Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

SVB deelt algoritmen in register

10 september 2021 - 09:213 minuten leestijdActueelData & AI
Pim van der Beek
Pim van der Beek

De Sociale Verzekeringsbank (SVB) publiceert binnenkort een register met veelgebruikte algoritmen op de eigen website. Daarin staat welke algoritmen door de SVB worden ingezet en hoe die werken. Ook verschijnt er een lijst met contactpersonen voor het opvragen van technische informatie.

Dat meldt Rolf Leijdekker, data-autoriteit binnen het cio-office van de SVB, in een interview voor een digital magazine van de Ombudsman.

De SVB gaat burgers zo meer inzicht geven in de ingezette algoritmen. De organisatie werkt ook mee aan een landelijk algoritmeregister. Dat is nog niet klaar en de SVB wil daar niet op wachten en plaatst binnenkort al een eigen algoritmeregister op de website. Er is geen specifieke datum genoemd wanneer dat gebeurt.

In het register worden veelgebruikte algoritmen geplaatst, vertelt Leijdekker. ‘We leggen uit hoe deze werken. Daarbij houden we rekening met de ervaringen van burgers. Ook komen er contactpersonen bij de algoritmen te staan. Zo weet je bij wie je terechtkan als je hier vragen over hebt. Of als je technische informatie over de algoritmen wilt opvragen.’

Leijdekker meldt dat achter elke regeling die de SVB uitvoert een algoritme zit. Bijvoorbeeld om te berekenen op hoeveel AOW iemand recht heeft en hoe het zit als iemand veel in het buitenland heeft gewerkt.

Discriminatie

Het gebruik van algoritmen voor regelingen bij overheidsinstanties is niet onomstreden. Zeker na het schandaal met de toeslagenaffaire bij de Belastingdienst. De SVB: ‘Ingewikkelde algoritmen zorgen voor meer risico’s. Bijvoorbeeld op fouten en discriminatie.’ De SVB ontwikkelde daarom een eigen normenkader. Daarin staan juridische normen, zoals ‘houd rekening met alle privacywetgeving’. Maar ook de norm dat ingewikkelde algoritmen nooit zelfstandig beslissingen mogen nemen. De SVB laat ook burgerpanels meekijken voor ze ingewikkelde algoritmen in de praktijk brengen.

Vanaf eind 2021 worden ingewikkelde of gevoelige algoritmen ‘waarschijnlijk’ ook elk jaar getoetst door een onafhankelijk bedrijf, meldt Leijdekker. Kennelijk gebeurt dit nu nog niet.

Burger is geen dataset

In maart van dit jaar publiceerde de Ombudsman zijn visie ‘Een burger is geen dataset‘.

Ook in het digitale magazine dat hij nu publiceert, klinken de zorgen van burgers door over het gebrek aan transparantie van het gebruik van algoritmen door de overheid. Dat blijkt uit reacties van winkelend publiek in Tilburg in het stuk ‘De overheid hoeft niet alles van mij te weten.’

In een ander stuk gaat Emily Govers, onderzoeker bij de Nationale ombudsman, in op zijn oproep om burgers eerder te betrekken bij de bouw van systemen die algoritmes gebruiken.

Meer over

CIO

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    De weg van dataverzameling naar impact

    Iedere organisatie heeft data, maar niet iedereen weet hoe je het goed gebruikt. Hoe zet je waardevolle informatie om in actie?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Maak kennis met digitale identiteiten

    De digitale economie groeit snel en de EU heeft strikte regelgeving ingevoerd om de veiligheid en privacy te waarborgen; in deze whitepaper ontdek je hoe digitale identiteiten deze transitie ondersteunen en wat dit voor jouw organisatie betekent.

    Meer lezen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Gemeenten worstelen met mensenrechten bij ai

    Wi-Fi
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Meerdere gemeenten lopen uit de pas met wifitracking

    ActueelData & AI

    SVB tevreden over data-pilot met UWV tegen armoede

    ActueelData & AI

    Overheid in het geweer tegen verkeerd algoritme

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs