Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Computable Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Nieuwsbrief

Informatica niet langer wetenschappelarij

16 juli 1998 - 22:00OpinieCarrière
Mark Plekker
Mark Plekker

Nu bijna iedereen in Nederland de mond vol heeft over het werkgelegenheidswonder dat informatietechnologie heet, bevindt het informatica-onderzoek zich ineens in het middelpunt van de belangstelling. Met vijftien miljoen gulden extra wil de Adviesraad voor het Wetenschaps- en Technologiebeleid (AWT) dit wetenschapsgebied stimuleren.

Informatica, een van de jongste takken van wetenschap, wordt als onderzoeksgebied eigenlijk niet serieus genomen in Nederland. Natuurkunde en scheikunde, in al hun verschijningsvormen, dat zijn pas echte onderzoeksgebieden.
Deze gevestigde disciplines schilderen Informatica vaak af als een vorm van toegepaste wetenschappelarij. Een pseudo-wetenschap met weinig eigenheid. In de begindagen van dit vak was dat ook het geval. Van grote en meeslepende onderzoeksprogramma’s was nog geen sprake en veel klinkende namen waarmee Nederland goede sier kon maken, waren er natuurlijk ook nog niet.
Maar de tijden zijn veranderd, zo mogen we afleiden uit het onlangs verschenen rapport waarin de AWT de minister adviseert over de besteding van zijn onderzoeksgeld. Het plan dat de Stichting Informatica Onderzoek Nederland (Sion) heeft opgesteld om te komen tot ‘maatschappelijke relevant’ onderzoek op dit terrein, komt vijftien miljoen gulden te kort. Haal dit geld weg bij fysica, astronomie en wiskunde, zo stelt de AWT voor.
Mocht de minister het daadwerkelijk aandurven om het informatica-onderzoek ten koste van deze disciplines tot bloei te laten komen, dan is er mijns inziens sprake van een radicale verandering in het denken over informatica als wetenschap. Het stempel van wetenschappelarij is daarmee verleden tijd.
 

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Meer lezen

    Handen
    ActueelSoftware & Development

    Workday en Randstad slaan handen ineen

    ActueelCarrière

    Veroordeelde ASML-spion overtrad sancties en pleegde computervredebreuk

    AchtergrondCarrière

    OR kritisch, UWV vastberaden: start reorganisatie met ‘Verandermotor’

    British Post Office
    AchtergrondOverheid

    Britse postkantoorschandaal: Fujitsu-software leidde tot rechtsdwalingen met tragische gevolgen

    ActueelInnovatie & Transformatie

    Kort: groeigeld voor Conpend en Basetime, Odin koopt Assyst (en meer)

    Beursvloer Cybersec Netherlands
    EventsSecurity & Awareness

    Waarom Amerikaanse techreuzen geen soevereiniteit kunnen garanderen

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Partnerartikel
    AdvertorialData & AI

    Private AI helpt gemeenten met vertrou...

    In een tijd waarin gemeenten geconfronteerd worden met groeiende verwachtingen van burgers, toenemende wet- en regelgeving en druk op budgetten,...

    Meer persberichten

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Abonneren Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs