Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief
Dokter doctor arts mobiel mobile zorg health

Ict-budget ziekenhuis vooral naar software en ict’ers

05 december 2022 - 10:213 minuten leestijdActueelZorg
Pim van der Beek
Pim van der Beek

78 procent van de totale ict-kosten van ziekenhuizen gaat op aan software en ict-personeel. Personeelskrapte zorgt voor een stijging in de kosten voor ict’ers. Het erp-systeem is de top 5 van ict-uitgaven van ziekenhuizen binnengekomen.

Dat blijkt uit de ICT Benchmark Ziekenhuizen 2022 van M&I/Partners. Uit dat vergelijkende onderzoek naar de ict-uitgaven van Nederlandse ziekenhuizen blijkt dat de ict-kosten blijven stijgen. ‘De stijging van de ict-kosten als percentage van de omzet wordt door een stijging van de omzet van ziekenhuizen gedempt en blijft voor het vierde jaar op rij 5,7 procent’, concludeert M&I/Partners

De omzet van ziekenhuizen nam in 2021 met 3,6 procent toe. De oorzaak van de omzetstijging ligt in het toenemende aantal patiënten en de compensatie voor de extra kosten door corona. In de afgelopen jaren zijn de ict-kosten ten opzichte van de omzet in de ICT Benchmark Ziekenhuizen van M&I/Partners gestegen. In 2006 bedroegen de ict-kosten nog 4,2 procent van de omzet. Inmiddels is dat percentage gestegen naar 5,7 procent in boekjaar 2021.

Kosten

78 procent van de totale ict-kosten gaat naar software en personeel. Voor software ging het percentage van 43 naar 44 procent, voor personeel van 32 naar 34 procent. De onderzoekers zien een lichte daling voor hardware en infrastructuur ten opzichte van boekjaar 2020, van 25 naar 22 procent

De onderzoekers: ‘Bijna vijftig procent van de softwarekosten valt onder het ‘primair zorgproces ziekenhuizen’, met name verklaarbaar door de kosten voor het epd.’ Nieuw in kostentop-5 is het erp-systeem. Ook dit jaar is er een stijging te zien in communicatieservices met externe partijen, van plek vijf naar plek drie. ‘Met het integraal zorgakkoord verwachten we dat de kosten voor deze categorie alleen maar zal toenemen de komende jaren’, licht M&I/Partners toe.

Top 5 softwarekosten

1              Epd/zis (elektronisch patiëntdossier / ziekenhuis-informatiesysteem).
2              Office-applicaties
3              Communicatiediensten met externe partijen (Zorgdomein, Zorgmail, Secure mail).
4              Erp-systeem.
5              Radiologie en nucleaire geneeskunde (PACS I).

Bron: ICT Benchmark Ziekenhuizen 2022 M&I/Partners

Werkplekken en personeelskosten

Een andere conclusie is dat het aantal digitale werkplekken per medewerker toeneemt. Dat groeit van 1,1 naar 1,3. Door corona zijn ziekenhuizen meer gebruik gaan maken van mobiele werkplekken.

Personeelskrapte zorgt voor een stijging in de kosten voor het ict-personeel. In de verdeling van ict-kosten zien de onderzoekers een stijging van 2.750 euro naar 3.018 euro per medewerker in fte. Dit is te verklaren door een fte-stijging of de gemiddelde salarislast per fte. Daarnaast zien de onderzoekers door de personeelskrapte ook een stijging van ingehuurd ict-personeel. De kosten voor ingehuurd ict-personeel ligt voor boekjaar 2021 op bijna negen procent  van de totale ict-formatie.

Ict-Investeringen

Uit het onderzoek blijkt verder dat de ict-investeringen gemiddeld zijn toegenomen. Door de bank genomen steekt een ziekenhuis 1,2 procent van de totale omzet in ict-investeringen. Dat is een stijging van ongeveer twintig procent in vergelijking met boekjaar 2020 (een procent). Voor een gemiddeld ziekenhuis met een omzet van driehonderd miljoen euro is dit een toename van het investeringsbudget met 600.000 euro.

M&I/Partners brengt al ruim vijftien jaar de kosten en prestaties van ict binnen ziekenhuizen in kaart. Om het verhaal achter de cijfers te duiden, worden voor de deelnemers zogenoemde inzichtbijeenkomsten georganiseerd. Deze starten in februari 2022.

Meer over

Office

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Zorg vraagt om slimme connectiviteit

    De zorg digitaliseert. In rap tempo. Aangedreven door zorg op afstand, ambulante zorg en de veiligheid van mensen en gegevens. Cloudtoepassingen en connectiviteit maken zorg toekomstklaar

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Meer lezen

    ActueelCarrière

    Software en personeel verhogen ict-kosten ziekenhuis

    Budget geld planning
    ActueelGovernance & Privacy

    Software grootste ict-kostenpost ziekenhuis

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs