Business Intelligence / Nieuws
Cursus moet mislukken BI-projecten voorkomen
Bi-adviesbureau Kadenza start cursussen die het mislukken van business intelligenceprojecten moeten voorkomen. "Het gaat om veranderingen in de organisatie niet om de techniek", zegt directeur Blankendaal.
Kadenza, adviesbureau voor business intelligence (bi), start een cursusprogramma dat het mislukken van bi-projecten tegen moet gaan. Met de opleiding moeten betrokkenen naast technische kennis meer inzicht krijgen in de organisatorische veranderingen die een bedrijf moet ondergaan om bi succesvol in te zetten.
Felle discussies
In januari 2009 leidde Computable-artikelen over de beperkte opbrengst van bi nog tot felle discussies binnen het vakgebied. Aanleiding voor die discussie waren gegevens van advies- en onderzoeksbureau Passionned, daaruit blijkt dat het praktisch onmogelijk is om als organisatie groot financieel succes te behalen met behulp van bi.
Die berichten over overschrijding van het budget, onvoorzien lange implementatietijd en het uitblijven van verwachte resultaten zijn een doorn in het oog van Kadenza-directeur Jeroen Blankendaal. De artikelen in Computable en andere media zijn de aanleiding voor de opzet van de cursus. Volgens de directeur is het huidige aanbod van bi-cursussen te veel gericht op de technische mogelijkheden en blijven noodzakelijke organisatorische verandering onderbelicht.
Werknemers betrekken
Blankendaal: "Bedrijven vergeten dat werknemers uiteindelijk bij het project moeten worden betrokken. Het personeel moet de veranderingen in gang zetten. Het gaat om vragen zoals: ‘Hoe gebruik ik de bi-middelen en hoe gebruik ik informatie om mijn bedrijfsvoering te verbeteren?'." De nieuwe opleiding moet volgens de directeur bijdragen aan meer succesvolle implementaties van bi in Nederland.
De honderd consultants van het Larense bedrijf maken de komende drie maanden een inventarisatie onder zeshonderd klanten. Uit die interviews moet naar boven komen welke kennis over business intelligence en het verbeteren van de organisatie ontbreekt. Op basis van die uitkomst wordt een cursusprogramma opgezet. De opleidingen moeten in het derde kwartaal van 2009 van start gaan. Het bedrijf investeert 250.000 euro in de cursussen. De opleidingen worden gratis aan klanten aangeboden.
Advies- en onderzoeksbureau Passionned concludeert na een analyse van landelijk bi-onderzoek in 2006, 2007 en 2008 dat organisaties maar zeer beperkt financieel succes behalen met behulp van business intelligence.
- 6,6 procent van de onderzochte organisaties wist daadwerkelijk bedrijfsbreed een aantoonbaar return on investement (ROI) te realiseren.
- Binnen de publieke sector is dit percentage 3,4 procent, in het bedrijfsleven is het 9,1 procent.
- 21 procent van de onderzochte organisaties wist van bi een klein succes te maken, bijvoorbeeld op afdelingsniveau of op een deelgebied, zoals ziekteverzuim.
Deze actie gaat tenminste uit van het positieve i.p.v. het negatieve en daarom kan ik dit initiatief zeer waarderen!
Maar we hebben het hier wel over professionele BI clubs (daar zijn er meerdere van) die BUSINESS Intelligence oplossingen verkopen. Je verkoopt toch ook geen auto aan iemand die zijn rijbewijs nog niet heeft, dat zou tenminste moeten worden getoetst. Dit geldt uiteraard voor vele IT projecten overigens....eens, maar hier ligt nog een inhaalslag voor professionele IT clubs. Ik denk gewoon dat de commerciele drive het soms (te vaak) wint van gezond verstand. En dat zou je niet mogen verwachten van hoog opgeleide professionals.
En....NIETS is gratis. Consultants vrijmaken kan alleen als je hiervoor financiele ruimte hebt, je kunt het hooguit zien als 'dit drankje is van de zaak' na een duur diner......Dat geeft een heel ander gevoel.
Gewetensvraag: Zou je een BI implementatie doen/verkopen terwijl je eigenlijk weet dat de kans heel groot is dat de organisatie hier niet goed op voorbereid is?.......
De eerste beste autoverkoper die vraagt naar een rijbewijs tijdens de verkoop van een nieuwe auto moet volgens mij nog geboren worden...(zeker in deze tijden)
De klant staat zelf positief tegenover een BI-traject en zet geheel vrijwillig zelf een handtekening onder het contract!
Ik weet donders goed dat dit niet betekent dat de klant zich volledig bewust is van alle rompslomp die mogelijk op hem af komt. Maar een goede consultant weet hier zijn draai aan te geven en probeert het maximaal haalbare uit de situatie te halen.
Zo gaan die dingen al 10 jaar, en zo gaan ze de komende 10 jaar ook nog.
En dus zou ik op je gewetensvraag antwoorden: JA (spannend traject waar veel gaat gebeuren en je het maximale uit jezelf/team kan halen!)
Bedoel je nu tevens te zeggen dat er eigenlijk heel weinig goede consultants zijn en dat het de schuld van de klant is als hij zijn handtekening zet omdat hij de consultant gelooft?
Ik laat niet elke dag een huis bouwen dus ik verwacht van een architect dat hij mij goed adviseert, vertelt wat de mogelijkheden zijn, wat ik allemaal kan verwachten tijdens de bouw en zich in mij kan inleven in plaats als techneut tekeer gaat.
Mijn ervaring is dat veel BI consultants gewoon (goede) ontwikkelaars zijn, noem ze dan ook ontwikkelaars ipv consultants. Veel BI projecten zijn dan ook gewoon technische implementatietrajecten.
Vwb de gewetensvraag: ik zou dan als klant graag willen horen van de consultant wat de eventuele valkuilen zijn van een BI traject en hoe je die van te voren tackelt. Dat is gewoon eerlijk.
Het doel van een project is dat een klant er wat aan heeft en niet een 'spannend project voor een consultant'.
Heeft het BI adviesbureau dan geen goed werk afgeleverd dat er daarna weer een opleiding moet komen? Dat hoeft helemaal niet. Denk eens aan personeelswisselingen of organisatiewijzigingen. De eindgebruikers die met het product kunnen gaan werken zijn niet altijd diegenen die hebben meegedacht aan het ontstaan ervan. Of klanten die onderweg besluiten het is toch te duur is en gaan beknibbelen op resultaten.
Elk aangekocht product of systeem dat er in een bedrijf huist valt of staat met organisatorische veranderingen. Ik heb te maken gehad met een klachtenregistratiesysteem wat bij ons werd ingevoerd. Hoe goed bedoeld en uitgedacht ook, als er niet op alle niveaus doorgedrongen is wat het nut van het systeem is (en hoe het werkt) gaat het traject niet lukken.
Zoals de overheid de Keynese aanpak hanteert mbt investeringen die nu gebeuren in de economie, zo moeten de BI bedrijven nu investeren in kennis van hun klanten.
Dat betaalt zich uiteindelijk terug.
Goede actie van dit adviesbureau. Ik ben voor!
BI/DWH lijkt een negatief imago te hebben binnen de IT-markt en zijn vaak de eerste projecten die geschrapt worden, terwijl juist d��r de kansen liggen voor bedrijven. Betere inzichten leiden tot betere resultaten. Juist nu is de tijd om inventief met je bedrijfsprocessen om te gaan. BI kan daarin ondersteunen.
Ik denk dat dit initiatief van Kadenza wel eens goed uit zou kunnen pakken, mits goed uitgevoerd.
En nu beweren ze dat het uitblijven van verwachte resultaten een doorn in het oog zijn.
Deze club is hiermee totaal ongeloofwaardig.
Wat ze (Kadenza) namelijk een doorn is het oog is, is dat het algemene beeld in de markt blijkbaar is dat BI-trajecten vaak fout lopen. En als je goed leest geldt dat dus niet voor de trajecten die Kadenza uitvoeren bij hun klanten. En blijkbaar willen ze dat graag uitdragen naar alle (potentiele) klanten. Ik zeg dan: da's slim!
Ik hoorde via vrienden dat Kadenza, ook in deze roerige tijden, nog steeds mensen aannemen. Dus met dat "niet breed hebben" valt het blijkbaar wel mee.
Kan me niet aan de indruk onttrekken dat je persoonlijke minachting van de club Kadenza hebt. Misschien was je een van de niet aangenomen sollicitanten? ;-)
Feit is dat veel BI projecten gewoon niet optimaal slagen doordat de klant investeert in dure consultants en dure produkten en vervolgens geconfronteerd worden met een oplossing waar ze eigenlijk niet mee om kunnen gaan.
Doet me een beetje denken aan de (inmiddels verouderde) video recorder. Iedereen schafte er eentje aan maar uiteindelijk wist niemand hoe je dat kreng nou moest bedienen!
Wat Kadenza aanbiedt is naast het afleveren van de videorecorder en een handleiding, ook nog eens iemand die met je de handleiding doorneemt.
Waar zeker over te discussieren valt is de waarom vraag. Waarom wordt dit nu zo expliciet genoemd en aangeboden?
Mijn inziens dient het expliciet benoemen niet als stunt of marketing truc, maar om een stukje bewustwording te genereren. Investeren in BI betekent niet alleen investeren in tooling and consultancy, maar ook in de eigen mensen. Hoe vaak wordt wel niet het stukje overdracht buiten of in de achterhoede van een project geplaatst? En dan niet met het laffe antwoord komen dat een goede BI club dat niet laat gebeuren, want een ieder die dat zegt heeft duidelijk nog te weinig praktijkervaring om mee te mogen praten!
Daarvan kunnen we toch alleen maar zeggen dat dit een fantastisch initiatief is!
Ik juich het juist toe dat een organisatie eens iets nieuws probeert om zich te onderscheiden van de meute. En omdat het effect ervan onzeker is, is het kosteloos aanbieden ervan aan klanten juist erg mooi.
En ja, het moet ergens van bekostigd worden. Maar om nu te zeggen dat de klant DUS teveel betaalt bij Kadenza, is mijns inziens te kort door de bocht. De harde markt en concurrentie zorgen er wel voor dat de tarieven concurrerend moeten blijven.
Maar ja, de echte kennis ontbrak mij en ik had wel een paar teams van HotITem rondlopen die allerlei uiteenlopende BI trajecten deden. Ze gingen als een wervelwind door het bedrijf en realiseerden de ene na de andere besparingsactie, DWH implementatie en het in control brengen van ons grote energiebedrijf.
Als klant had ik veel te weinig kennis over BI maar gelukkig trok de leverancier mij er helemaal doorheen.
Een cursus was er destijds niet en ik liep dan ook twee jaar lang achter de feiten aan terwijl er van alles om mij heen gebeurde. Dat was wel even flink aanpoten om mijn kennis op pijl te krijgen. En ik kan je vertellen, er was heel heel veel te leren.
Uiteindelijk heb ik het allemaal wel bijgebeend en na een paar jaar kon ik ook zelf mijn eigen BI trajecten opzetten en succesvolle implementaties doen.
Zo'n cursus over BI zou mij zeker wel geholpen hebben want die kennis doe je niet op in de cursussen van de tooling leveranciers zoals Cognos, Business Objects of Oracle. En je collega's vertellen je het je ook niet even.
Commercieel of niet, maakt mij niet uit. Het blijft wat mij betreft een leuk initiatief. Zou mij destijds zeker geholpen hebben en ben er haast wel zeker van dat ik er ook nu nog wat van op zou steken want BI is zo groot en divers.
Ben dan ook benieuwd wat de inhoud wordt.
Komt er ook een stukje realtime business intelligence in?
Pieter Nierop
Business Intelligence Expert
www.biprof.nl
www.ecademy.com/user/pieternierop
Als ervaren BI-trainer/docent en adviseur (sinds 1994) ben ik de eerste op toe te geven dat het effect van (gratis) cursussen wel realistisch moet worden ingeschat door de klant: kennis en vaardigheden kun je prima opbouwen via een cursus, maar vertaling naar de praktijk vereist adequate begeleiding bij en van de klant. Juist daar zal de trainer ook als adviseur zijn waarde moeten kunnen leveren.
De opleider/adviseur die in staat is om de vertaalslag te maken van theorie naar praktijk zal zijn klanten werkelijk kunnen helpen. En ik weet als geen ander dat er maar een zeer beperkt aantal (BI-)adviseurs zijn die in staat zijn theorie en praktijk werkelijk met elkaar te verenigen.
- 10:58 Bedrijven krijgen subsidie voor ICT-opleidingen
- 10:49 Siemens versimpelt zijn ICT-divisie
- 10:33 Leeuwarden zoekt testers voor Drupal-site
- 17:36 Eurlings zet tender Kilometerheffing stop
- 15:59 Ook studentinformatiesysteem UvA is vertraagd
- 14:47 Siemens schrapt 4200 banen bij ICT-divisie
- 16:02 SIDN besteedt databasebeheer uit aan Trivento
- 13:25 Zeven factoren die succes ICT-project bepalen
- 13:38 Nieuwe dataopslag voor dierengeneticabedrijf
- 13:47 XBRL verplicht bij grote overheidsaanbesteding
BI: voorspellen klantgedrag en bedrijfsresultaat
Voor klantmanagement in casino’s is het belangrijk om te kunnen zien wie de klanten zijn die op bepaalde momenten......
Webcast BI (video)
Computable hield donderdag 23 mei een webseminar over business intelligence. Wil je in een uur bijgepraat worden over bi betrouwbaarder kan worden voor jouw organisatie is, bekijk dan de film van deze webcast.
SAP koppelt aanbod BI-webdiensten
26-02 11:08 Bedrijfssoftwareleverancier SAP bundelt zijn webdiensten voor business intelligence. De combinatie bestaat uit onderdelen zoals de rapportagetool Crystalreports.com en een nieuwe...
Business Intelligence productenPiCompany richt 'legal' en 'output' in
15-01 13:41 In de strijd om de beste business cases van 2009 heeft ook StreamServe een inzending gedaan. Met het project PiCompany dingen zij mee naar de prestigieuze Computable-prijs. Het...
Business Intelligence praktijkDrie valkuilen bij performance management
03-03 15:37 Het wordt vaak onderschat dat gedragsfactoren, zoals de bedrijfscultuur en gebrek aan leiderschap, een grote invloed hebben op het succes van performance management. Dat stelt...
Business Intelligence achtergrondBI op waarde geschat
12-03 11:02 Het blijkt zeer moeilijk om vooraf een goede inschatting te maken van de kosten van een business intelligence-project waarin specifieke functionaliteit wordt gerealiseerd. Dit is...
Business Intelligence opinie


