Computable.nl
  • Thema’s
    • Carrière
    • Innovatie & Transformatie
    • Cloud & Infrastructuur
    • Data & AI
    • Governance & Privacy
    • Security & Awareness
    • Software & Development
    • Werkplek & Beheer
  • Sectoren
    • Channel
    • Financiële dienstverlening
    • Logistiek
    • Onderwijs
    • Overheid
    • Zorg
  • Awards
    • Overzicht
    • Nieuws
    • Winnaars
    • Partner worden
  • Vacatures
    • Vacatures bekijken
    • Vacatures plaatsen
  • Bedrijven
    • Profielen
    • Producten & Diensten
  • Kennisbank
  • Magazine
  • Nieuwsbrief

Solaris 8 ontketent strijd om platformen

27 januari 2000 - 23:003 minuten leestijdAchtergrondCloud & Infrastructuur
Jasper Bakker
Jasper Bakker

De strijd der besturingssystemen is ingeluid met de lancering van de nieuwe versie van Sun Microsystems’ Unix-variant Solaris. Het bedrijf onthult deze week Solaris 8, vlak voor de langverwachte komst van Microsofts Windows 2000. Ook andere Unix-leveranciers versterken hun posities, ondanks geruststellende beweringen over marktpositionering en verdeling.

Dit jaar barst de concurrentiestrijd tussen de zware besturingssystemen in volle hevigheid los. Een belangrijke drijfveer is het succes van de elektronische handel. Dit belooft veel omzet voor IT-leveranciers. Naast de gevestigde orde, vooral op basis van Unix, wil ook Microsoft met Windows 2000 hiervan een graantje meepikken. Leveranciers van besturingssystemen haasten zich dan ook om functies toe te voegen aan hun platformen die met name de betrouwbaarheid en uitbreidbaarheid vergroten. Elk uur offline kost de ‘e-klant’ namelijk handenvol geld en ook aanzien.

Opening

Sun heeft deze week de openingszet in de platformenstrijd gedaan met de lancering van de achtste versie van zijn Unix-besturingssysteem. Die software bevat ruim tweehonderd grote en kleine verbeteringen die zijn gericht op betere schaalbaarheid, beschikbaarheid, beheerbaarheid, beveiliging en andere Internet-benodigdheden. Het nieuwe besturingssysteem is vanaf 28 februari verkrijgbaar.
Solaris 8 bevat de mogelijkheid tot het verlenen een reeks online-diensten. Dit moet klanten helpen hun bedrijf over te hevelen naar de ‘net-economie’. De diensten omvatten het online aanbieden van applicaties en het op afstand installeren alsook beheren van Solaris-machines. ‘Al onze concurrenten beweren de vereisten van het web te ondersteunen. Solaris doet dat ook en is zelfs de drijvende kracht achter het web’, beweert Anil Gadre, vice-president van de Solaris Software-divisie.

Weggeven

Naast deze technische vernieuwingen wijzigt het bedrijf ook de leveringsvoorwaarden. Eindgebruikers hoeven geen licentiegelden meer te betalen voor het platform en voor toegang tot delen van de broncode. Dit geldt voor machines met maximaal acht processors. Klanten dienen zichzelf en hun Solaris-systemen te registreren bij Sun en betalen nog wel 75 dollar voor de levering van de software.
Deze stap is overigens iets minder revolutionair dan het lijkt, aangezien Solaris draait op systemen met de Ultrasparc-processors van Sun. Er bestaat ook een uitvoering voor Intels processorarchitectuur, maar die vervult de rol van een kleine broer, gedwongen door de beperkingen die de onderliggende x86-hardware met zich meebrengt. Daarnaast is er nog de licentie-grens van acht processors. Analisten interpreteren dit als een lokkertje voor relatief kleine bedrijven, die bij toekomstige groei ook hun systemen uitbreiden en dan pas echt winstgevend worden voor Sun.

Fellere fase

Het fenomeen van software deels weggeven is zeker niet nieuw in de IT-industrie, ook niet op het niveau van besturingssystemen. Nagenoeg alle platformleveranciers leveren ‘gratis’ beperkte uitvoeringen van andere software, al dan niet geïntegreerd in het platform zelf. Dit alles met het doel klanten naar zich toe te trekken, of zelfs weg te lokken van andere platformen. Deze trend is nu een nieuwe, fellere fase ingegaan met de gratis licenties voor lichte Solaris-systemen. Concurrenten zullen tegenzetten doen; onduidelijk is nog welke vorm die zetten zullen hebben.

Meer over

NetwerkenUnix

Deel

    Inschrijven nieuwsbrief Computable

    Door te klikken op inschrijven geef je toestemming aan Jaarbeurs B.V. om je naam en e-mailadres te verwerken voor het verzenden van een of meer mailings namens Computable. Je kunt je toestemming te allen tijde intrekken via de af­meld­func­tie in de nieuwsbrief.
    Wil je weten hoe Jaarbeurs B.V. omgaat met jouw per­soons­ge­ge­vens? Klik dan hier voor ons privacy statement.

    Whitepapers

    Computable.nl

    Virtualisatie heruitgevonden met VM’s en Containers

    15 redenen om bestaande virtuele machines te behouden en ruimte te creëren voor vernieuwing

    Computable.nl

    Slim verbonden en veilig georganiseerd

    Waarom connectiviteit en security onlosmakelijk verbonden zijn.

    Computable.nl

    Kies de juiste virtualisatie-aanpak

    Vergelijk drie krachtige open source-oplossingen: Proxmox, Kubernetes en OpenStack

    Geef een reactie Reactie annuleren

    Je moet ingelogd zijn op om een reactie te plaatsen.

    Populaire berichten

    Meer artikelen

    Uitgelicht

    Teamvalue

    Partnerartikel
    Cloud & Infrastructuur

    20% besparen op je Azure-kosten en een...

    Azure biedt organisaties schaalbaarheid, flexibiliteit en toegang tot een breed scala aan diensten. Toch zien veel organisaties hun kosten ongemerkt...

    Meer persberichten

    Meer lezen

    Software & Development

    Value8 wil totale controle over Ctac

    soevereine cloud
    Cloud & Infrastructuur

    Hoe soeverein moet de NDS zijn?

    Security & Awareness

    Twee dagen volle bak met prominente ot-rol

    Cloud & Infrastructuur

    Navo moderniseert it-infrastructuur met Oracle en Thales

    Luchtfoto van het datacenter-complex van Microsoft in Middenmeer.
    Data & AI

    Microsoft breidt datacenter in Wieringermeer fors uit

    Data & AI

    Amsterdams-Russische Nebius ‘hofleverancier’ van Microsoft

    ...

    Footer

    Direct naar

    • Carrièretests
    • Kennisbank
    • Planning
    • Computable Awards
    • Magazine
    • Ontvang Computable e-Magazine
    • Cybersec e-Magazine
    • Topics
    • Phishing
    • Ransomware
    • NEN 7510

    Producten

    • Adverteren en meer…
    • Jouw Producten en Bedrijfsprofiel
    • Whitepapers & Leads
    • Vacatures & Employer Branding
    • Persberichten

    Contact

    • Colofon
    • Computable en de AVG
    • Service & contact
    • Inschrijven nieuwsbrief
    • Inlog

    Social

    • Facebook
    • X
    • LinkedIn
    • YouTube
    • Instagram
    © 2025 Jaarbeurs
    • Disclaimer
    • Gebruikersvoorwaarden
    • Privacy statement
    Computable.nl is een product van Jaarbeurs