Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
rechter rechtszaak rechtbank

Rechter: politie mag hacken en pgp-berichten inkijken

13 mei 2022 - 09:533 minuten leestijdActueelOverheidPolitie
Pim van der Beek
Pim van der Beek

De politie mag systemen voor het versleutelen van informatie kraken en live meekijken in die versleutelde berichten. Dat oordeelt een Amsterdamse rechter in een zaak waarin een verdachte is veroordeeld op basis van EncroChat-data. Advocaten zijn kritisch. Ze vinden dat de overheid het sleepnet uitgooit en zonder verdenking of verdachte speurt naar strafbare feiten.

Voor het eerst heeft een Nederlandse rechter zich uitgesproken over de rechtmatigheid van EncroChat-data als bewijs in een strafzaak. EncroChat is een versleutelingsdienst die veel door criminelen wordt gebruikt voor onderlinge communicatie.

Door te hacken en live mee te lezen met berichten op een EncroChat-server hebben justitie en politie ernstige strafbare feiten kunnen verijdelen. Volgens het hoofd van de landelijke recherche, Andy Kraag, gaat het om een ‘belangrijk moment’ voor de politie Nederland en het openbaar ministerie. ‘Jarenlang dachten we een beeld te hebben van de onderwereld, maar nu weten we hoe die er werkelijk uitziet’, schrijft hij op LinkedIn.

Bewijs

Op dit moment heeft de politie de beschikking over honderden miljoenen pretty good privacy (pgp)-berichten van versleutelde telefoons, waarvan het grootste deel over delicten als drugshandel, witwassen, corruptie en geweld gaat. Kraag: ‘Deze evolutie van klassiek opsporen naar datagedreven opsporen is in mijn ogen de echte gamechanger.

Het levert volgens hem bewijs waar anders jarenlang onderzoek voor nodig zou zijn. ’Waar we normaal gesproken in een misdaadzaak op zoek gaan naar bewijs, is dat dankzij deze pgp-berichten omgedraaid. De zaak zoekt geen bewijs, maar het bewijs zoekt nu een zaak.’

Onrechtmatig bewijs

En daar zit volgens critici juist de crux. Advocaten van de verdachte halen aan dat die manier van opsporen onrechtmatig is omdat er zonder verdenking een opsporingsonderzoek wordt gestart. Het gaat voor hen om het zogeheten onschuldpresumptie waarin er pas onderzoek mag worden gestart als iemand verdacht is. De politie weet als het de data gaat analyseren nog niet wie er schuil gaat achter een naam in het systeem en of diegene überhaupt strafbare feiten wil plegen.

OM

Het openbaar ministerie vindt dat die redenering niet klopt. Er is onderzoek gedaan naar het bedrijf EncroChat op verdenking van witwassen en het faciliteren van georganiseerde misdaad. Alle gegevens over verdachten zijn bijvangst en mogen worden gebruikt als dat wetmatig gebeurt. Daar komt bij dat er eerder al zaken zijn gevoerd op basis van data van vergelijkbare systemen zoals Ennetcom en PGP Safe.

Bovendien is de toestemming om het systeem te hacken en de data te gebruiken eerder al door een Franse rechter getoetst. Vandaar dat de Nederlandse justitie er in EU-verband al mee aan de slag kon. De veroordeelde in de zaak voor de Amsterdamse rechter gaat waarschijnlijk in hoger beroep. Mogelijk zal een zaak voor de Hoge Raad definitief uitsluitsel geven over de vraag of deze handelswijze van de Nederlandse politie juridisch klopt.

Ruim 10.000 aanhoudingen

Volgens de politie heeft de informatie uit de miljoenen versleutelde berichten al geleid tot meer dan 10.000 aanhoudingen en onder andere inbeslagname van meer dan 170.000 kilo cocaïne, 500 miljoen cash/bitcoins en honderden wapens. ‘En de teller blijft lopen…’

Meer over

EncryptieHackingPrivacySocial media

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Cybercrime Trendrapport 2024

    Een uitgebreide paper over de nieuwste bedreigingen en ruim 50 best-practices in beveiliging.

    Meer lezen

    politieagent spreekt in meldkamer in portofoon
    ActueelOverheid

    Arrestatiegolf door Nederlandse politie-software

    politieagent spreekt in meldkamer in portofoon
    ActueelInnovatie & Transformatie

    Politie arresteert drie EncroChat-verdachten

    ActueelSecurity & Awareness

    Politie grijpt in bij Android-spyware Flubot

    Nationale Politie
    ActueelOverheid

    Inspectie kritisch over hacksoftware politie

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs