Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

De Gemalto-hack heeft me wel verrast

12 maart 2015 - 07:543 minuten leestijdAdvertorialSecurity & Awareness
Redactie Computable
Redactie Computable

De hack van het Nederlandse bedrijf Gemalto heeft de wereld laten schrikken. Ik was er zelf ook wel verrast door. Ik dacht dat de onthullingen uit de Snowden-documenten wel een neergaande lijn vertoonden. Maar ik ben vooral verbaasd over de lauwe reacties.

Over deze blogger

Ronald Prins is directeur en medeoprichter van Fox-IT. Hij studeerde Technische Wiskunde aan de TU Delft en heeft zich daarna gespecialiseerd als cryptograaf. Bij het Nederlands Forensisch Instituut was hij werkzaam als wetenschappelijk onderzoeker. In het kader hiervan heeft hij vele beveiligingen doorbroken waar de politie tegenaan liep bij het uitvoeren van hun onderzoeken. Daarnaast is hij medeverantwoordelijk voor de inzet van nieuwste methoden om digitale informatie voor rechercheonderzoeken te verkrijgen. In 1999 heeft hij samen met Menno van der Marel Fox-IT opgericht.

Gemalto is volgens onthullingen van NSA-klokkenluider Edward Snowden gehackt door de Amerikaanse en Britse inlichtingendiensten: NSA en GCHQ. Het in Nederland gevestigde bedrijf produceert miljarden sim-kaarten voor meer dan 450 telecomproviders wereldwijd. Bij de hack zouden de encryptiesleutels voor die kaarten zijn geoogst en opgeslagen voor later gebruik bij inlichtingenoperaties.

Heel grote broek

Ik vind het gek dat de Nederlandse overheid niets doet. Via de rechtbank moet hier civielrechtelijk wel wat mee te doen zijn. Maar dat doet niemand. Daar zit ik wel mee. Stel dat dit was gedaan door China of Noord-Korea, dan is de wereld te klein. Amerika trekt een wel heel grote broek aan. Als mijn bedrijf dit was overkomen, zou ik serieus een civielrechtelijke claim overwegen.

Gemalto heeft na de onthulling al gelijk verklaard: ‘Wij worden regelmatig aangevallen, en dat zien we ook’. Het gaat dan om diverse aanvallers, vanuit en door verschillende landen. Dat ervaren wij bij Fox-IT ook. Maar het gaat niet om de aanvallen die je ziet en afslaat. Het gaat om diegene die je níet ziet. Hoe je reageert, is ook belangrijk, erg belangrijk. Vervolgens heeft Gemalto in een persbericht verklaard dat de beveiliging van zijn sim-kaarten niet gekraakt is.

Klaar hebben staan

Natuurlijk is dat zo! Als de NSA de encryptiesleutels in handen heeft gekregen, is daarmee de beveiliging formeel gezien niet gekraakt. Als je een sleutel hebt, kun je de deur immers opendoen in plaats van openbreken. Maar encryptie kraken kan ook, hoor. Alleen dat duurt wat lang: zeg een weekje met de middelen die de NSA tot zijn beschikking heeft.

Er wordt nu veel gepraat over de privacy van Nederlanders, maar daar is het de NSA volgens mij niet om te doen. Het gaat erom dat ze ergens een jeep of truck met antennemast kunnen plaatsen om belverkeer in de omgeving te pakken. Het handige aan het hebben van een complete database met vooraf vergaarde sleutels voor sim-kaarten is, dat je als NSA realtime kunt tappen. Dus zonder eerst te hoeven achterhalen wie je wilt afluisteren. De operatie kan dan ‘andersom’ gaan: gelijk in een bepaald gebied het mobiele gespreksverkeer van personen daar opvangen om dan zo hun identiteiten te kunnen achterhalen.

Kijk naar de keten

Zelf heb ik naar aanleiding van de Gemalto-hack niet mijn sim-kaart verwisseld. Als ik beveiligd wil communiceren dan zorg ik voor end-to-end encryption. Vergeet niet: Gemalto is weliswaar een grote leverancier op het gebied van sim-kaarten, maar het is één van de spelers. Verder hebben de telecomproviders natuurlijk elk ook de sleutels voor sim-kaarten die in gebruik zijn op hun netwerken.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Regelgeving en zorgplicht helpen organisaties om succesvol en veilig te zijn

    Hoe helpen regelgeving en zorgplicht organisaties om succesvol en veilig te zijn?

    Computable.nl

    Digitalisering die zorg versterkt

    Hoe is de zorg voorbereid op de toekomst, met een hoofdrol voor cloud en connectiviteit?

    Computable.nl

    Actuele cyberdreigingen in kaart gebracht

    Een uitgebreid threat report (2026) met trends, tactieken en risico’s voor complexe IT-omgevingen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Budget Thuis

    Arshia Ghasempour
    Pijl naar rechts icoon

    CM Payments

    Anjeni Bedi (senior vice president CM Payments)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Hyperfox

    Vereenvoudiging besteloroces bij Duplast, specialist in voedselverpakkingen (Duplast en Hyperfox)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Data & AI

    Kort: Atos bundelt krachten met Elastic voor ai-uitrol, 2 miljoen voor Delfts Fiducial (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Kort: Zakelijk dipje deert KPN niet, burgerpetitie om DigiD (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    Wanneer is een cloud werkelijk soeverein?

    Security & Awareness

    ChipSoft: gestolen data zijn vernietigd

    Zorg

    Dit zijn de 6 meest besproken thema’s tijdens Zorg & ICT

    Security & Awareness

    Hackers zetten ChipSoft flink onder druk

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs