Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Burger ontevreden over kwaliteit e-overheid

30 mei 2014 - 13:15ActueelOverheidCapgeminiEuropese Unie
Pim van der Beek
Pim van der Beek

Burgers uit de lidstaten van de Europese Unie zijn ontevreden over de kwaliteit van elektronische dienstverlening door de overheid. In hun ogen haalt de kwaliteit van digitale diensten van publieke instellingen het niet bij de e-dienstverlening van commerciële partijen. De online-dienstverlening kan op een aantal belangrijke punten verbeterd worden, zoals toegankelijkheid, snelheid en transparantie. Dat blijkt uit Europees onderzoek naar e-dienstverlening door Capgemini Consulting. Voor het onderzoek zijn ruim 28.000 inwoners van de Europese Unie ondervraagd en is een serie overheidsdiensten geëvalueerd.

De benchmark richtte zich op vier onderdelen van online-dienstverlening van overheden. Op het onderdeel ‘gebruikerservaring’ (gebruikersgemak, de snelheid en het aanbod van functionaliteiten om gebruikers te ondersteunen) scoren de overheidswebsites goed (78 procent). Er is nog winst te behalen op snelheid en het gebruikersgemak (58 procent).

Er werd ook gekeken naar de ’transparantie’ van de e-dienstverlening. Daarbij wordt gekeken naar onderdelen in de online-dienstverlening waarbij burgers cruciale informatie nodig hebben, zoals informatie over de status van een aanvraag. Daaruit blijkt dat Europese overheden op dit punt nog een stap moeten maken om volledig open en transparante dienstverlening te bieden.

Er is ook gelet op ‘grensoverschrijdende mobiliteit’. Daarbij is gekeken of burgers bij online-dienstverlening zonder ingewikkelde procedures de grenzen binnen Europa kunnen passeren. Hier scoorde de e-dienstverlening een onvoldoende.

Wat betreft de ‘randvoorwaarden’, zogenoemde key enablers om de potentie van ict volledig te benutten, blijkt dat de capaciteit van deze technologieën verre van volledig worden benut (49 procent). Uit het onderzoek komt naar voren dat overheden mogelijkheden als eID, basisregistraties, eSafe, single sign on (sso) en eDocuments vaak onbenut laten.

Nederland

De Nederlandse overheid scoort in de benchmark redelijk goed op de pijlers gebruikerservaring en grensoverschrijdende mobiliteit voor bedrijven. Voor transparantie mag het een voldoende noteren, de randvoorwaarden scoorden gemiddeld.

De onderzoekers: ‘Over de hele linie scoort de online-dienstverlening voor bedrijven beter dan die voor burgers, wat mogelijk kan worden verklaard vanuit een economisch oogpunt en omdat het eenvoudiger is om bedrijven te verplichten gebruik te maken van de digitale dienstverlening.’

Meer over

BasisregistratiesConsulting

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Slimme toegang vs. onzichtbare cyberrisico’s in de Zorg

    In zorginstellingen is een constante stroom van personeel, patiënten en bezoekers. Maar hoe zorg je ervoor dat gevoelige gebieden beschermd blijven zonder de dagelijkse gang van zaken te verstoren? Hoe herken je eventuele zwakke plekken in het netwerk?

    Computable.nl

    In detail: succesvolle AI-implementaties

    Het implementeren van kunstmatige intelligentie (AI) biedt enorme kansen, maar roept ook vragen op. Deze paper beschrijft hoe je als (middel)grote organisatie klein kunt starten met AI en gaandeweg kunnen opschalen.

    Computable.nl

    Cybercrime Trendrapport 2024

    Een uitgebreide paper over de nieuwste bedreigingen en ruim 50 best-practices in beveiliging.

    Meer lezen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Ombudsman en Tros onderzoeken e-overheid

    Computable.nl
    AchtergrondOverheid

    Gemeente Haarlemmermeer richt e-overheid in

    Rijksuniversiteit Groningen
    ActueelData & AI

    Promovendus: pas wet aan op e-overheid

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    Kroes: e-overheid moet grenzen overschrijden

    Computable.nl
    ActueelCloud & Infrastructuur

    E-overheid krijgt smoel bij gemeenten

    Computable.nl
    OpinieCloud & Infrastructuur

    E-overheid: wanneer is het (voorlopig) genoeg?

    2 reacties op “Burger ontevreden over kwaliteit e-overheid”

    1. Peter schreef:
      30 mei 2014 om 18:37

      De overheden willen helemaal niets meer met de burgers te maken hebben want die zijn toch alleen maar lastig. Dus die mogen maar via internet hun zegje doen zodat de ambtenaren de mensen niet recht in hun ogen hoeven te kijken als ze een slechte boodschap moeten overbrengen.

      Login om te reageren
    2. Jeroen Van Stralen schreef:
      2 juni 2014 om 11:35

      Hoe vaak ik wel niet gezeur heb gehad met mijn Digi-D… Het is bijna alsof de overheid het je expres lastig probeert te maken! Echt vervelend soms, hoor.

      Login om te reageren

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs