal beveiligd is?
      Of kan je personeel, dat aantoonbaar de veiligheidsregels overschrijdt laten opdraaien voor de kosten?
      Er zal nog veel water naar de zee stromen, voordat e.e.a. waterdicht geregeld is.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs