Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
    • Inzending indienen
    • Inzendingen
    • De jury en experts
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
    • Magazine
    • Adverteren in het magazine
  • Nieuwsbrief

Frustratie leidt tot innovatie

Computable
31 mei 2011 - 19:584 minuten leestijdOpinieCloud & Infrastructuur

Dat (een deel) van de geschetste problematiek in mijn bijdrage ‘Release of relatie management’ voor meerdere herkenbaar is blijkt uit de reacties die ik heb ontvangen. Ik pretendeer daarin niet de alles passende oplossing te hebben maar vroeg vooral aandacht voor een aantal tekortkomingen. Op uitnodiging van Wilko Visser van ValueBlue, heb ik nog eens van gedachten gewisseld over deze problematiek.

Tijdens deze ‘pizzasessie’ ging de discussie over een aantal mogelijkheden om ICT inzichtelijk(er) te maken. Eén van die mogelijkheden is de discipline Enterprise Architectuur welke modellen gebruikt om de ICT beschrijven. Een plaatje zegt tenslotte meer dan 1000 woorden en hiermee wordt dus overzicht en inzicht gegeven. Vervolgens kunnen deze modellen gebruikt worden om een toekomstige situatie te modelleren welke zich vervolgens laat vertalen in architectuur principes.

Meten is weten, gissen is missen
Veel populaire Enterprise Architectuur hulpmiddelen hebben echter nog weinig mogelijkheden om aan te sluiten op de aanwezig beheertools. De meeste lijken zelfs de rol van beheer (service support) te negeren wat opmerkelijk is omdat zonder goed gemanagede infrastructuur uiteindelijk alles stil staat. Hoogstens wordt er gerefereerd naar de informatie zoals opgeslagen in de CMDB. Modelleren met aannames heeft het risico dat de uitgangssituatie niet correct is. Dat maakt dat deze modellen dus op zijn best een vereenvoudigde weergave van de werkelijkheid worden.

De techniek gaat tegenwoordig zo snel dat architectuur modellen soms al achterhaald zijn voordat de inkt droog is. Hierdoor worden de architectuur principes dan vaak ook als voorschrijvend en voortgang belemmerend ervaren door beheer. Architectuur ziet de infrastructuur en haar beheer als zorg voor het implementatie niveau, en laat het in haar modellen buiten beschouwing. Ergo, meer dan voldoende grond om in de realiteit voor ernstige problemen en extra kosten te zorgen.

Efficiëntie op alle lagen
Wie Enterprise Architectuur weet aan te sluiten op de vele beheertools bereikt een inzichtelijkheid die dichter bij de waarheid ligt. Want deze ligt door allerlei wijzigingen in de infrastructuur bij de meeste organisaties allang niet meer in de CMDB. De opmerking van Cogmios op Release of relatie management dat er meerdere uitgangspunten of perspectieven zijn is misschien wel de voornaamste reden waarom de afstemming van IT met de business zo moeilijk is. Uiteindelijk is het niet de techniek die dat doet maar zijn het de mensen en processen die deze gebruiken.

De taalbarriere tussen de verschillende lagen, waarbij beheer zich vaak ‘hexadecimaal‘ uitdrukt en de business ‘binair’ denkt, zorgt voor wederzijdse spanning en frustratie. Wie uitgaat van aannames ziet dat het glas half leeg is maar wie kijkt naar de cijfers ziet dat het juist half vol is. Op die manier wordt de architectuur nooit een doorgestikte ‘lappendeken’ en is het resultaat van veel veranderingen alleen maar een verschuiving van de CAPEX naar de OPEX, en daarmee louter een boekhoudkundige winst.

Angst is een slechte raadgever waar veel (technologie) leveranciers gebruik van maken. De fouten die voortvloeien uit onwetendheid over de infrastructuur zoals verkeerde wijzigingen, onnodige inzet van middelen en slecht Root Cause Analysis zorgen voor slechte service, verspilling en frustratie. De weg blijven bewandelen van nog meer techniek inzetten zal dus uiteindelijk dit probleem niet oplossen.

Intellectual Property of Proprietary
Op alle lagen van de IT worden dus hulpmiddelen ingezet die zich helaas vaak op een specifiek doel richten. Niet zelden werpen leveranciers van deze producten daarbij allerlei hindernissen op om uitwisseling van gegevens te bemoeilijken. Bedoeld om de intellectual property te beschermen worden bijvoorbeeld proprietary databases, schema’s en encryptie gebruikt. Zoals PaVaKe als reactie op eerder stuk terecht opmerkte blijven hierdoor verschillende repositories bestaan. En als er al enige uitwisseling plaats vindt hiertussen dan hebben ze opmerkelijk vaak een menselijke interface in de vorm van een consultant nodig.

Als er door de hele IT organisatie wat beter naar de behoefte gekeken wordt is het misschien mogelijk om hiermee te breken. Een selectie van hulpmiddelen op herbruikbaarheid vraagt dat er verder gekeken wordt dan de ‘spiegeltjes en kraaltjes’ van de gebruikers interface. Als data makkelijker uit te wisselen is kan deze ook makkelijker gebruikt worden om bijvoorbeeld meerwaarde te geven aan Enterprise Architectuur. Helaas blijkt dat een gekozen oplossing vaak slecht met andere producten samenwerkt en zit je aan modulaire uitbreiding van eerder gekozen leverancier vast.

Tot slot
Eerder artikel ‘Release of relatie management’ is geschreven vanuit een aantal niet limitatieve praktijkvoorbeelden binnen de infrastructuur. Deze is door alle nieuwe mogelijkheden tegenwoordig meer een film dan een foto. De term hacken krijgt misschien in dit eerdere schrijven een negatieve klank en verdient dan ook enige bijstelling. Een hacker is namelijk ook iemand die op een creatieve en onorthodoxe manier aan technische beperkingen weet te ontsnappen.

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Route naar digitale autonomie en soevereiniteit

    Van A(merikaans) naar Beter. Complexiteit zit niet in de nieuwe locatie, maar de weg er naar toe.

    Computable.nl

    Comeback? Private Cloud heroverwogen.

    Waarom regie, security en controle opnieuw centraal staan

    Computable.nl

    Geïntegreerde ICT in de zorg

    Hoe samenhang in IT bijdraagt aan continuïteit en veiligheid

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Awards-inzendingen

    Pijl naar rechts icoon

    Check Point

    Nadia van Beelen (Sales Associate, Check Point Technologies)
    Pijl naar rechts icoon

    Cegeka

    Ammar Alkhatib (Cyber Security Advisor, Cegeka)
    Pijl naar rechts icoon

    ForceFusion

    Amber Quist (Cyber security specialist, ForceFusion)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Duurzamer, veiliger én voordeliger rijden bij Bouw Logistics Services (Bouw Logistics Services en Prometheus Informatics)
    Pijl naar rechts icoon

    Prometheus Informatics B.V.

    Sturen op duurzaamheidsdoelstellingen bij Rabelink Logistics (Rabelink Logistics en Prometheus Informatics)
    Alle inzendingen
    Pijl naar rechts icoon

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    inQdo

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog...

    Cloud is volwassen geworden, maar de belofte is voor veel organisaties nog niet ingelost: complexiteit neemt toe, kosten vallen tegen en onafhankelijk advies is schaarser dan het lijkt. Cloudspecialist inQdo...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Security & Awareness

    5 adviezen voor be­drijfs­con­ti­nu­ï­teit bij brand

    Carrière

    Kort: Aantal it-vacatures gedaald, Cegeka doet eerste Zwitserse overname (en meer)

    Cloud & Infrastructuur

    FME wil beter klimaat voor eigen chipindustrie

    inQdo
    Cloud & Infrastructuur

    Cloud is volwassen, de advisering nog niet

    Cloud & Infrastructuur

    Imec maakt qubit met ASML-lithografie

    Overheid

    Re­ge­rings­par­tij­en tegen snel Kamerdebat over DigiD

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2026 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs