Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Computable Awards
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Wetsontwerp beperkt communicatiegeheim

12 oktober 1997 - 22:00ActueelInnovatie & Transformatie
Redactie Computable
Redactie Computable

Als de nieuwe ontwerp-Grondwet wordt aangenomen, kent een medium als Internet geen telegraaf- en telefoongeheim meer. Email valt helemaal buiten de boot. Dat kan een risico zijn voor toegangsproviders. Als die kennis mogen nemen van de mailboxen onder hun beheer, zouden ze ook voor de inhoud verantwoordelijk gesteld kunnen worden.

Informatierecht-deskundige prof. mr E.J. Dommering laat geen spaan heel van de voorgestelde wijzigingen die betrekking hebben op het brief-, telefoon- en telegraafgeheim. Hij uit zijn kritiek inMediaforum. De grondwetgever slaagt er volgens Dommering niet in afdoende garanties in te bouwen om het communicatiegeheim te waarborgen.
Uitgangspunt van de wijzigingen is dat het grondrecht los staat van de techniek, met het oog op nieuwe ontwikkelingen. Dommering onderschrijft dat, maar heeft kritiek op de koppeling van het communicatiegeheim aan het begrip ‘vertrouwelijke communicatie’. Deze koppeling beperkt de grondwettelijke bescherming enorm. De kritiek spitst zich toe op de uitwerking van het begrip ‘vertrouwelijke communicatie’. Hierdoor dreigt Internet geen telegraaf- en telefoongeheim meer te kennen.
Dommering hekelt de manier waarop het ministerie van Binnenlandse Zaken als maker van het wetsontwerp de telecommunicatietechniek door elkaar haspelt. Datacommunicatie is ’telecommunicatie onderling’ en interactieve Videotex is ’telecommunicatie anderzijds’. Bij faxverkeer zijn alleen ‘gesloten faxen’ nog grondwettelijk beschermd. Alleen bij dezesealfax zou sprake zijn van de wil om de communicatie geheim te houden. Bij gewoon elektronische berichtenverkeer is dat volgens Biza niet het geval. Volgens Dommering plaatst dat fax en email buiten de Grondwet. Ook van het telefoongeheim blijft weinig over, omdat telefoonverkeer niet is versleuteld.
Het ontwerp acht de geobjectiveerde wil tot vertrouwelijkheid het beslissende criterium. Dommering wil als kenmerk nemen of de communicatie van de zender tot één of meer identificeerbare ontvangers is gericht. Het privékarakter ligt bij zijn idee in de adressering van de boodschap en niet in de inhoud.
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Digitale connectiviteit en cybersecurity in de logistiek

    Praktische paper over logistiek in een steeds digitalere wereld

    Computable.nl

    Innovatie in uitvoering: industrieel bouwen

    Wees voorbereid op de bouwplaats van de toekomst.

    Computable.nl

    Agentic AI in actie

    De stappen van automatiseren naar écht autonoom werken. Welke toepassingen zijn succesvol?

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Meer lezen

    Cybersec Bert Hubert Sander Hulsman
    Innovatie & Transformatie

    Bert Hubert: Stimulering doorbraaktechnologie moet echt nationaal

    Cloud & Infrastructuur

    Computable Kerstpuzzel 2025 ‘Van A tot Z’

    Innovatie & Transformatie

    ASML voert Computable 100 aan

    Innovatie & Transformatie

    Expertisecentrum bij Groningse ai-fabriek opent al in april

    Data & AI

    Gen-ai zet digitale transformatie in de hoogste versnelling 

    Financiële dienstverlening

    EU-landen akkoord over digitale euro

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs